پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

کاهش ۵ درصدی هزینه‌های تمتع/ اعزام تمام کارگزاران و خدام تا سه روز آینده

کاهش ۵ درصدی هزینه‌های تمتع/ اعزام تمام کارگزاران و خدام تا سه روز آینده
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه هزینه‌های تمتع امسال ۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است، گفت: تمامی کارگزاران و خدام ظرف سه روز آینده به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.


به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی به مناسبت هفته حج شب گذشته در برنامه «امشب» حاضر شد و در خصوص برنامه حج تمتع امسال بیان داشت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پروازهای زائران از یکشنبه اول شهریور ماه از سه ایستگاه تهران، مشهد و ساری آغاز خواهد شد.

وی افزود: بخشی از کارگزاران و خدام در مدینه هستند و مابقی آنها ظرف سه روز آینده به کشور عربستان اعزام خواهند شد.

رئیس سازمان حج وزیارت با بیان این مطلب که امسال پروازها از 22 استان انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: پرواز زائران مدینه قبل تا 20 شهریور ادامه دارد و کل پروازهای اعزام تا 26 شهریور خواهد بود.

اوحدی در خصوص برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای تمتع امسال و اعزام بیشتر زائران به صورت «مدینه قبل» گفت: با هماهنگی هواپیمایی سعودی اعزام زائران تمتع مدینه قبل نسبت به سال گذشته 12 درصد افزایش یافته و در مجموع 62 درصد زائران به صورت «مدینه قبل» اعزام می‌شوند، که این موضوع هم مورد علاقه و نظر زائران است و هم باعث صرفه‌جویی در بسیاری از هزینه‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: 7 کارگروه در خصوص برنامه‌ریزی‌های تمتع فعالیت مستمر داشتند، برای مثال 1500 دستگاه اتوبوس برای جابه جایی در جده، مدینه و مکه در نظرگرفته شده است که به صورت 24 ساعته زائران را منتقل خواهند کرد.

اوحدی در خصوص یکی از کارهایی که امسال برای راحتی زائران تمتع انجام شده به تغییر ساعت انتقال زائران به سمت عرفات اشاره کرد و گفت: سال‌های گذشته از ساعت 2 بعد از ظهر حرکت زائران آغاز می‌شد و به دلیل گرمای هوا با مشکلات زیادی مواجه می شدیم اما امسال حرکت زائران از ساعت 5 آغاز می‌شود و به مدیران کاروان‌ها توصیه می‌شود که عجله‌ای در انتقال زائران به عرفات نداشته باشند.

رئیس سازمان حج وزیارت ادامه داد: به دلیل فشرده بودن برنامه زائران در حج تمتع یک روز زیارت اماکن مقدسه در شهر مدینه برای زائران خواهیم داشت و رفتن به برخی اماکن در ایام تمتع ممنوع است.

وی خاطرنشان کرد: امسال کشور عربستان ویزاها را به صورت نرم افزاری و با مشخصات کامل برنامه سفر زائران صادر کرده که به صورت برچسب برروی ویزاها است و با بارکدها خوانده می شود.

اوحدی گفت: توصیه ما به زائران این است که با فضای سفری که می‌خواهند بروند کاملا آشنا باشند، زمان سفر بین 29 تا 33 روز است و زائران به دلیل تراکم جمعیت و آلودگی بالا حتما از ماسک در طول سفر استفاده کنند. بحث عفونت‌های چشمی در مشعر الحرام را جدی بگیرند و در نهایت مسائل بهداشتی را رعایت کنند.

وی در مورد تاخیرپروازها گفت: دغدغه اصلی ما در بحث پروازها امنیت زائران است. سال گذشته معدل تاخیر پروازها در 222 پرواز 12 دقیقه بود که این معدل طبیعی است.

سعید اوحدی در پایان در خصوص هزینه‌های تمتع امسال گفت: امسال برای دومین سال است که هزینه تمتع در دوقسط از زائران دریافت شد، قیمت‌ها در 5 گروه اعلام شد که نسبت به سال گذشته 5 درصد کاهش قیمت داشتیم.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.