پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

چاپخانه قرآن کریم در مدینه منوره + تصاویر

چاپخانه قرآن کریم در مدینه منوره + تصاویر

مجتمع و چاپخانه قرآن کریم ملک فهد در شمال شرق مدینه منوره، جایی است که در آن قرآن هایی به 55 زبان دنیا از جمله زبان فارسی زیر نظر وزارت شئون اسلامی و اوقاف و تبلیغ و ارشاد کشور عربستان سعودی ترجمه و چاپ می‌شود.

به گزارش خبرنگار حج نیوز از مکه مکرمه در مجتمع و چاپخانه قرآن کریم ملک فهد سالانه بیش از 2 میلیون و 600 هزار جلد قران کریم منتشر و در سراسر جهان توزیع می‌شود و بخشی از آن نیز در ایام حج تمتع به حجاجی که برای انجام مناسک به مکه و مدینه می‌آیند هدیه داده می‌شود.

 غیر از قرآن‌هایی که از سوی مجتمع ملک فهد به چاپ می‌رسد، نمونه‌های دیگری از قرآن را در مسجد النبی و مسجد الحرام نمی‌توان پیدا کرد. اکثر قرآنها به خط عثمان طه است که هر چند از نظر رسم الخط تفاوتهایی با قرآنهای دیگر دارد اما یکی از زیباترین رسم الخطهای قرآن است.

با توجه به فضیلت خواندن نماز و قرآن در مسجدالنبی و مسجدالحرام ،اکثر زائرین را می توان  در حال خواندن نماز و قرآن مشاهده کرد. در روایتی از امام سجادعلیه السلام داریم : کسی که در مکه قرآن را ختم کند نمی میرد مگر اینکه رسول الله(ص) را زیارت کند و جایگاهش را در بهشت ببیند. حضرت امام محمد باقر علیه السلام نیز می فرمایند : کسی که در مکه از یک جمعه تا جمعه ی دیگر قرآن را ختم نماید یا در مدتی کمتر یا بیشتر از این قرآن را ختم کند و قرائت قرآن را در روز جمعه به پایان برساند خداوند تمام پاداش ها و کارهای نیکی  که از اولین جمعه دنیا تا آخرین جمعه آن که زنده هست را برای او خواهد نوشت و اگر در غیر جمعه نیز قرائت قرآن را به پایان برساند همین طور است .

در این روایات در مورد ختم قرآن کريم در مکه مکرمه به کلمه مکه اشاره کرده است و اين بدان معنا است که در هر جاي مکه قران تلاوت گردد مشمول اين حديث نوراني است هر چند بدون شک تلاوت آن در مسجد الحرام ارزش و فضيلت بيشتري دارد . اما در مورد ختم قرآن در مدينه منوره روايتي به اين مضمون نيافتيم و در نتيجه اگر ختم قرآن در مسجد النبي انجام شود بهتر و مطمئن تر است .

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.