پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سیاست نظام برقراری حج است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سیاست نظام برقراری حج است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی در خصوص مساله حج بیان کرد: وزیر حج عربستان با ارسال نامه ای به بنده دعوت کرد تا افرادی از ایران برای مذاکره در خصوص حج به این کشور سفر کنند در همین رابطه پنج نفر به سرپرستی آقای محمدی با لحاظ شرایطی که در چارچوب تاکیدات رهبر معظم انقلاب است با مسئولان حج عربستان مذاکره می کنند و اگر نتایج حاصل شود حج برقرار خواهد شد چراکه سیاست نظام برقراری حج است و در غیر این صورت عربستان مسئول «صد عن سبیل الله» خواهد بود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید رضا صالحی امیری روز پنجشنبه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی ضمن ابلاغ سلام رئیس جمهوری به این مرجع تقلید افزود: ریشه ها و باورها و اعتقادات دینی ما به مبانی اسلامی برمی گردد که پرچمدار آن مراجع تقلید هستند.

وی ادامه داد: از روز نخستی که برای حضور بنده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طرح مساله شد، ٢ نکته ایجاد آرامش و ثبات در فضای فرهنگی کشور و پرهیز از مناقشات به خصوص در مباحث سیاسی مورد توجهم بود، چراکه کار فرهنگی باید در آرامش صورت گیرد.

وی اضافه کرد: نکته دیگر رفع دغدغه های رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید در حوزه فرهنگ بود که این مساله مورد تاکید دولت تدبیر و امید است.

صالحی امیری با تشکر از محبت ها، نصایح و نقدهای مراجع تقلید گفت: هویت دینی و انقلابی نظام ما مبتنی بر مبانی دینی است و جهت حفظ ارزش های اسلامی نهایت تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.

وی گفت: در حوزه قرآنی مشکلی که وجود دارد وجود چندگانگی و حوزه های مختلف در این عرصه است که کار ساماندهی آن را با مشکل مواجه کرده است به نحوی که با وجود تصویب ٢ هزار میلیارد ریال بودجه از طرف دولت برای این بخش به دلیل عدم ساماندهی امکان جذب پیش نیامد.

وی افزود: اما خبر خوش آنکه با پیگیری های صورت گرفته سازمان استخدامی موافقت کرد تا حوزه فعالیت های قرآنی از تهران به سراسر کشور انتقال یابد و همه جا تشکیلات قرآنی داشته باشد بنابراین دولت در این زمینه قصوری نبوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه در خصوص مساله حج بیان کرد: وزیر حج عربستان با ارسال نامه ای به بنده دعوت کرد تا افرادی از ایران برای مذاکره در خصوص حج به این کشور سفر کنند در همین رابطه پنج نفر به سرپرستی آقای محمدی با لحاظ شرایطی که در چارچوب تاکیدات رهبر معظم انقلاب است با مسئولان حج عربستان مذاکره می کنند و اگر نتایج حاصل شود حج برقرار خواهد شد چراکه سیاست نظام برقراری حج است و در غیر این صورت عربستان مسئول «صد عن سبیل الله» خواهد بود.

وی در خصوص برنامه های فرهنگی کانون مساجد نیز گفت: ٢٣ هزار کانون مساجد در کشور با بودجه ٥٠٠ میلیارد ریالی تحت نظارت وزارت فرهنگ و راشاد اسلامی مدیریت و حمایت می شود که اقدام قابل توجهی است.

وی در خصوص فعالیت های صورت گرفته برای ساماندهی فضای مجازی گفت: از زمانی که حقیر مسئولیت برعهده گرفتم، بحث صیانت و پالایش فضای مجازی در شورای عالی فضای مجازی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با جدیت دنبال می شود. اکنون ١٦٠ هزار کانال فساد توسط کمیته منتخب دولت پالایش شده و در ماه گذشته تصویب شد تمام کانال های بالای پنج هزار نفر و بعد تمام کانال ها در سامانه ای مشخصات خود را ثبت کنند تا معین شود هر کسی در فضای مجازی چه کاری انجام می دهد و کسانی که ثبت نام نمی کنند و مسئولیت اجتماعی خود را بر عهده نمی گیرند به تدریج حذف خواهند شد.

صالحی امیری گفت: همچنین مقرر شد چند میلیون سیم کارتی که بدون هویت در دست مردم بود در روزهای آینده مسدود شود که این کار از انجام بسیاری از فسادها جلوگیری خواهد کرد.

وی بیان کرد: در دولت بنای صیانت فضای مجازی را داریم و تلاش می کنیم مشکلات در این قسمت و در زمینه ممیزی ها به حداقل برسد و تاکنون در این زمینه به نتایج خوبی دست یافته ایم.

حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت نیز وزیر ارشاد را در دیدار با مراجع عظام تقلید همراهی کرد.

 

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.