پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

دیدارسرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت با همکاران به مناسبت سال نو

دیدارسرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت با همکاران به مناسبت سال نو
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و رییس سازمان حج و زیارت پیش از ظهر امروز طی مراسمی در سالن اجتماعات این سازمان با کارکنان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری ، موسسه فرهنگی عمره سعادت، شرکت توسعه و عمران زائر ، شرکت تعاونی مصرف سازمان حج و زیارت دیدار و سال جدید را به ایشان تبریک گفتند.

در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین شهسواری مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت طی سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن سال جدید گفت : امیدواریم در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب «سال  اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است، بهتر از گذشته در مسیر خدمت رسانی به زائران گام برداریم و سال جدید را با اراده ای قوی تر از گذشته آغاز نماییم.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به نامگذاری سال 93 از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان «سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت : همه آنچه رهبری فرمودند در فعالیت ما در حوزه حج و زیارت مصداق دارد و قابل عمل و اجرا است.

وی افزود : بحث اقتصاد حج و زیارت دارای حوزه کاری ما دارای موضوعیت است و در تلاشیم با همکاری جناب آقای مهندس اوحدی ریاست محترم سازمان حج و زیارت، همایشی با حضور کارشناسان در جهت کشف راهکارهای اقتصاد مقاومتی برگزار گردد تا بتوانیم در سال جدید اقتصاد مقاومتی در حوزه حج و زیارت را به اجرا درآوریم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه یکی از جایگاه های اصلی مدیریت جهادی حوزه حج و زیارت است، ادامه داد : اگر در حج و زیارت مدیریت جهادی وجود نداشته باشد، کارها پیش نخواهد رفت و همه شاهد بوده ایم که در عملیات حج و عمره و عتبات با امور و مشکلاتی مواجه بوده ایم که نیازمند مدیریت جهادی است و امیدواریم بتوانیم با تلاش افزونتر به این شعار رهبر انقلاب جامه عمل بپوشانیم.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر اضافه کرد : بایستی وحدت و همدلی بوجود آمده میان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری و مجموعه های وابسته را غنیمت شماریم و در مسیر توسعه آن بکوشیم و از آن در راه خدمت به زائران و ضیوف الرحمان بهره جویی نماییم و به اهداف مورد نظر برسیم.

ایشان با بیان اینکه ایمان و تقوا و خدمت به مردم است که پایدار می ماند، توصیه کرد : باید نیت ما خالص باشد و هدف ما خدمت به مردم و زائران باشد و در این مسیر مسائل و مشکلات و آسیب ها را جدی بگیریم و با همکاری یکدیگر فضا را برای رفع مشکلات مهیا سازیم.

آقای قاضی عسکر بیان کرد : موضوع انضباط اداری و مالی از چند سال گذشته مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است و خوشحالیم که سازمان حج و زیارت از مجموعه هایی است که سلامت اداری در آن وجود دارد و تا به امروز در این سازمان شاهد فساد مالی نبوده ایم و همه با عشق به ضیوف الرحمان و زائران اهل بیت(ع) خدمتگزاری می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر با اشاره به ضرورت تکریم ارباب رجوع گفت : هرچه می توانید به مردم خدمت کنید و رضایت مردم را بیشتر جلب کنید که این اقدام مایه برکت در زندگی مان خواهد شد که اثر آنرا در دنیا و آخرت خواهیم دید.

وی تأکید کرد : به آسیب ها و تهدید ها نگاه ویژه داشته باشیم و قبل از اینکه دیگران متذکر شوند، در جهت شناسایی و رفع مشکلات بکوشیم و برای مسائل جزئی و بی اهمیت ارزش قائل نباشیم و وحدت و یکپارچگی را حفظ نماییم.

وی ابراز خرسندی کرد : قدم های جدی برداشته شده، در عراق ضعیف عمل کرده بودیم، اما «شرکت توسعه و عمران امید زائر» تشکیل شده و سرمایه گذاری در مرزها و عراق آغاز شده و شرکت های سرمایه گذار به این حوزه ورود پیدا کرده اند و در حوزه صرفه جویی نیز بگونه ای عمل شده که نه تنها قیمت بالا نرفته بلکه کیفیت نیز افزایش یافته است.

نماینده ولی فقیه در انتها گفت : بحمدالله با تلاش همه عزیزان مشکلات موجود در حوزه ارز، حمل و نقل و تدارکات و ... مرتفع شده و به یاری خداوند بستر خدمتگذاری هر چه بهتر به زائران فراهم شده است.

مهندس اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این دیدار گفت: فرق اساسی عید نوروز با اعیاد ملی در میان سایر ملل این است که در آن اعیاد حفظ ظاهر اهمیت بیشتری دارد و مراسم آن در خرید لباس نو، دید و بازدید و دادن هدایا خلاصه می شود اما نگاه به عید نوروز از منظر دین، نگاهی تکاملی و تحولگراست بدانگونه که در دعای تحویل سال انقلاب درونی در وجود انسان و رسیدن به احسن الحال طلب می شود.

وی افزود : از خداوند می خواهیم که "احسن الحال" را به ما عنایت فرماید که این دعا برای ما در مجموعه ای که حضور داریم، خدمت رسانی بهتر و صادقانه به زائران است.

رئیس سازمان حج و زیارت خطاب به همکاران این سازمان ادامه داد: لازم است عملکرد سال گذشته را آسیب شناسی و نقاط ضعف و قوت را شناسایی نماییم. ضروری است اهداف ما مشخص شود و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی داشته باشیم و شاخصی تعیین کنیم تا بر مبنای آن بفهمیم با عملکردمان چقدر به اهدافمان نزدیک شده ایم.

مهندس اوحدی با اشاره نامگذاری سال 93 به عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» بیان کرد : مدیریت جهادی در حوزه حج و زیارت مشهودتر از سایر حوزه ها است و امیدواریم در راستای همگن شدن اقتصاد و فرهنگ نیز بکوشیم و با عزم و مدیریت جهادی بستری برای بروز خلاقیت ها و توفیقات افزونتر فراهم آوریم.

 وی گزارش داد : خوشبختانه برنامه ریزی های  عمره جاری و حج آینده در موسم حج گذشته انجام شد و 6 کمیته کارشناسی در حج تشکیل شد و بیش از 1500 نفر / ساعت جلسه کارشناسی در ایام حج برگزار شد و بدین ترتیب عملیات حج و عمره با یکدیگر گره خورد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در موسم حج گذشته برنامه زمان بندی برای عمره جاری و حج 93 تدوین گردید و بر اساس همان برنامه زمان بندی 16 محرم فراخوان عمره در جراید انجام شد و تلاش نمودیم که به صورت برنامه محور عمل نماییم.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت : بنا به توصیه نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت مبنی بر رعایت و استیفای حقوق زائران، با برنامه ریزی به موقع و تمهیدات اندیشیده شده، هزینه سفر عمره جاری 15 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت و در عمره جاری برای اولین بار بعد از 30 سال عمره گزاران ایرانی توانستند در نیمه ماه صفر در سرزمین وحی حضور داشته باشند.

وی ابراز خرسندی کرد : هفت هزار کاروان برای عمره جاری برنامه ریزی شده و 470 هزار زائر ایرانی تا الان به عمره مشرف شده اند و تا پایان این هفته، عدد اعزام عمره 93-92 با تمام زائران اعزام شده در عمره گذشته برابری می نماید.

مهندس اوحدی اعلام کرد: با تمهیدات اندیشیده شده در عمره جاری به ازای هر زائر حدود 450 هزار تومان صرفه جویی شده که با احتساب اعزام 830 هزار ایرانی به عمره مفرده در مجموع 400 میلیارد تومان در عمره جاری صرفه جویی شده است.

وی بیان کرد : طول سفر در عمره جاری از 12 روز به 10 روز کاهش یافت و با این تصمیم با توجه به کثرت زائران در نوبت، تعداد بیشتری از عمره گزاران به سرزمین وحی اعزام می شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت : 11 پرواز عمره جاری به علت شرایط آب و هوایی لغو و 50 پرواز شامل 15 هزار زائر جابجا شد و امروز خدا را شاکریم تمامی زائران پروازهای لغو شده به سرزمین وحی اعزام شده اند.

مهندس اوحدی اظهار داشت : بنا به توصیه نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت سال گذشته برای اولین بار سازمان به شکل جدی وارد عرصه ساماندهی زائران ایرانی ایام اربعین شد و از یک ماه مانده به این ایام 7 تا 8 جلسه کارشناسی با حضور دستگاه های همکار در امر اعزام زائران به عتبات تشکیل شد و بیش از 700 هزار زائران ایرانی توفیق تشرف به عتبات و حضور در بزرگترین اجتماع بشری جهان را داشتند.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری پس از ایام اربعین، «ستاد دائمی اربعین» در سازمان حج و زیارت تشکیل شد و در راستای توسعه زیرساخت های خدمات رسانی به زائران، «شرکت توسعه و عمران امید زائر» تأسیس گردید.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: در روزهای آخر سال 92 جلسه ای با حضور مدیران ارشد بانک های کشور و ستاد بازسازی عتبات تشکیل شد و شرکتی با سرمایه یک هزار میلیارد ریال در حال ثبت است و تأسیس اقامتگاه در شلمچه و چزابه و اجرای حداقل دو پروژه در عراق جزء برنامه های سال 93 خواهد بود.

وی ابراز خرسندی کرد: در عمره جاری تعداد زائران نسبت به عمره گذشته 68 درصد افزایش یافته و با اعزام 135 گروه به عتبات در روز، 50 درصد افزایش اعزام به عتبات داشته ایم.

مهندس اوحدی گفت: بر اساس مصوبه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری، با توجه به استقبال زائران برای اعزام به عتبات در ایام عید نوروز، دستور العملی تدوین و به دفاتر دارای مجوز بند «پ» ابلاغ شد تا بدین طریق مشتاقان اعزام به عتبات در ایام عید نوروز که در سامانه عتبات ثبت نام نکرده بودند، خارج از سیستم شرکت شمسا و از طریق دفاتر مجاز خدمات زیارتی به کربلا مشرف شوند.

وی در خصوص حج تمتع نیز اظهار داشت : بر اساس برنامه زمان بندی، 17 ربیع الاول اطلاعیه حج 93 در جراید منتشر شد و امروز همه کاروان های حج آینده تکمیل شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت تخفیف 10 میلیون دلاری در حوزه مسکن حج 93 و پرداخت هزینه سفر حج 93 در دو قسط را از دیگر اقدامات و تمهیدات اندیشیده شده توسط این سازمان دانست.

مهندس اوحدی عنوان کرد : نیروهای ستادی در حج آینده، 30 درصد تعدیل شده و بدین ترتیب حدود 100 ویزا در حج صرفه جویی شده و این تعداد به زائران در صف انتظار تعلق خواهد گرفت که البته نیروهای ستادی فشار کار بیشتری را در خدمت رسانی به حجاج متحمل خواهند شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از ارتقاء دفاتر حج و زیارت استان ها به ادارات کل حج و زیارت خبر داد و گفت : سازمان حج و زیارت از معدود سازمان هایی است که به برکت انضباط مالی، بودجه آن قبل از پایان سال تصویب شده است.

وی در پایان گفت : در حج گذشته مبلغ دو میلیون تومان قبل از اعزام به عربستان به حجاج بازگردانده شد که این مبلغ در هزینه سفر حجاج امسال نیز لحاظ شده است.


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.