پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مشروح سخنرانی حجت الاسلام دکترسیداحمدموسوی مشاوررئیس جمهور و رئیس سازمان حج و زیارت در جمع کارگزاران حج در محضر مقام معظم رهبری

مشروح سخنرانی حجت الاسلام دکترسیداحمدموسوی مشاوررئیس جمهور و رئیس سازمان حج و زیارت در جمع کارگزاران حج در محضر مقام معظم رهبری
مشروح سخنرانی حجت الاسلام دکترسیداحمدموسوی مشاوررئیس جمهور و رئیس سازمان حج و زیارت در جمع کارگزاران حج در محضر مقام معظم رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین
خداوند بزرگ را سپاسگزارم که توفیق زیارت رهبر معظم انقلاب را به این جمع که خدمتگزاران ضیوف الرحمان هستند عنایت فرمود .
بی شک حج یک از مهمترین و جامع ترین عبادات و رکنی از ارکان اسلام است و هر چه اعمال و مناسک آن دقیق تر صورت گیرد تأثیرات فردی و اجتماعی آن عمیق تر و گسترده تر خواهد بود .
ایجاد تحول اخلاقی و روحی و حالت خضوع و خشوع برای مردم از بزرگترین نعمت های الهی است که زوار عزیز چون دری تابناک از آن پاسداری نموده و همواره از برکات و فیوضات آن بصورت مستمر بهره مند می شوند .
سازمان حج و زیارت در راستای وظایف خود از جمله ایجاد زمینه و بستر مناسب جهت آسایش حجاج برای انجام فرائض خود ، نهایت سعی و تلاش را بعمل آورده است که خلاصه ای از اقدامات اجرایی سازمان جهت استحضار حضرتعالی تقدیم می گردد.
1-در سال جاری حدود 75 هزار زائر ایرانی با 230 پرواز از 16 ایستگاه پروازی در قالب 449 کاروان عازم سرزمین وحی خواهند شد.
با تمهیداتی که امسال اندیشیده شد کلیه پرواز ها توسط شرکت های هواپیمایی ایرانی صورت می گیرد که این اقدام حدود 15 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به ارمغان دارد . لازم به ذکر است 24 کاروان نیز برای حضور ایرانیان عزیز خارج از کشور و 2 کاروان نیز مخصوص جانبازان سر افراز جهت انجام حج تمتع در نظر گرفته شده است .
ضمنا" با تعدیل نیروهای اجرائی تعداد 600 نفر از عوامل و کارگزاران کم شد که علاوه بر صرفه جوئی به همین تعداد به جمع زائران جهت تشرف به سرزمین وحی اضافه گردید.
2-در حج امسال برای اسکان زائرین در مدینه منوره 36 هتل و در مکه مکرمه نیز 76 هتل اجاره شده است .
یاد آوری می شود امسال ، اسکان حدود 95 درصد زائرین گرامی در هتلها تدارک شده که از سرویس دهی مناسب تری نسبت به ساختمانهای غیر هتل برخوردارند استفاده از هتل رشد 40 درصدی را نسبت به سال قبل نشان می دهد.
 در اجاره هتلها سعی شده هتلهای ایرانی نزدیک به یکدیگر و زائرین استانهای همجوار نیز در یک منطقه باشند. همچنین سرانه اسکان هر حاجی در مکه مکرمه 4 متر و در مدینه 5/4 متر است. که از سرانه متوسطی که کشور میزبان برای هر زائر تعیین کرده 20درصد بیشتر است.
3- در خصوص تغذیه زائرین ایرانی نیز به استحضار می رساند با پیگیری های بعمل آمده کلیه غذاهای زائرین ایرانی در مکه و مدینه در آشپزخانه های مجهز و کاملا ضعتی طبخ می شود با توجه به اینکه امسال از سوی حضرتعالی سال تولید ملی ،حمایت از کارو سرمایه ایرانی نامگذاری شد سعی شد برای ایام حج از کالاها و اقلام ایرانی بیشتر از سابق در تدارکات و آشپزخانه ها استفاده شود به همین جهت استفاده از اقلام و کالاهای ایرانی نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است ضمنا" با تلاشی که صورت گرفته 95 درصد ظرف یکبار مصرف از سیستم توزیع غذا خارج و ظرف چینی جایگزین آن شده است که این اقدام علاوه بر رعایت بهداشت صرفه جویی ارزی نیز به دنبال داشته است.
 4-با تدارک برنامه نقل ترددی که انتقال زائرین در ایام تشریق است زائرین عزیز از جلوی ساختمانها با اتوبوس های مجهز به عرفات و مشعر و منی منتقل می شوند.
 در این برنامه زمان انتقال از عرفات به مشعر یک ربع و از عرفات به منی نیم ساعت است در حالی که قبل از اجرای این طرح این مسیر در حدود 8-7 ساعت طی می شود
5-در حضوص برنامه های پزشکی حج نیز خاطر عالی مستحضر می سازد علاوه بر حضور پزشک در کلیه هتل ها و مراکز اقامتی دو بیمارستان مجهز در مکه مکرمه و مدینه منوره با کلیه تخصص ها و یک مرکز پزشکی مجهز صحرائی نیز در منی تدارک شده است که البته امیدواریم زائرین با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در سلامت کامل بسر ببرند و کمترین مراجعه به مراکز درمانی صورت پذیرد.
 مواردی که عرض شد خلاصه ای اجمالی از مجموعه زحماتی است که ماه ها است مسئولین و کارگزاران سازمان با نهایت شوق برای انجام حجی مطلوب و شایسته در شأن جمهوری اسلامی ایران و زوار ایرانی متقبل شده اند.
امید است ایجاد بستر آسایش برای زوار که بتوانند با طیب خاطر به انجام مناسک و عبادات و راز و نیاز با خالق یکتا در سرزمین وحی بپردازند مأجور حضرت حق باشند.
 ضمنا" به فضل الهی و به مدد همکاری دوستان سازمان  حج و زیارت و مساعدت همکاران بعثه خصوصا" برادر گرامی حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای قاضی عسکر اقداماتی را شروع کرده ام که در صدر آن موارد زیر قرار دارد:
1-استفاده از ظرفیت ها و نظرات مراجع گرانقدر ، اساتید دانشگاه و نخبگان کشور در امور حج و زیارت
2-تأسیس اتاق فکر جهت استفاده از ظرفیت علمی کارگزاران حج
3-هدفمند کردن سهمیه های حج
4-پیگیری تأسیس بانک حج و هواپیمائی حج
5-صرفه جویی و شفاف سازی امور مالی
6-تقویت بعد نظارتی و بازرسی سازمان
در خاتمه با عرض تشکر و سپاسگزاری از اجازه حضور کارگزاران و خادمان ضیوف الرحمان از درگاه ایزد متعال ، سلامتی و طول عمر با برکت حضرتعالی را تحت عنایات خاصه حضرت ولی الله الاعظم خواستارم.
امید است برادران و خواهران دینی خود را که عازم سرزمین وحی هستند از دعای خیر فراموش نفرمائید.مجید عبداللهی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.