پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

در طی اجرای عملیات نصب ضریح جدید امام حسین(ع)، تنها راه‌های ورودی به حائر حسینی بسته است.

در طی اجرای عملیات نصب ضریح جدید امام حسین(ع)، تنها راه‌های ورودی به حائر حسینی بسته است.

حسن سقایی،مدیر دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق به "حج‌نیوز" گفت: در طی اجرای عملیات نصب ضریح جدید امام حسین(ع)، حرم حسینی باز است و تنها راه‌های ورودی به حائر حسینی به روی زائران بسته شده است.

سقایی با اشاره به تعویض ضریح امام حسین(ع) گفت: با شروع عملیات تعویض ضریح حسینی و نصب ضریح جدید، از ساعت 2:30 بعد‌از‌ظهر دیروز 30/10/91، راههای ورودی به حائر حسینی به روی زائران بسته شده‌است.

وی گفت: درجلسه‌ای که با معاونت و سایر مسئولین عتبه حسینی داشتیم، اعلام شد که این عملیات بین 45 روز تا دوماه طول خواهد کشید.

همچنین سقایی درخصوص نحوه خدمات رسانی به زائران  در طول این ایام خاطر نشان کرد: درطول این عملیات که طبق اظهارنظر مسئولین عتبه حسینی حداکثر دوماه طول می‌کشد، کلیه راه‌های ورودی به حائر حسینی با پنجره‌های چوبی پوشیده می‌شود. اما علی‌رغم آنچه به اشتباه از سوی برخی رسانه‌ها اعلام شده‌، حرم امام حسین(ع) و رواقهای ابراهیم مجاب، حبیب بن مظاهر و سایر شهدای کربلا جهت استفاده زائران باز‌ است.

بنابر خبرهای رسیده در راستای نصب ضریح جدید حرم امام حسین(ع)، بخش فنی و مهندسی آستان قدس حسینی(ع) عملیات نصب ضریح چوبی موقت را در اطراف محوطه ضریح طی پنج روز به پایان برد.

این ضریح چوبی به صورت مشبک انتخاب شده تا زائران ضمن زیارت، شاهد عملیات باز کردن ضریح قدیم و نصب ضریح جدید باشند.

  «کریم الانباری» مسئول بخش فنی و مهندسی حرم مطهر می گوید : پس از این اقدام، ضریح قدیم امام حسین(ع) در مدت زمان هفت تا ۱۰ روز جابه‌جا و نصب ضریح جدید آغاز می‌شود.

اما برآورد زمانی «سید افضل شامی» معاون تولیت آستان قدس حسینی بیش از این میزان است. او می‌گوید: باز کردن و جابه‌جایی ضریح قدیمی ۱۰ تا ۱۵ روز زمان می‌برد و ۴۰ تا ۶۰ روز هم برای نصب ضریح جدید در نظر گرفته شده است.

حسن پلارک رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در این باره می‌گوید: پنج نفر از تولیت حسینی و دو نفر از ستاد بازسازی به عنوان هیئت اجرایی عملیات تعویض انتخاب شده‌اند.

در حالی که تصمیم‌گیری برای انتقال بخش‌هایی از ضریح قدیمی سیدالشهدا(ع) به مشهد بر عهده هیئت اجرایی عملیات تعویض است، پلارک گفت : در جلسه‌ای که روز بیست و سوم دی‌ماه با تولیت حسینی داشتیم، درباره انتقال بخش‌هایی از ضریح قدیم به ایران مذاکر‌ه‌ای نکردیم.

از سوی دیگر معاون تولیت آستان قدس حسینی اعلام کرده است: بعد از نصب ضریح جدید، ضریح قدیم که 76 سال قبل توسط مسلمانان هندوستان ساخته و نصب شده بود ،در موزه آستان قدس حسینی نگهداری خواهد شد.

ضریح جدید، ششمین ضریحی خواهد بود که در تاریخ بارگاه امام حسین(ع) نصب خواهد شد. این ضریح توسط استاد محمود فرشچیان طراحی شده و خطاطی‌های آن را استاد سیدمحمد حسینی‌موحد انجام داده است.

در ساخت ضریح جدید ـ که بیش از دوازده تن وزن دارد ـ ۶۰۵۰ کیلو چوب ساج (تهیه ‌شده از جنگل‌های برمه)، ۴۶۰۰ کیلو نقره، ۷۰۰ کیلو مس، ۴۵۰ کیلو استیل، ۱۰۰ کیلو آهن و ۱۱۸.۶۵۰ کیلوگرم طلا به کار رفته است.

کار ساخت ضریح جدید سیدالشهداء(ع) چهار سال و نیم به طول انجامید و این امر با عنایت ویژه آیت‌الله سید علی سیستانی و تلاش هیئت امنای ساخت ضریح در شهر مقدس قم امکان‌پذیر شد.

قطعات اصلی این ضریح از طریق هوایی به نجف منتقل و از آنجا ـ به دلیل مسائل امنیتی ـ به صورت بسته‌بندی و با تدابیر ویژه به کربلا منتقل شد. اما بخش‌هایی از ضریح (حدود ۳۰ درصد آن) روز دهم ماه محرم و مصادف با شام غربیان آل‌الله از قم خارج شد و پس از ۱۸ روز وداع با شکوه، وارد خاک عراق شد.

کاربر خبرنگار امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.