پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

در نشست خبری رئیس سازمان حج و زیارت عنوان شد

افزایش 63 درصدی تعداد عمره گزاران/ کاهش 15 درصدی هزینه عمره

افزایش 63 درصدی تعداد عمره گزاران/ کاهش 15 درصدی هزینه عمره

رئیس سازمان حج و زیارت از افزایش 63 درصدی تعداد عمره گزاران و کاهش 15 درصدی هزینه سفر زائران در عمره 93-92 خبر داد.

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که پیش از ظهر امروز(3 آذرماه 92) با حضور خبرنگاران در سالن کنفرانس این سازمان برگزار گردید، گفت: با تشکیل 6 کارگروه تخصصی در موسم حج سالجاری و برگزاری بیش از 1400 نفر/ ساعت جلسه کارشناسی در موسم حج 92 برای حج و عمره آینده تصمیم گیری شد.

وی افزود : برخلاف سال های گذشته، آسیب شناسی حج سالجاری در حین موسم انجام گرفت و توانستیم با گره زدن حج و عمره با یکدیگر، پیش از همه کشورها برای تأمین مسکن عمره گزاران و زائران حج آتی با طرف های سعودی وارد مذاکره شویم و بدین ترتیب 10 میلیون دلار در هزینه مسکن تمتع آتی و 6/5 دلار در هزینه مسکن عمره پیش رو صرفه جویی نماییم.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: کارگروه‌های تخصصی عمره 93-92 همزمان با موسم حج سالجاری در عربستان تشکیل شد و بدین ترتیب توانستیم  حدود دو ماه زودتر از گذشته برای تهیه جداول پروازی اعزام عمره گزاران و برنامه ریزی عمره آینده اقدام نماییم.

سعید اوحدی اضافه کرد: طی دو ملاقاتی که در موسم حج امسال با وزیر حج کشور عربستان دکتر بندر بن حجار و معاون وی آقای دکتر عیسی رواس داشتیم توانستیم ظرفیت عمره 93-92 را نسبت به ظرفیت سال گذشته بین 60 تا 63 درصد افزایش دهیم لکن با توجه به افزایش ظرفیت عمره گزاران طول سفر در عمره پیش رو به 10 روز کاهش یافت.

وی با اشاره کاهش هزینه سفر در عمره آینده ابراز کرد: طی مذاکرات انجام گرفته با طرف سعودی توانسته ایم در بخش مسکن و هزینه پروازها تخفیف بگیریم و از سوی دیگر با افزایش تعداد زائران در عمره پیش رو هزینه اجرایی سازمان و مؤسسه فرهنگی عمره سعادت و هزینه های فرهنگی بعثه رهبری کاهش یافت که با لحاظ کردن این موارد توانستیم 15/6 درصد در هزینه سفر عمره کاهش داشته باشیم. لازم بذکر است بخش قابل توجهی از هزینه های عمره ثابت است و ارتباطی با طول سفر ندارد لذا کاهش قیمت بعلت کاهش ایام سفر نمی باشد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه هزینه سفر عمره در سال گذشته از 2 میلیون و 100 هزار تومان تا 3 میلیون و 500 هزار تومان بوده است، اعلام کرد: سفر عمره دارای 18 گروه قیمتی در سه دوره اعزام است و هزینه سفر زائران در عمره 93-92 از یک میلیون و 700 هزار تومان تا دو میلیون و 800 هزار تومان خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ثبت نام متقاضیان سفر عمره مفرده در کاروان ها از روز چهارشنبه 6 آذرماه آغاز می شود، گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده نام نویسی متقاضیان اعزام به عمره 18 استان کشور از روز چهارشنبه 6 آذر ماه و متقاضیان 10 استان دیگر از روز پنجشنبه 7 آذر و نام نویسی عمره گزاران استان های تهران، البرز، قم و قزوین از روز جمعه 8 آذرماه 92 در کاروان ها انجام می گیرد.

مهندس اوحدی با اعلام آمادگی کامل این سازمان برای اعزام عمره گزاران به سرزمین وحی ابراز امیدواری کرد: با قولی که از وزیر حج کشور میزبان گرفته شده و با هماهنگی انجام گرفته با کنسولگری عربستان در ایران، امسال برای اولین بار طی این سالها اعزام عمره گزاران به سرزمین وحی در صورت عمل به وعده ها از نیمه دوم صفر  آغاز خواهد شد که با انجام اعزام ها در زمان یادشده، عملیات اعزام 40 روز زودتر از سال گذشته آغاز خواهد شد که البته این اتفاق منوط به صدور روادید زائران از ابتدای ماه صفر خواهد بود.

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به دغدغه زائران برای پرداخت مابه التفاوت هزینه سفر به حج و عمره عنوان کرد: 7 میلیون و 700 هزار نفر از متقاضیان سفر عمره مفرده و یک میلیون و 500 هزار نفر از مشتاقان حج تمتع در نوبت اعزام قرار گرفته اند و از آنجایی که نرخ تورم جاری و نرخ ارز در کشورمان با سودی که به سپرده‌های حج و عمره تعلق می گیرد، متناسب نیست، مذاکراتی با مسئولان بانک مرکزی کشورمان انجام گرفته و منجر به تشکیل کارگروه ویژه‌ای در این خصوص در بانک مرکزی شده تا روی موضوع کار می‌کنند که امیدواریم با نظر مساعد بانک مرکزی جواب بدهد.

مهندس اوحدی در پاسخ به این پرسش که آیا پروازهای عمره از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) انجام خواهد گرفت گفت: از آنجایی که هنوز زیرساخت‌های این فرودگاه برای انجام پروازهای عمره آماده نیست، پروازهای عمره گزارانی که از ایستگاه تهران به عربستان اعزام می شوند، همچنان از فرودگاه مهرآباد انجام خواهد گرفت و از طرفی با اضافه شدن فرودگاه همدان به ایستگاه های پروازی عمره و همچنین انتقال پروازهای عمره برخی استانها که از تهران به مقصد عربستان انجام می‌گرفت به ایستگاه های پروازی دیگر، از بار فرودگاه مهرآباد هرچه بیشتر کاسته خواهد شد.

وی افزود: برای اولین بار در هیئت رسیدگی به تخلفات کارگزاران زیارتی نماینده ای از بخش خصوصی مرتبط پیش بینی شده است که این امر زمینه حضور شایسته بخش خصوصی را در فعالیت های زیارتی فراهم خواهد کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت  با بیان اینکه صاحبان اسناد ثبت نامی عمره قدیمی بانک ملی ( فیش های ثبت نامی قبل از 05/01/1386) بارها برای ثبت نام در کاروان ها و اعزام به عمره فراخوان شده اند، متذکر شد: امکان دارد در خصوص این فیش ها چاره  اندیشی مجددی انجام گیرد که هرسال مجبور نباشیم برای این اسناد نسبت به سایر اسناد ثبت نامی اولویتی در اعزام قائل شویم.

وی در پایان ضمن اشاره به دیدار اخیر دست اندرکاران حج تمتع سالجاری با رهبر انقلاب خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری ضمن تأکید بر ظرفیت تمام نشدنی حج، از کارشناسان، صاحبنظران و فرهیختگان جامعه خواستند تا بهره مندی از این ظرفیت عظیم را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و نقاط مشترک ما با جهان اسلام را کشف کنند که نقش رسانه ها در این میان قابل توجه است.

رئیس سازمان حج و زیارت در ابتدای این دیدار ضمن تقدیر از همه ارگان ها و دستگاه های همکار در اجرای عملیات حج تمتع 92 و اشاره به نقش مؤثر رسانه ها و صدا و سیما در پوشش اخبار مربوط به حج امسال، گزارشی از اقدامات و فعالیت های این سازمان در حج سالجاری ارائه کرد.

 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.