پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

در نشست خبری مشترک بعد از ایام تشریق عنوان شد:

رضایتمندی حجاج میوه شیرین فضای همدلی و هماهنگی سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری

رضایتمندی حجاج میوه شیرین فضای همدلی و هماهنگی  سازمان حج  و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری
عصر روز گذشته (92/07/27) نشست خبری مشترک سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت با حضور اصحاب رسانه در مکه مکرمه برگزار شد.
به گزارش حج نیوز از مکه مکرمه، حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر و مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت کشورمان در این نشست خبری به تشریح دستاوردهای حج تمتع امسال پرداختند.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر رضایت نسبی زائران از خدمت دهی را ناشی از دو چیز دانست و گفت: هم زائران از نظر فرهنگی و دینی در سطح خوبی قرار گرفتند و می دانند برای زیارت آمدند و کمتر به مسائل رفاهی توجه دارند و هم مسولان فرهنگی و اجرایی با هماهنگی خوبی وظایفشان را در حد قابل قبولی انجام داده اند و این دو عامل باعث رضایت نسبی زائران در حج امسال بود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی با موفق دانستن برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری ادامه داد: برگزاری دو دعای کمیل در مدینه و استقبال و بهره برداری زائران از این مراسم، برگزاری برنامه های تلاوت قرآن با حضور قاریان بین المللی و ممتاز، برگزاری موفق چندین همایش در مکه و مدینه از جمله برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری بود که بر غنای هر چه بیشتر حج امسال افزود.
وی با اشاره به برگزاری چندین همایش با حضور اهل سنت افزود:‌ محور اصلی این همایش ها بر دوری از تفرقه میان شیعه و سنی و ایجاد اتحاد تاکید داشت.
سرپرست حجاج ایرانی در ادامه تشریح برنامه های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در حج امسال گفت: برگزاری با شکوه مراسم برائت از مشرکین و حضور گسترده مردم در دعای عرفه از دیگر برنامه های موفق فرهنگی بود.
وی ادامه داد: احساس من این است که زائران ما در حج امسال از نظر توجه به مسائل معنوی موفقیت های بیشتری را نسبت به سال قبل داشته اند و امیدوارم در روزهای باقی مانده هم برنامه های معنوی زائران به خوبی انجام شود.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر افزود: در دیدارهایی که با روسای بعثه های برخی کشورها داشتم در حوزه آموزش و آماده سازی حجاج عرصه های خوبی برای تبادل تجربه و تقویت روابط کشورها مشاهده کردم.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی یکی از دلایل برگزاری موفق حج امسال را فضای همدلی و هماهنگی میان بعثه و سازمان حج دانست و گفت: نتیجه این هماهنگی میوه شیرینی بود که رضایتمندی زائران را در بر داشت و امیدواریم در سایه همین هماهنگی و همدلی نواقص حج امسال در سال آینده مشاهده نشود.
حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسگر با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به کنگره عظیم حج افزود: این پیام حاوی این نکته مهم بود که مقام معظم رهبری به صراحت توهین  به مقدسات مذاهب اسلامی را حرام اعلام کردند.
وی ادامه داد:‌ در بین مراجع تقلید شیعیان اجماعی ایجاد شده است که اهانت به مقدسات مذاهب اسلامی را محکوم می کند و این نشان دهنده دوراندیشی روحانیت شیعه است.
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گفت: نکته مهم دیگر در حج امسال آن بود که نمایندگان بعثه های برخی کشورها که سال گذشته نسبت به حمایت ما از سوریه گله مند بودند، با رو شدن واقعیاتی که در سوریه می گذرد امسال متوجه شدند که موضوع سوریه یک توطئه برای ایجاد تفرقه در میان مسلمانان و انحراف از مسئله فلسطین است.
در ادامه این نشست مشترک مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت طی سخنانی گزارش فعالیت‌های حج سالجاری و برنامه های آتی این سازمان را این چنین تشریح کرد:
1-تلاش شد در راستای تحقق شعار حج؛ معنویت، هم اندیشی و اتحاد اسلامی حرکت کنیم.
2-تأیید نماینده محترم ولی فقیه از موفقیت‌های حج امسال سند افتخاری برای ماست و عزم را برای بهبود امور جدی تر خواهد کرد.
3-با توجه به شرایط و محدودیت های محیطی کشور میزبان، وجود همدلی و یکپارچگی بین سازمان و بعثه عامل مؤثری در نیل به این سطح توفیق در عملیات اجرایی بشمار می آید.
4-آسیب شناسی حین عملیات از طریق 6 کارگروه فعال مشترک بین سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری حاصل گردید که نتایج آن در تصمیمات بعدی لحاظ خواهد شد. این کارگروه ها در موسم امسال تا حال 1050 نفر/ ساعت جلسه کارشناسی داشته اند.
5-زمان بندی عملیات عمره آینده آماده شد و انشاء الله زمینه اعزام حداقل 750 هزار نفر فراهم خواهد شد.
6-ثبت نام در کاروان‌های حج 93 تا دهه فجر امسال تمام خواهد شد تا فرصت آموزش فراهم گردد.
7-خرید و توزیع میوه متمرکز توسط سازمان طرح و تجربه مناسبی بود.
8-حفظ بهداشت و نظافت در مشاعر مقدس نسبت به گذشته رشد کرده بود، البته کمبودها را به وزارت حج عربستان اعلام کرده ایم.
9-تنظیم مدل پزشک مجموعه و پزشک کاروان بصورت ترکیبی قابل بررسی و پیاده سازی است.
10-امسال خدمات ویژه در عرفات فراهم گردید که تأثیر زیادی در آسایش زائران جهت انجام عبادت و راز و نیاز داشت.
11-سازمان حج با برنامه ریزی مناسب توانست زمینه مناسبی برای اجرای برنامه‌ها و مراسم دعای کمیل و برائت ایجاد نماید.
12-تعدادی از هتل‌های مکه برای سال بعد به لحاظ کیفیت از گردونه خارج خواهد شد.
13-در مورد تأمین زیرساخت‌های زیارتی کارهای خوبی را شروع کرده ایم.
14-رئیس بانک توسعه اسلامی جذب عملکرد ذابحان ایرانی بسیار شده بود و پیشنهاد همکاری در عملیات ذبح داد.
15-هزینه های حج سال بعد را کارگروه ذیربط محاسبه و اعلام خواهد کرد و انشاءالله افزایش قیمت نخواهیم داشت.
16-چندین ملاقات در موسم حج امسال با وزیر حج و سایر مقامات عربستان داشته ایم.
17-رسانه ملی نقش ارزنده و ماندگاری در زمینه انتقال آموزش‌ها به زائران و کارگزاران زیارتی دارد.
18-متوسط تأخیر پروازهای ورودی 13 دقیقه بوده است.
19-هر ذابح ایرانی بطور میانگین هزار رأس دام گوسفند را ظرف چندین ساعت ذبح کرده است.
20-جا دارد از تعامل شایسته همه دستگاه‌های همکار مثل گمرک، گذرنامه، اداره اتباع، وزارت خارجه، بانک مرکزی، سازمان هواپیمایی کشوری و فرودگاه ها و  . . . تقدیر نماییم.


امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.