پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

روز گذشته با حضور رئیس سازمان حج و زیارت ؛

همایش مدیران کاروان ها و مجموعه های حج 94 استان تهران برگزار شد

همایش مدیران کاروان ها و مجموعه های حج 94 استان تهران برگزار شد

همایش مدیران و عوامل اجرایی و مدیران مجموعه های حج استان تهران پیش از ظهر دوشنبه با حضور رئیس سازمان حج و زیارت و معاون وی و جمعی از مدیران و مسئولان سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت ، مهندس «سعید اوحدی» صبح دوشنبه در همایش مدیران و معاونان کاروان ها و مدیران مجموعه های حج تمتع  استان تهران که در سالن همایش های سازمان حج و زیارت برگزار شد، با بیان اینکه بیش از 95 درصد برنامه ریزی های حج امسال انجام گرفته است، گفت : زائران حج امسال در قالب 455 کاروان به سرزمین وحی اعزام می شوند و با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته بدلیل تقاضای بیشتر زائران و همچنین توزیع عادلانه خدمات، پروازهای مدینه قبل نسبت به گذشته 16 درصد افزایش یافته است.

وی در این باره افزود: امسال زائران حج از 19 ایستگاه پروازی به سرزمین وحی اعزام خواهند شد که حدود 36 هزار نفر از زائران در قالب پروازهای مدینه قبل و حدود 28 هزار نفر از زائران در قالب پروازهای مدینه بعد به حج مشرف می شوند.

مهندس اوحدی به برنامه ریزی برای ارائه خدمات پزشکی در حج  امسال اشاره کرد و گفت: خدمات خوبی در این حوزه پیش بینی شده است و کارگروه های تخصصی در این زمینه تشکیل شده است. سال گذشته بنا به تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای اولین بار طرح انطباق در حج به اجرا در آمد و 60 پزشک زن برای ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بانوان زائر، به حج اعزام شدند که با توجه به استقبال و موفقیت این طرح ، تعداد پزشکان زن اعزامی در حج امسال نسبت به سال گذشته افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان حج و زیارت به تأکید رهبر معظم انقلاب در تأمین اقلام مورد نیاز حجاج از داخل کشور اشاره کرد و افزود: در حج 92 ، 22 قلم از اقلام تدارکاتی حج از داخل کشور تأمین شد که بنابه تأکید معظم له این میزان در حج سال گذشته به 61 قلم افزایش یافت بگونه ای که بخشی از میوه مصرفی زائران را نیز از ایران تأمین می کردیم.

وی ادامه داد: امسال امیدواریم تعداد اقلام تدارکاتی حج که از ایران تأمین می گردد، به 70 قلم افزایش یابد. رئیس سازمان حج به برنامه ریزی برای تغذیه حجاج اشاره کرد و گفت: کارگروه تغذیه و تدارکات در این خصوص نیز اقداماتی انجام داده اند و از آنجایی که زائران بین 22 تا 25 روز در مکه حضور دارند و یکنواختی برنامه غذایی موجب آزار زائران و تحلیل قوای جسمی آنان می شود که با همفکری دست اندرکاران آشپزخانه های مرکزی و بهره گیری از تجربیات 30 ساله آنها، 9 غذای جدید و متنوع در برنامه غذایی حجاج امسال گنجانده می شود.

مهندس اوحدی همچنین در خصوص برنامه ریزی های صورت گرفته در خصوص اسکان زائران اظهار داشت: 25 درصد هتل هایی که در حج گذشته در ارائه خدمات به زائران مشکل داشتند، از چرخه خدمات رسانی به زائران بیت الله الحرام حذف گردیدند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمين دكتر سيد جواد مظلومي معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري ضمن بيان توضيحاتي در خصوص برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي انجام شده براي حج تمتع امسال گفت: يكي از تفاوت‌هاي ايجاد شده نسبت به سال گذشته، تغيير در مكانيزم توزيع بسته‌هاي فرهنگي زائران كاروان‌ها است.

وي افزود: امسال دو گونه كالاهاي فرهنگي ميان زائران كاروان‌ها توزيع مي‌گردد، دسته اول بروشورها، مجلات و لوح‌هاي فشرده اي است كه به نسبت محدودي در ميان زائران توزيع مي‌گردد و دسته دوم محصولاتي كه براي دريافت آنها به زائران كالابرگ ارائه مي‌شود.

حجت الاسلام مظلومي در اين باره اضافه كرد: كالابرگ هايي با ارزش ۱۰۰ هزار ريال براي كليه زائران كاروان‌ها در نظر گرفته شده است كه زائران مي‌توانند به اندازه مبلغ كالابرگ محصولات فرهنگي را انتخاب نمايند. اين كالابرگ‌ها تا پايان هفته به مديران كاروان‌ها جهت توزيع در كاروان‌ها ارائه خواهد شد.

وي اظهار داشت: براي گروه‌هاي مختلف زائران در قالب چهارگروه با تحصيلات زير متوسطه، متوسطه، ديپلم تا ليسانس و بالاتر از ليسانس بسته‌هاي آموزشي جداگانه طراحي شده است كه هر كدام از زائران به فراخور تحصيلات يا مطالعات خود بسته‌هاي متناسب را انتخاب خواهند كرد.

دكتر مظلومي همچنين توضيح داد: در خانواده هايي كه همسران با هم به حج اعزام مي‌شوند، مي‌توانند از بسته‌هاي زوج‌ها استفاده كنند كه در غير از كتب ادعيه محصولات تكراري نباشد. اين بسته‌هاي زوجي نيز در همان چهار گروه تحصيلي ارايه شده است.

وي ادامه داد: علاوه بر بسته‌هاي پيشنهادي فهرستي از ۱۵۰ عنوان كتاب در اختيار زائران قرار مي‌گيرد كه زائران مي‌توانند با تخفيف ۲۰ درصدي كه براي آنها در نظر گرفته شده، به اندازه مبلغ كالابرگ‌ها محصولات را سفارش دهند و يا با مراجعه به نمايندگي‌هاي نشر مشعر به خريد مستقيم محصولات فرهنگي مورد نظر خود اقدام كنند.

معاون فرهنگي بعثه مقام معظم رهبري ضمن تقدير از اعلام زودهنگام كاروان‌هاي حج گفت: روحانيون كاروان‌ها در بهمن ماه سال گذشته معرفي شدند و روحانيون كاروان همه استان‌ها جذب شده اند كه اين اقدام موجب برگزاري بموقع جلسات آموزشي كاروان‌ها شده است.

وي توضيح داد: كتابچه عناوين و سرفصل‌هاي آموزشي حج تمتع به روحانيون و مديران محترم كاروان‌ها ارائه شده كه روحانيون و مديران و پزشكان محترم بايستي بر اساس اين سرفصل‌ها مطالب را در جلسات به زائران ارائه نمايند. لازم است حتماً گزارش جلسات آموزشي را براي پيگيري به بعثه مقام معظم رهبري از طريق پايگاه اينترنتي ارسال نمايند.

وي تأكيد كرد: برنامه‌هاي فرهنگي كاروان‌ها در طول موسم حتماً بر اساس دستورالعملي كه به كاروانها ارائه شده، انجام گيرد.

در بخش دیگری از این برنامه حجت الاسلام و المسلمین صحبت الله رحمانی مدیر حج و زیارت استان تهران نیز طی سخنانی بر ضرورت برگزاری منظم جلسات آموزشی کاروان های حج تمتع تأکید کرد و گفت: مدیران محترم کاروان ها بایستی در فرصت باقیمانده تا حج، در قالب نشست های تخصصی به آسیب شناسی عملیات حج سال گذشته پرداخته و نقاط قوت و ضعف آن را بازیابی نموده و از این رهگذر در جهت تقویت و ارتقای خدمات در حج امسال برآیند.

وی در سخنانش به مدیران و عوامل کاروان ها توصیه کرد با زائران رفتار حسنه داشتند و خالصانه و متواضعانه عمل کنند و خود را خدمتگزار ضیوف الرحمان بدانند و شأنی جز خدمتگزاری به ضیوف الرحمان و زائران بیت الله الحرام برای خود قائل نباشند.

حجت الاسلام رحمانی برگزاری منظم جلسات آموزشی کاروان های حج را موجب برگزاری منظم حج دانست و ادامه داد: مدیران محترم کاروان ها در انتخاب عوامل اجرایی کاملا پایبند به دستورالعمل ها باشند تا با انتخاب نیروهای شایسته و توانمند زمینه اجرای حجی درخور را فراهم آورند و از طرفی توجه داشته باشند که در ارزشیابی های سازمان نیز میزان رعایت دستورالعمل ها در نمره ارزشیابی مدیران و عوامل موثر واقع خواهد شد.

وی به مدیران و عوامل اجرایی کاروان ها و همچنین مدیران مجموعه های حج استان تهران تأکید کرد: در طول موسم تعاملی مثبت با روحانیون محترم کاروانها، ستاد اجرایی حج، بعثه مقام معظم رهبری و دیگر بخش های مرتبط داشته باشند.

این همایش با ارائه نکاتی در خصوص مسائل امنیتی سفر از سوی نماینده اداره کل حراست سازمان ادامه یافت.

در ادامه این همایش نکات مهم بهداشتی سفر توسط یکی از کارشناسان ارائه شد.

این همایش با برگزاری برنامه پرسش و پاسخ پایان یافت.


سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.