پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 04 بهمن 1393

امضای تفاهم نامه حج 94 / سهمیه حج سال آینده همانند امسال است

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به دیدارش با وزیر حج عربستان گفت:  تفاهم نامه حج سال 94 تا پایان هفته به امضاء خواهد رسید و با توجه به محدودیت فضای مسجدالحرام ، احتمال افزایش سهمیه اعزام حجاج ایرانی وجود ندارد.

'سعید اوحدی' که در رأس هیئت ایرانی به عربستان سفر کرده است، در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت در خصوص روند عملیات عمره گفت: عملیات عمره بصورت روان در جریان است و بر اساس گزارشات کارشناسان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری امسال با شرایط  بهتری نسبت به سال گذشته مواجه هستیم.

وی افزود: هرساله در این فصل برای ارزیابی عملیات عمره سفری به عربستان داریم تا بصورت میدانی مسائل را مورد بررسی قرار دهیم و آسیب ها و مشکلات موجود را چاره اندیشی و مرتفع نماییم که در این سفر نیز از بخش های اجرایی و ستادهای عملیاتی بازدید بعمل می آوریم.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: هدف اصلی سفر به عربستان امضای تفاهم نامه ای بود که هرساله میان مسئولین حج کشورها با وزارت حج عربستان به امضاء می رسد.

رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در خصوص جلسه روز گذشته با وزیر حج کشور عربستان گفت: همه ساله نمایندگان مجموعه های درگیر در حج نیز در جلسه دیدار با وزیر در خصوص بحث تفاهم نامه حج حضور داشتند، اما روز گذشته تغییری در ساختار افراد شرکت کننده در جلسه شکل گرفته بود و علاوه بر وزیر محترم حج تنها معاونان وی و نماینده وزیر کشور عربستان و نماینده وزارت خارجه آن کشور در جلسه حضور داشتند.

وی بیان کرد: با توجه به تلاش هایی که استکبار برای ایجاد فضای تفرقه در جهان اسلام صورت می دهد، فضای مذاکرات روز گذشته با سعودی ها فضای مثبتی بود.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: در جلسه روز گذشته هم وزیر حج کشور عربستان و هم نماینده وزارت خارجه آن کشور بر نظم حجاج و عمره گزاران ایرانی تأکید داشتند و شروع عملیات عمره در دهه اول ماه صفر را نشانگر نظمی جامع در زائران ایرانی توصیف کرده و خدمات اجرایی به زائران از سوی طرف ایرانی را مطلوب ارزیابی کردند.

مهندس اوحدی ادامه داد: در جلسه روز گذشته نکاتی از سوی طرف عربستانی مطرح شد که قابل قبول بود که از جمله آنها این بود که زائران ایرانی در ایام تشریق در روز عید قربان تا طلوع آفتاب در وادی محسر وقوف می نمایند که این مسأله مشکلاتی را برای تردد زائران دیگر کشورها ایجاد می کند که در این خصوص باید آموزش لازم به زائران داده شود.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در جلسه روز گذشته به تمهیدات وزارت حج عربستان برای حج سال آتی اشاره شد و نگاه دو طرف این بود که با تعامل  و همکاری مستمر بستر پذیرایی بهتر از زائران خانه خدا فراهم شود.

مهندس اوحدی در این باره ادامه داد: در این جلسه با تأکید بر اینکه متوسط سن زائران ایرانی بالای 60 سال است که این عدد عدد بالایی است، بر فراهم آوردن مطالبات زائران بویژه در فرودگاه ها و مبادی ورودی کشور عربستان تأکی