پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج : تبلیغات برای اعزام حج آزاد کذب محض است

رئیس سازمان حج : تبلیغات برای اعزام حج آزاد کذب محض است

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه تبلیغات برای اعزام حج آزاد به هیچ عنوان صحت ندارد، گفت: چندی قبل برخی پیامکها مبنی بر اعزام حج آزاد برای امسال پخش شد که این پیام‌ها شایعه‌ای بیش نیست و کذب محض است؛ با توجه به سیستم صدور ویزای حج در نرم افزار مسار الکترونیکی عربستان،هیچ زائر ایرانی با گذرنامه ایرانی از هیچ کشوری نمی‌تواند ویزای حج دریافت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت،‌ مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز جمعه در شبکه قرآن و معارف سیما به تشریح دو دور مذاکرات انجام گرفته با مسئولان حج عربستان برای برقراری حج تمتع سال 95 پرداخت و اظهار کرد: ما حج را به‌عنوان فریضه واجب الهی دانسته و می‌دانیم و به همین دلیل تمام تلاش خود را برای برقراری این شعائر دینی واجب انجام دادیم اما دولت عربستان سعودی و مسئولان حج این کشور از ابتدای مذاکرات برای حج تمتع امسال رفتار غیرمتعارفی را نسبت به سال‌های گذشته به نمایش گذاشتند.

وی تصریح کرد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبر ی با وجود قطع رابطه سیاسی میان دو کشور تمام تلاش خود را برای برقراری حج تمتع به منصه ظهور رساند تا ثابت کند این فریضه الهی به هیچ عنوان سیاسی نیست اما متأسفانه مسئولان عربستان سعودی و مدیران حج این کشور رویکرد سیاسی را در پیش گرفتند.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه دولت عربستان در دور اول مذاکرات که با تأخیر 3 ماه و نیمه انجام گرفت هیچ‌گونه عملکرد مناسبی نشان نداد، گفت: دولت عربستان سعودی و وزیر حج این کشور در ظاهر دعوتنامه‌ای را با تأخیر برای ما ارسال کردند اما در عمل رفتاری متناقض را به نمایش گذاشتند و به کارشکنی و تأخیر در برگزاری مذاکرات پرداختند.

اوحدی خاطرنشان کرد: ما حج را حق شرعی و واجب تمامی مسلمانان و خود می‌دانسته و می‌دانیم و به همین منظور تلاشهای لازم برای برقراری آن را انجام دادیم اما دولت عربستان از  رویکرد نامناسب خویش در پذیرش خواست قانونی زائران ایرانی دست برنداشت و ایرانیها را از حق مسلم حضور در مکه و مدینه سلب کرد و رفتارهای غیر قابل توجیهی در دور اول مذاکرات و سپس دور دوم از خود به اجرا درآورد.

وی با اشاره به برخی ناگفته‌های مذاکرات با مسئولان حج عربستان گفت: مسئولان عربستان سعودی در دور نخست مذاکرات حج تمتع 95 رفتارهای نامناسبی را نشان دادند و حداقل‌های اخلاق و ادب سیاسی را رعایت نکردند که این عملکرد سعودی‌ها جای تأسف دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: تأخیر در صدور ویزای هیئت مذاکره کننده، کارشکنی در مذاکرات، انگشت‌نگاری از هیئت ایرانی در فرودگاه، عدم رعایت آموزه‌های دینی و اخلاقی در طول مذاکرات، نداشتن دستورالعمل برای صدور ویزای زائران، عدم تعیین راهکار امنیت زائران و نداشتن خدمات کنسولی برخی از عوامل پیش نرفتن این مذاکرات بود.

از موضع عزت زائر ایرانی کوتاه نیامدیم 

اوحدی یادآور شد: در دور اول  مذاکرات مسئولان حج عربستان به‌دنبال این بودند تا ویزای زائران را در کشوری ثالث صادر کنند اما ما به‌دلیل توجه به عزت زائران خویش زیر بار این خواسته دولت سعودی نرفته و کوتاه نیامدیم؛ حتی در مورد امنیت زائران که آنها آن را یک واژه سیاسی عنوان می‌کردند ما رویکرد و برنامه‌هایی را ارائه کردیم که هیچ‌کدام از آنها مورد توجه سعودیها واقع نشد.

وی با بیان اینکه 475 نفر از زائران کشورمان سال گذشته در فاجعه منا بر اثر سوء مدیریت و بی‌لیاقتی سعودیها به شهادت رسیدند، گفت: بنا بر همین فاجعه تلخ ما تأکید بر امنیت زائران داشتیم اما آنها واژه امنیت را دارای بار سیاسی عنوان می‌کردند و هیچ تفاهم‌نامه‌ای در این خصوص به امضا نرساندند که این مهم جزو اولویتهای ما محسوب می‌شد.

رئیس سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: متأسفانه در طول مذاکرات با سعودیها رسانه‌‌های عربستان جنگ روانی عجیبی علیه کشورمان به راه انداختند و بدترین واژه‌ها را علیه زائران ایرانی ابراز می‌کردند که تمامی این رویکرد و رفتارها از نظر مسلمانان محکوم است.

اوحدی یکی دیگر از خواستهای کشورمان در طول مذاکرات را بحث خدمات کنسولی عنوان کرد و گفت: ارائه خدمات کنسولی حق هر زائری است که در کشور عربستان حضور پیدا می‌کند که متأسفانه دولت سعودی هیچ‌گونه راهکاری در این خصوص ارائه نکرد و تا به امروز نیز هیچ‌گونه تمهیداتی در این باره ارائه نکرده است.

اجرانشدن حکم پلیس‌های خاطی جای تعجب دارد  

رئیس سازمان حج و زیارت با انتقاد از رفتار مسئولان عربستان در اجرای حکم دو پلیس خاطی نیز خاطرنشان کرد: جای تعجب است که چرا هنوز دو پلیس خاطی به سزای عمل خود نرسیده‌اند و ما توقع داشتیم که حکم این پلیسهای خاطی اجرا شود.

وی همچنین با بیان اینکه در طول مذاکرات سازمان همکاریهای اسلامی تلاشهای زیادی را انجام داد، اظهار کرد:  امیدواریم عربستان در رفتارش برای سال آینده تغییر ایجاد کند.

اوحدی تصریح کرد: متأسفانه سایه مسائل سیاسی به‌طور بسیار سنگینی در مذاکرات امسال حاکم بود.

تبلیغات برای اعزام حج آزاد کذب محض است 

رئیس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه تبلیغات برای اعزام حج آزاد به هیچ عنوان صحت ندارد، گفت: چندی قبل برخی پیامکها مبنی بر اعزام حج آزاد برای امسال پخش شد که این پیام‌ها شایعه‌ای بیش نیست و کذب محض است؛ با توجه به سیستم صدور ویزای حج در نرم افزار مسار الکترونیکی عربستان،هیچ زائر ایرانی با گذرنامه ایرانی از هیچ کشوری نمی‌تواند امسال در حج تمتع شرکت کند و کشور عربستان نیز در این باره اطلاعیه‌ای صادر کرده است.

اوحدی درباره پیگیری‌های حقوقی برای شهدای فاجعه منا اظهار کرد: پیگیریهای حقوقی برای این مهم شده است که نتیجه آن را در سالگرد شهدای فاجعه منا خواهیم داشت؛ البته برنامه‌های مناسبی در سالگرد این عزیزان در نظر گرفته شده که در زمان مقرر اجرایی خواهد شد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.