پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مشاور رییس جمهور :گسترش تفکر دینی و توسعه علم لازمه سازندگی جامعه است

مشاور رییس جمهور :گسترش تفکر دینی و توسعه علم لازمه سازندگی جامعه است

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج نیوز بعد از ظهر روز جمعه نشست صمیمی مدیران و کارگزاران حج و زیارت شهرستان کاشان آرات و بیدگل با مشاور رییس جمهور و ریاست سازمان حج و زیارت در سالن اجتماعات باغ پرندگان قمصر کاشات برگزار شد.
در این نشست حجةالاسلام و المسلمین دکتر موسوی با ابراز خرسندی از سفر به شهر دار المومنین کاشان و همچنین تبریک هفته بزرگداشت زن و میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا(س) و پاسداشت مقام معلم در سخنانی به تبیین اهمیت گسترش  تفکر دینی در زندگی اجتماعی پرداخت و گفت: امروز جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به گسترش تفکر دینی در تمامی ابعاد زندگی فردی و اجتماعی دارد.تا زمانی که اندیشه برگرفته از وحی در حیات ما فراگیر نشده نمی توانیم گام های سازنده ای را برداریم.
این استاد دانشگاه با برشمردن عوامل تعالی روح و روان آدمی باستناد آیات قرآن کریم افزود : یکی از عواملی موثر در رشد و تعالی انسان علم است که سرزندگی روح و آرامش آنرا بدنبال دارد. همانگونه که در توصیف پیامبر (ص) در قرآن آمده است «... دنی فتدلی قاب قوسین او دنی ....» یعنی انسانی که خود را در سایه ایمان بخدا تزکیه کند و قله های رفیع علم را درنوردد ،به درجه و منزلتی می رسد که فقط نمی شود به او خدا گفت. چون انسان کامل و عالم همه صفات الهی را کسب می کند که نماد این انسان کامل پیامبر اکرم (ص) می باشد و این نشان می دهد که همه انسان در صورت داشتن این شرایط می توانند به این جایگاه دست یابند قرآن به .پیامبر اسلام (ص) سفارش می کند قل ربی زدنی علما" پروردگار بر دانش من افزون کن یعنی بر مبنای این آیه علم سبب زنده شدن روح آدمی و عروج آن می شود.
مشاور رییس جمهور در ادامه گفت : انسان برای رسیدن به خدا و پالایش درون باید عهد خود با خدا را به انجام برساند و پیمان انسان با خدا چیزی جز احکام که همان عمل به واجبات و دوری از محرمات نیست لذا انسان با عمل به واجبات می تواند تفکر دینی را در جامعه زنده کند و حج نیز از مظاهر گسترش اندیشه و معارف دینی در جامعه اسلامی است .

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه روند تحولات صورت گرفته در بخش های مختلف خدماتی و رفاهی زائرین در طول این مدت را تشریح کرد و اظهار داشت: عزت و منزلت زائران ایرانی دغدغه اصلی ما و کسب رضایت زائران محور برنامه های سازمان است .در همین راستا بنده و همکارانم در بخش های مختلف سازمان تلاش کردیم تا بتوانیم با صرفه جویی در هزینه های اضافی علیرغم وجود مشکلاتی همچون کمبود ارز  و تورم منطقه ای ، بهترین خدمات را بویژه در حوزه اسکان و تغذیه جهت زائران عزیز! فراهم نماییم و امروز با وجود افزایش نرخ ارز و تورم ،در بخش مسکن توانستیم 7 میلیون ریال عربستان ، در هزینه ها ارزی کشور صرفه جویی و در عین حال بهترین هتل ها را برای اسکان عمره گزاران اجاره کنیم.در زمینه خرید اقلام مصرفی نیز با تشکیل کمیسیون نظارتی و بررسی تمامی جوانب کالاهای مصرفی را تهیه و در اختیار آشپزخانه ها و هتل ها قرار دهیم .

مشاور رییس جمهور و رییس سازمان حج و زیارت در ادامه سخنان خود به مساله اهمیت حفظ حقوق زائران و محوریت آن در رویکرد جدید سازمان اشاره و گفت: رضایت زائر ایرانی در رویکرد جدید حاکم بر سازمان حج و زیارت از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است در همین چارچوب نخستین اقدام بنده در سازمان بستن دکان های سود جویان و هدفمندسازی سهمیه عمره بود که در سایه لطف خدا و حمایت قاطعانه مردم و علیرغم سنگ اندازی سودجویان و منفعت طلبان توانستیم این تصمیم مهم را عملیاتی و برای همیشه پرونده سهمیه های بی حساب و کتاب را ببندیم .

آقای دکتر موسوی در ادامه  برخی شاخص های احتساب قیمت حج تمتع را تبیین و ابراز داشت: بطور نمونه قیمت مسکن برای هر زائر ایرانی در عربستان بین 58 تا 84 دلار است این در حالی است که هزینه یک تخت در هتل های تهران معادل 180 دلار برای یک مسافر است.حال اگر کسی می تواند هتلی با کمتر از این قیمت در عربستان برای ما اجاره کند از مساعی وی استقبال می کنیم .هزینه ورود به عربستان سعودی برای هر زائر خارجی معادل 297 ریال عربستان بوده و این فقط برای زائران کشور ما نیست بلکه شامل همه کشورهاست.هزینه خیام در منا و عرفات و ورودیه برای هر زائر 176 دلار اعلام شده است.و این قیمت برای سایر کشورها ثابت می باشد. نرخ هزینه حمل و نقل ترددی و برون شهری برای هر نفر 228 دلار و .سرانه  بهداشت و درمان هر زائر ایرانی طی 30 روز اقامت در عربستان 54 دلار است.که در تلاش هستیم آنرا به نصف برسانیم.
مشاور رییس جمهور با مقایسه میزان خدمات و هزینه حج در ایران و ترکیه گفت : در حال حاضر هزینه حج تمتع برای هر نفر در کشور ترکیه آنهم برای 15 روز بدون دادن وعده های غذایی روزانه  برابر با  4600 دلار می باشد اما هزینه هر زائر ایرانی در حج تمتع با احتساب حداکثر 45 روز و  ما با تامین بهترین وعده های غذایی و پذیرایی ،بهداشت و درمان و غیره بین 3866 تا 4700 دلار اعلام شده و این یک افتخار برای جمهوری اسلامی است که با خدمات بیشتر و هزینه کمتر زائران را روانه سرزمین وحی می کند.

در این نشست آقای اسکندری مدیر حج و زیارت کاشان ،آران و بیدگل ضمن خیر مقدم گویی به مشاور رییس جمهور و ریاست سازمان و معرفی منطقه توانمندی ها و زیبایی های منطقه گزارشی از فعالیت های انجام شده در راستای عملیات حج 92 ارائه نمود.

روابط عمومی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.