پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مدیریت راهنمای عتبات و باز آموزی مدیران مجموعه عتبات حج و زیارت استان فارس

مراسم افتتاحیه دوره آموزشی مدیریت راهنمای عتبات و باز آموزی مدیران مجموعه عتبات حج و زیارت استان فارس

مراسم افتتاحیه دوره های آموزشی مدیریت راهنمای عتبات و بازآموزی مدیران مجموعه و ثابت عتبات عالیات عراق در 24 تیرماه در شیراز برگزار شد..

رئیس حج و زیارت استان فارس با ارائه گزارشی در خصوص حج و زیارت استان گفت:  بیش از 140 دفتر و شرکت زیارتی و نزدیک به سه هزار کارگزار زیارتی در بخش خصوصی در سطح استان فارس مشغول به خدمت هستند که پتانسیل عظیمی محسوب می شود.

زینلی با اشاره به فرمایشات مقام رهبری(مدظله العالی) در بحث اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بیان داشت: سازمان حج و زیارت یکی از ارگانهایی است که بیشترین خصوصی سازی در آن انجام و اعمال می شود و بالغ بر 90% کارگزاران حج و زیارت استان در بخش خصوصی مشغول به خدمت هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 24 کاروان در هفته از استان فارس به عتبات عالیات اعزام می شوند اظهار داشت: از این تعداد اعزام 14 کاروان زمینی و 10 کاروان هوایی می باشد که دو کاروان زمینی در هر روز و دو کاروان هوایی در هفته انجام می شود .

 مدیر حج و زیارت استان فارس با اشاره به برنامه های حج و زیارت فارس در بحث اقتصاد زیارتی در استان بیان داشت: در تلاش و پیگیری افزایش تعداد اعزام کاروان های عتبات هوایی از 2  پرواز در هفته به 4 پرواز هستیم که 2 پرواز اعزام کاروان های عتبات از لار، لامرد به نجف اختصاص می یابد.

وی افزود: با توجه به عنایت و دستورات حضرت آیت الله ایمانی نماینده محترم مقام معظم رهبری در فارس و امام جمعه شیراز با اجرای طرح حرم تا حرم تصمیم داریم انشاءالله نقطه آغازین و حرکت تمامی کاروان ها از مکان حرم حضرت احمدبن موسی شاهچراغ(ع) صورت پذیرد؛ همچنین تمامی کلاسهای آموزش زائرین کاروان های حج و زیارت به صورت متمرکز در صحن حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شود و انشاءالله این امر در دهه کرامت با اعزام کاروان های عتبات عالیات از تاریخ 95/5/14 لغایت 95/5/24 از صحن حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) صورت می پذیرد.

زینلی هدف خود را در طرح حرم تا حرم استفاده از ظرفیت کاروان ها در معرفی حرم احمد بن موسی شاهچراغ (ع)بیان داشت و افزود: با اجرای این طرح می توان در شناخت و معرفی بیشترحضرت احمد بن موسی شاهچراغ(ع) در کشور مقصد گام برداشت.

ایشان در ادامه اظهار داشت: و با توجه به اینکه در سال گذشته 64000 ویزا برای زائرین کربلا معلی در اربعین حسینی صادر شد، در تلاش هستیم همانند سال گذشته نمایندگی دفتر کنسولگری عراق را در شیراز را داشته باشیم و امید است که انشالله امسال شاهد صدور بیش از صد هزار ویزا باشیم.

مدیر حج و زیارت استان با بیان اینکه به سالگرد شهدای فاجعه منا نزدیک می شویم گفت : انشاءالله با هماهنگی مسئولین محترم استان مراسم سالگرد شهدای منا در شیراز برگزار خواهد شد.

زینلی در پایان سخنانش به متقاضیان پذیرفته شده در دوره های آموزشی خاطر نشان کرد :در حج و زیارت کار و خدمت به صورت میدانی، عملی و شبانه روزی می باشد و توسعه انسانی به همراه توسعه معنوی شکل می گیرد و خدمت در حج و زیارت با دیگر خدمت ها متفاوت است ؛چرا که زائر با مسافر تفاوت زیادی دارد لذا قدر خود را در این راه بدانید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفانی مسئول محترم نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در فارس نیز با بیان اینکه سه معیار ارزش که قرآن کریم مطرح میکند(ایمان ،جهاد و علم ) است ، گفتند: منزلت کسانی که با علم سر و کار دارند بسیار بالاست و خداوند آنها را در ردیف خود و فرشتگان قرار داده است .

وی با اشاره به آیه 18 سوره آل عمران (شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ وَ الْمَلائِکَةُ وَ أُولُوا الْعِلْمِ قائِماً بِالْقِسْطِ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْعَزيزُ الْحَکيمُ)  افزودند: اگر در دنیا قشری باشند که فریب این روزگار را نخورند کسانی هستند که با علم سر و کار دارند و هر کس به اندازه دانش خود طبیعتا" از فریب خوردن نفس روزگار در امان هست. تنها علم است که هرچه بیاموزیم کم است و تنها علم است که محدودیت زمان ،محدودیت مکان ،محدودیت استاد و محدودیت حالت ندارد و در هر شرایطی علم بیاموزیم خوب است.

دکتر شریفانی با اشاره به ارزش و ثواب زیارت امام حسین (ع) به خادمین و متقاضیان پذیرفته شده در دوره آموزشی عتبات بیان داشتند: در خدمت گزاری به زائرین از هیچ تلاشی دریغ نکنید و در این سفرهاست که می توان خود را مورد ارزیابی قرار داده و شناخت.

در ادامه مهندس رستمی معاون محترم امور زیارتی و گردشگری استانداری استان فارس نیز به متقاضیان دوره آموزشی مدیر عتبات گفت : نحوه رفتار و برخورد شما از ابتدا تا انتها در طول سفر زیارتی در ذهن زائر برای همیشه نقش می بندد ؛ بنابراین توصیه می شود با توجه به این که مسئولیت مهم و سنگینی را در طول سفر در خدمتگزاری به زائرین اعتاب مقدسه بر دوش دارید حتما" مسائل و موضوعات حج و زیارت را که توسط اساتید محترم به شما آموزش داده می شود بدانید و رعایت کنید و این مسائل را همیشه مد نظر خود قرار دهید.

ایشان در ادامه به متقاضیان پذیرفته شده دوره آموزشی و کارگزاران دوره بازآموزی افزودند:چارچوب وضعیت سیاسی و اقتصادی را بدانید که الان ، هم در منطقه و هم در کشور وجود دارد و هر کدام از شما ها حداقل 40 نفر زائر را در طول یک سفر همراهی می کنید که در طول این سفر می توانید هم فرهنگ مان را گسترش دهید و هم آداب زیارت را به نحو مطلوب تری اجرا کنید.

مهندس رستمی با اشاره به اینکه مدیران کاروانهای حج و زیارت هدایت کننده و راهنمای زائرین در طول سفر به کشور مقصد هستند، افزود: بایستی در کنار مسائل دینی و تعهد مذهبی به عنوان سفیران جمهوری اسلامی در کشور مقصد باشیم و با ارائه و معرفی فرهنگ و دین کشورمان و داشت هایی که در کشورمان وجود دارد باعث گسترش اقتصاد زیارتی و گردشگری در کشور و استان شویم.

معاون گردشگری و زیارتی با اشاره به دارا بودن فرهنگ اسلامی در کشورمان و همچنین تشابه فرهنگ و اعتقادی که بین کشور ایران و کشورهای همجوار و همسایه از جمله عراق وجود دارد اظهار داشت: قطعا" همین تشابه های فرهنگی و داشته های که در کشورمان داریم می تواند یک ظرفیت دو طرفه ایجاد کند ؛ همانطور که ما کاروانها را به آن سمت می بریم می توانیم با یک هماهنگی ، کاروانهای آن کشور را به سمت کشور و استان مان بیاوریم.

وی در پایان سخنانش از متقاضیان پذیرفته شده در دوره آموزشی و کارگزاران حج و زیارت خواستار شد: در کنار سازماندهی و ساماندهی زائرین حج و زیارت، معرفی کشور و استان ها را به آنها نیز آموزش داده تا کارگزاران با تبلیغ فرهنگ ، دین و داشت های کشورمان مبلغینی باشند برای جمهوری اسلامی و استان فارس و موجب ورود زائر و گردشگر به کشور و استان شده و چرخه اقتصادی را گسترش دهند

سلمان پناه مدیر مرکز آموزش علمی کاربردی حج و زیارت نیز با بیان اعلام برنامه های دوره آموزشی عتبات عالیات و مدیریت ثابت عتبات افزود: در این دوره 175 نفر توسط حج و زیارت پذیرفته شدند که 4 کلاس ویژه دوره آموزشی مدیریت عتبات و 1 کلاس ویژه دوره بازآموزی مدیران ثابت و مجموعه می باشد .

ایشان نیز با بیان اینکه این دوره آموزشی ویژه عتبات عالیات عراق می باشد افزود: هدف حج و زیارت از برگزاری این دوره ها ،ارتقاء سطح دانش کارگزار در خدمت به زائر و اطلاعات و آشنایی با کشورهای زائرپذیر میباشد.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.