پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

عدم مدیریت صحیح فاجعه منا را به وجود آورد / هنوز برخی کشورها نتوانستند پیکرهای شهدای خود را تحویل بگیرند

عدم مدیریت صحیح فاجعه منا را به وجود آورد / هنوز برخی کشورها نتوانستند پیکرهای شهدای خود را تحویل بگیرند

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به تحقیقات انجام شده در خصوص علت فاجعه منا گفت: عدم مدیریت صحیح موجب به وجود آمدن فاجعه منا شد و این جا تاسف دارد.

به گزارش  تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی قاضی عسگر شامگاه دوشنبه در برنامه نگاه یک به بررسی موضوع حج و فاجعه منا پرداخت و اظهار کرد: فاجعه بسیار تلخ سال گذشته صورت گرفت و یکی از دلایل آن نیز عدم مدیریت صحیح برگزار کنندگان این مراسم بود و به نوعی باعث فشرده شدن جمعیت در یک خیابان شده و این فاجعه تلخ را دامن زدند. 

وی یاد آور شد: متاسفانه مسئولان برگزار کننده که از دوربین‌های مجهزی برای کنترل زائران بهره می‌بردند هیچ گونه تمهیداتی برای جلوگیری از حضور جمعیت در یک خیابان انجام ندادند و در این باره نیز هنوز پاسخی نمی‌دهند. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به بازگشت پیکرهای شهدای ایرانی فاجعه منا عنوان کرد: تنها کشوری که توانست با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب و تلاش مسئولان پیکرهای شهدای فاجعه منا را به کشور بازگرداند ایران بود؛ حتی آمار شهدا و مفقودان برخی کشورهای حاضر در فاجعه منا از سوی سعودی‌ها اعلام نمی‌شود که این جای تاسف دارد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر در رابطه با پیگیری‌های حقوقی این فاجعه تلخ نیز خاطر نشان کرد: با کارشناسان و وکلا در این باره مشورت کردیم و امیدواریم محاکم بین‌المللی نیز پاسخگوی این رفتار عربستان سعودی نسبت به فاجعه منا باشند.  

 وی با بیان این که عزت و حکمت زائران ایرانی همیشه مد نظر بوده است، تصریح کرد: ما در مذاکراتی که با مسئولان عربستانی انجام دادیم به فکر از سر گیری حج بودیم اما موضوع عزت و حکمت زائران کشورمان مد نظر بود و در این خصوص نظر مسئولان کشور را نیز مورد توجه قرار دادیم و هرگز از منافع و حقوق خویش صرف نظر نخواهیم کرد.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: به طور جد به دنبال حقوق شهدای فاجعه منا هستیم و مسئولان عربستانی با وجود قول‌هایی که دادند هنوز به وعده‌های خویش نسبت به حقوق شهدای فاجعه منا عمل نکرده‌اند و امیدواریم امسال بعد از مراسم حج حقوق شهدا را بازپس بگیریم.

حجت الاسلام و المسلمینقاضی عسکر خاطر نشان کرد: شهدای فاجعه منا انسان‌های مخلصی هستند که در این حادثه تلخ از دست رفتند و امیدوارم بتوانیم از نظر حقوقی نیز مسئله را دنبال کنیم.

وی درباره مذاکرات جدید با مسئولان حج عربستان سعودی نیز اظهار کرد: از طرف برخی بعثه‌ها پیغام‌هایی ارائه شده تا بحث را دوباره باز کنیم و این موضوع مذاکرات به ایام بعد از حج امسال موکول شده است.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: بعد از مراسم حج امسال پیگیری‌‌ها را شروع خواهیم کرد و از طریق برخی بعثه‌ها موضوع را دنبال می‌کنیم.

حجت الاسلام و المسلمینقاضی‌عسگر درباره حمایت سعودی‌ها از تروریسم وایجاد تفرقه افکنی در منطقه گفت: سعودی‌ها باید بدانند کارهایی را که شروع کردند شاید دامن آنها را بگیرد و بهتر است با آتش‌افروزی، تروریسم و تفرقه افکنی دامن نزنند و به حقوق ملت‌ها احترام بگذارند.

وی تصریح کرد: راه‌اندازی جنگ میان شیعه و سنی به نفع هیچ کس نیست و این عملکرد به فتنه بزرگ می‌انجامد و باید مسئولان سعودی از مسیر اشتباهشان بازگردند.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت درباره عمره نیز خاطر نشان کرد: متاسفانه 2 پلیس خطا کار که قصد تجاوز را داشته‌اند به سزای اعمال خویش نرسیده‌اند و امیدواریم مجازات این افراد هرچه زودتر انجام پذیرد و باید این مهم نیز اعلام شده و این افراد خطاکار محکوم شوند. 

حجت الاسلام و المسلمینقاضی‌عسکر عملکرد آمریکا و رژیم صهیونیستی را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: متاسفانه رد پای آمریکا را در برخی مسائل مشاهده می‌کنیم و این که گفته می‌شود ایران می‌خواهد حج را سیاسی کند انحراف است و به هیچ عنوان صحت ندارد؛ متاسفانه آنها از حج به عنوان ابزار سیاسی استفاده می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران به مراسم حج به عنوان کنگره‌ای عظیم و وحدت آفرین نگاه می‌کند. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: به مسئولان عربستانی نصیحت می‌کنیم که ا زحج به عنوان یکی از شعائر مذهبی استفاده سیاسی نکنند و ایران نیز تنها به جنبه فرهنگی و عبادی این موضوع توجه می‌کند و وحدت آفرینی میان شیعه و سنی به همراه گسترش مشترکات مورد نظر است. 

وی با یادآوری برخی تلاش‌های انجام شده برای حج تمتع 95 گفت: موضوعاتی نظیر نداشتن خدمات کنسولی، نبود امنیت برای زائران، عدم نصب پرچم ایران، ارتباط نداشتن با بعثه‌ها و سایر موارد از جمله درخواست‌های غیر معقول طرف مقابل بود که این صلایق منطقی نبود و خلاف محسوب می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمینقاضی‌عسکر تصریح کرد: امیدواریم مسئولان سعودی از رفتار و رویکردی که در مذاکرات گذشته داشته‌اند بازگردند و نسبت به عملکرد خوی تجدید نظر کنند. 

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت همچنین به برخی دستاوردهای فرهنگی در زمینه حج اشاره کرد و یادآور شد: شاهد بودیم تاثیرگذاری کارهای فرهنگی باعث شد تا از بسیاری تکرارها برای اعزام حج تمتع و عمره ممانعت شود و حتی تجمل‌هایی که گاهی انجام می‌گرفت دیگر مشاهده نشود. 

وی خاطر نشان کرد: شاهد بودیم که در سفرهای تمتع و عمره بسیاری از مردم هزینه‌های جانبی خویش را برای کمک به نیازمندان و یا تهیه جهیزیه صرف می‌کردند که این نیز نشان از موفقیت در کارهای فرهنگی و معنوی دارد. 

حجت الاسلام و المسلمینقاضی‌عسکر درباره این که آیا برخی افراد به صورت مکرر نیز به حج تمتع اعزام گشته‌اند یا خیر گفت: آمار کسانی که به صورت تکراری در میان یک میلیون و 600 هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند بسیار کم است و حتی قبل از تعطیلی حج تصمیم داشتیم کسانی را که تاکنون تشرف نداشته‌اند را اولویت بخشیم و حتی تصمیم ما بر عمره نیز بر همین منوال بود.

نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت تصریح کرد: در آینده نیز در صورت از سر گیری حج بحث اولویت‌بخشی به کسانی که تشرف نداشته‌اند را مورد توجه قرار خواهیم داد و این مهم در گذشته نیز یکی از برنامه‌های ما بوده است. 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.