پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 28 اسفند 1395

اعزام بیش از 86 هزار ایرانی به حج/ اولویت های حج هفته آینده اعلام می شود/ آغاز ثبت نام در کاروان ها از دهه سوم فروردین ماه

سرپرست سازمان حج و زیارت از اعزام بیش از 86 هزار زائر ایرانی به حج تمتع سال آینده خبر داد و گفت: اولویت های حج تمتع 96 هفته آینده اعلام خواهد شد. 
 
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، آقای حمید محمدی در نشست خبری امروز شنبه 28 اسفندماه 95 در  خصوص مذاکرات حج تمتع سال 1396 گفت: جو کلی مذاکرات حج با طرف سعودی مثبت بود و در این فضا توانستیم مطالبات جمهوری اسلامی ایران و حجاج ایرانی را بررسی کرده و با طرف سعودی به توافقات جدی رسیدیم. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در خصوص موضوع صدور ویزای حجاج ایرانی توضیح داد: در خصوص بحث ویزا با توجه به نبود روابط دیپلماتیک میان دو کشور توافق شد اطلاعات زائران در سیستم ویزای حج وارد شود و ویزای زائران بصورت الکترونیکی صادر شود. این ویزا بصورت استیکر در گذرنامه زائران الصاق نمی شود بلکه ویزای الکترونیکی برای زائران پرینت گرفته شده و در اختیار آنان قرار داده می شود. 

آقای محمدی در خصوص موضوع تامین امنیت حجاج اظهار داشت: موضوع امنیت یکی از دغدغه های مهم و جدی نظام و حجاج است که در جلساتی که با سعودی ها داشتتیم مصادیق این موضوع را برای آنها تشریح کردیم. مسئولین حج عربستان در پی فاجعه منا برنامه های جدی تری در خصوص تامین امنیت در ایام تشریق، آمد و شد زائران در این ایام و گروه بندی زائران برای ایام تشریق طراحی کرده و تدارک دیده اند. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در این خصوص ادامه داد: در بندی از تفاهم نامه بصراحت موضوع تامین امنیت حجاج را مسئولیتش را پذیرفته اند. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در خصوص استفاده حجاج از مچبند گفت: در این خصوص یک شائبه پیش آمده بود. استفاده از مچبند برای رهگیری حجاج در صورت بروز حوادث معمولی از طرف ما پیشنهاد شده بود . در مذاکرات حج سال گذشته این موضوع را مطرح کردیم و سعودی ها اعلام کردند که خودشان نیز روی این موضوع کار کردند اما ظاهرا این امر در سال گذشته اجرایی نشده است. 

آقای محمدی در خصوص آمادگی سازمان حج و زیارت برای امور اجرایی حج بیان کرد: بیش از 3 ماه است که برنامه ریزی ها و جلسات کارشناسی ما در حال برگزاری است و برای امور اجرایی نگرانی نداریم. هفته آینده اولویت های حج سال آینده را طی اطلاعیه ای اعلام خواهیم کرد همچنین ثبت نام از زائران در کاروان ها از دهه سوم فروردین ماه آغاز خواهد شد. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در خصوص قیمت کاروان های حج اعلام کرد: قیمت کاروان ها بستگی به مسکن و تغذیه و حمل و نقل حجاج دارد که با توجه به توافقی که با وزارت حج عربستان داشتیم به احتمال زیاد هفته آینده هیئتی از کارشناسان سازمان حج و زیارت برای بررسی موضوع و امضای قراردادهای مرتبط با طرف های سعودی راهی عربستان خواهند شد . تا قبل از عزیمت هیئت ایرانی قیمت کاروان های حج معلوم نیست. 

آقای محمدی در خصوص ارائه خدمات کنسولی به حجاج ایرانی گفت: با توجه به اعزام بیش از 86 هزار ایرانی به حج 96، یکی از موضوعات مهم ارائه خدمات کنسولی به زائران است. هر ساله بدلیل میانگین بالای سنی حجاج با مسائلی چون فوت زائران و همچنین تصادف و بیماری زائران مواجه هستیم و رسیدگی به امور کنسولی شهروندان ایرانی  مورد نظر است. سال گذشته در مذاکرات حج در خصوص چگونگی ارائه این خدمات با سعودی ها به توافق نرسیدیم اما با تدابیر اندیشیده شده در مذاکرات حج اخیر مقرر شد تا 10 نفر کارشناس کنسولی پیش از موسم حج و تا بعد از برگزاری حج در عربستان مستقر باشند. 

سرپرست سازمان حج و زیارت در خصوص تعداد زائران ایرانی اعزامی به حج سال آینده گفت: سال 94 بدلیل کسر 20 درصدی سهمیه حجاج که برای همه کشورها اعمال شد 64 هزار زائر ایرانی به حج اعزام شدند. امسال با احتساب جمعیت 79 میلیون و 900 هزار نفری کشورمان، جمعیت زائران 79هزار و 900 نفر مقرر شده بود که با جبران جمعیت سال های قبل و با محاسبه عوامل ستادی و اجرایی  بیش از 86 هزار نفر از زائران ایرانی به حج اعزام می شوند.

روتیتر: حمید محمدی؛ سرپرست سازمان حج و زیارت :