پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس ستاد مدینه منوره در حج امسال خبر داد:

بازگشت بیش از 49 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام به کشور/ مکه مکرمه خالی از حضور حجاج ایرانی

بازگشت بیش از 49 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام به کشور/ مکه مکرمه خالی از حضور حجاج ایرانی

شب گذشته آخرین گروه از کاروان های مدینه قبل حجاج ایرانی فرودگاه جده را به مقصد ایران اسلامی ترک کردند و مکه مکرمه از حضور زائران ایرانی خالی شد. تاکنون بیش از 49 هزار زائر ایرانی بیت الله الحرام به میهن اسلامی بازگشته اند و عملیات بازگشت حجاج ایرانی به کشور تا ششم آبان ماه ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، نصرالله فرهمند رئیس ستاد مدینه منوره در حج امسال گفت: روزانه بطور متوسط بیش از 2 هزار و 100 زائر ایرانی از فرودگاه مدینه منوره راهی میهن اسلامی می شوند و در عملیات برگشت حجاج ایرانی به کشور، فرودگاه مدینه 85 پرواز را به خود اختصاص داده است و خوشبختانه تاکنون در پروازها با تاخیر طولانی مواجه نبوده ایم.

وی افزود: در حالی که روز گذشته میزان حضور حجاج ایرانی در مدینه منوره به بالاترین سطح خود یعنی افزون بر 17 هزار نفر رسیده است، بیش از 45 درصد کاروان ها بیش از 7 روز در مدینه منوره حضور دارند و زمان حضور آنان در مدینه به 8 تا 10 روز افزایش یافته که این اتفاق رضایت زائران را در پی داشته است.

رئیس ستاد مدینه منوره در حج 93 در اینخصوص ادامه داد: با افزایش مدت زمان حضور برخی کاروان های زائران ایرانی در مدینه منوره، بسیاری از زائران می توانند در آخرین مراسم دعای کمیل مدینه منوره در بین الحرمین مدینه که پنجشنبه شب این هفته برگزار خواهد شد، شرکت نمایند.

آقای فرهمند در خصوص فعالیت دو آشپزخانه پخت متمرکز در مدینه منوره گفت: آشپزخانه دخیل تاکنون بیش از 450 هزار غذا و آشپزخانه زین بیش از 400 هزار غذا برای حجاج ایرانی در موسم حج امسال طبخ کرده است.

وی در خصوص اجرای طرح تنوع غذایی حجاج توضیح داد: امیدواریم تعداد غذاهای عرضه شده در هر یک از وعده های غذایی از دو نوع به سه یا چهار نوع افزایش یابد که البته این طرح در عمره آتی و حج آینده نیز اجرایی خواهد شد.

رئیس ستاد مدینه منوره در حج 93 ادامه داد: بمنظور تأمین رضایت زائران ایرانی حج امسال در روزهای پایانی عملیات حج ، چند نوع غذای جدید در وعده های غذایی حجاج ایرانی گنجانده شده است.

آقای فرهمند همچنین در خصوص سلامت زائران ایرانی گزارش داد: هم اکنون هیچ یک از زائران ایرانی در بیمارستان های سعودی در مدینه بستری نیستند و تنها دو حاجی در بیمارستان های ایرانی مدینه تحت مراقبت هستند و تعداد زائران فوتی در مدینه منوره تاکنون به 3 نفر رسیده است.

وی با اشاره به اینکه با بازگشت آخرین گروه از کاروان های مدینه قبل به کشور، شامگاه گذشته مکه مکرمه از حضور زائران ایرانی خالی شد، گفت: امروز سه شنبه 10 کاروان از فرودگاه مدینه منوره به کشور باز می گردند که طی این 10 پرواز 5 کاروان از استان همدان و همچنین دو کاروان از استان اصفهان و دو کاروان از استان مرکزی و یک کاروان از استان تهران وارد کشور خواهند شد.

آقای فرهمند گفت: میزان زائران ایرانی خروجی از مدینه منوره از امروز افزایش می یابد تا جایی که در آخرین روز خروج زائران ایرانی از فرودگاه مدینه منوره تعداد زائران خروجی به 2 هزار نفر می رسد.

وی ادامه داد: زائران حج امسال از طریق 19 ایستگاه پروازی کشور عازم سرزمین وحی شدند و فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) امسال برای اولین بار میزبان پروازهای حج بود و همچنین در حج امسال فرودگاه های همدان و زنجان به ایستگاه های پروازی حج اضافه شدند.

 


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.