پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 26 اسفند 1397

اعزام زائران عتبات از مرز خسروی پس از تایید امنیت از سوی عراق

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان که روز شنبه 25 اسفندماه به منظور بازدید از روند خدمات رسانی به زائران سفرهای نوروزی عتبات در مرز مهران، عازم استان ایلام شده بود، عصر روز گذشته در ادامه برنامه سفرش از پایانه مرزی خسروی در استان کرمانشاه و زیر ساخت های خدماتی این پایانه بازدید بعمل آورد.
 رئیس سازمان حج و زیارت در جریان بازدید از پایانه مرزی خسروی در جمع خبرنگاران گفت: هم اکنون شرایط برای تردد زائران به عتبات عالیات از طریق مرز رسمی خسروی فراهم است و امنیت این مسیر در عراق نیز تامین شده ، با توجه به نزدیکی  مرز خسروی به بغداد و کاظمین، برنامه تردد زائران از این مرز در دستور کار است که در صورت تایید امنیت آن از سوی مقامات ذیصلاح عراقی، شاهد آغاز اعزام های زائران از این مرز خواهیم بود.
وی ادامه داد: بعد از تایید امنیت این مرز از سوی مسئولان عراقی، سفرهای زیارتی عتبات به صورت رفت و برگشت بین دو مرز خسروی و مهران توزیع می شود و با توجه به نزدیکی این دو مرز، تردد زائران به عراق تسهیل خواهد شد.
رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: مرز رسمی خسروی و پایانه بین المللی این مرز ظرفیت های بسیار خوبی برای تردد زائرین به مقصد عتبات عالیات را  دارد  که در این زمینه  استاندار کرمانشاه به عنوان نماینده عالی دولت در استان بحث بازگشایی مرز را کلید زدند و موضوع به صورت جدی هم در شورای عالی امنیت ملی و هم وزارت امور خارجه دنبال می شود که با توجه به حساسیت امنیت برای تردد زائران از این مسیر، هم اکنون بحث  تامین  امنیت آنان  نیز تایید شده و منتظر ابلاغ رسمی طرف عراقی برای شروع اعزام ها هستیم.
رشیدیان بیان کرد: با توجه به سفر راهبردی ریاست محترم جمهور به کشور عراق، بحث های مفصلی از جمله لغو روادید زائران عتبات در این سفر مطرح شد که با توافق دو  طرف این موضوع از نیمه دوم فروردین ماه عملیاتی می شود و امید است در کاهش هزینه های زائران عتبات عالیات موثر باشد.
رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: با توجه به اینکه  سیاست سازمان حج و زیارت برنامه ریزی برای کاهش هزینه های سفر عتبات است ، نزدیکی مرز خسروی می تواند در کاهش هزینه های ریالی زائران به عتبات عالیات موثر باشد.
بر اساس این گزارش در این جلسه فرماندار قصرشیرین نیز با بیان اینکه خسروی از دیرباز مسیر تردد زائران عتبات عالیات بوده است، گفت: هم اکنون شرایط ایده آل و بسترلازم برای حضور زائران در این شهرستان و مرز خسروی کاملا آماده است.
در این جلسه مدیر حج و زیارت استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه امسال 32 گروه در بازه زمانی نوروز 98 به عتبات عالیات اعزام خواهند شد  و 35 درصد نسبت به سال گذشته افزایش  خواهیم داشت، گفت: امید است بعد از تعطیلات نوروز شاهد اعزام زائران از این مرز باشیم.
 

روتیتر: بازدید رئیس سازمان حج و زیارت از پایانه مرزی خسروی ؛