پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 15 مرداد 1393

استفاده از معارف قرآن و روايات، زندگي‌ را نوراني مي‌كند

نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت با اشاره به استفاده كاربردي از معارف قرآن كريم، احاديث و روايات در متن زندگي تصريح كرد: بايد با اين معارف زندگي كنيم و آنها را در متن زندگي مان قرار دهيم آنگاه حقيقتاً حياتمان نوراني خواهد شد.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج، حجت الاسلام و المسلمين سيدعلي قاضي عسكر در جمع نمازگزاران سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري گفت: كلمات نوراني پيامبر و ائمه معصومين (ع) گرچه گاهي كوتاه است اما دنيايي از مطلب در آن جملات كوتاه نهفته كه راه صحيح را براي كمال و سعادت انسان مشخص مي كند.


سرپرست حجاج ايراني در ادامه با اشاره به حديثي از رسول خدا(ص) خطاب به معاذ بن جبل افزود: روزي رسول خدا با معاذ كه از چهره‌ها و اصحاب سرشناس آن حضرت است در محلي ملاقات داشتند. پيامبر(ص) دست اين صحابي جليل القدر را گرفته و مقداري با او راه رفتند(فقد اخذ بيده فمشي قليلا) سپس توصيه هايي فرمودند كه مي تواند راه حل بسياري از معضلات فرهنگي - اجتماعي امروز ما باشد و آنها را برطرف كند.


تقواي الهي و راستگويي


نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت در ادامه با ارائه بخش هايي از اين روايت اظهار داشت: پيامبر فرمودند: "يا معاذ اوصيك بتقوي الله"(اي معاذ تو را به تقواي الهي سفارش مي كنم).


اين توصيه رسول اكرم(ص) همان بحث خداترسي و مراقبت و ترك كارهاي نادرست و حساسيت داشتن درباره انجام وظايف ديني است. پيامبراكرم(ص) سپس فرمودند "و صدق الحديث" يعني راست بگو و هر گاه سخن مي گويي از روي صدق و راستي باشد.


اين توصيه به ما مي آموزد، هر گاه مي‌خواهيم سخني بگوييم بايد براساس واقعيت و بدون تحريف باشد، همچنين نبايد به دروغ آميخته گردد و يا تبديل به تهمت شود.


وفاي به عهد و پيمان


حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر در ادامه با اشاره به بخش هاي ديگري از روايت معاذ بيان داشت: توصيه بعدي پيامبر(ص) "وفاء العهد" است. يعني هر پيماني را با خداوند يا كسي بستيد به اين عهد و پيمان‌تان وفا كنيد. خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: أَوْفُواْ بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ (به عهدم وفا كنيد تا به عهدتان وفا كنم) اين آيه به ما مي‌گويد كه شما به پيمان تان وفادار باشيد، خدا هم به پيمانش عمل خواهد كرد. عهد و پيمان فقط اين نيست با كسي قرار ملاقات بگذاريم و سر وقت برويم. ضمن اينكه اين مهم امر پسنديده‌اي است اما در تمام شئون زندگي تعهداتي داريم كه بايد به آنها پايبند باشيم.


سرپرست حجاج ايراني با اشاره به سوگندنامه‌هاي مختلف در شئون متفاوت كشورمان تصريح كرد: نمايندگان مجلس، پزشكان، رئيس جمهور و وزراء ، و ... هركدام سوگند نامه دارند و با مردم و خداوند پيمان مي‌بندند و مي‌گويند كه براساس مسؤوليت پذيرفته شده به موارد پيمان مان پايبنديم و سوگند مي‌خوريم كه براساس آنها عمل كنيم.


حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر همچنين با مطرح كردن بحث ازدواج و پيمان زناشويي بيان داشت: بايد دقت داشت كه ازدواج نيز يك عهد و پيمان است. زن و شوهر نسبت به هم متعهد مي‌شوند كه به وظايفي كه نسبت به يكديگر دارند پايبند باشند. تمام اين شئون را همين جمله كوتاه (وفاء العهد) در بر مي‌گيرد.


امانت داري و ترك خيانت


نماينده ولي فقيه در ادامه افزود: توصيه ديگر اين روايت "و اداء الامانه" است. يعني امانتها را آنگونه كه شايسته است نگهداري كنيم. اميرالمومنين مي فرمايد (إِنَّ عَمَلَكَ لَيْسَ لَكَ بِطُعْمَةٍ وَ لَكِنَّهُ فِي عُنُقِكَ أَمَانَةٌ) بايد بدانيم كه مسؤوليت‌ها يك نوع امانت هستند. نبايد گمان كرد كه مسؤوليت‌ها طعمه‌اند و هركاري خواستيد انجام دهيد يا هر ظلمي كه مي‌توانيد را بر مردم روا داريد.