پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

فاطمه(س) برترین نمونه فضیلت و کرامت

فاطمه(س) برترین نمونه فضیلت و کرامت

ولادت حضرت فاطمه (س) آغاز تحولی مهم ونقطه عطفی در سرنوشت نوع زن به شمار می‌رود. بر اثر این اتفاق مبارک پیامبر خاتم (ص) فرصت یافت تا در عمل نشان دهد زن ومرد در خلقت یکسان آفریده شده و در مکتب اسلام از جایگاه و منزلت برابری برخوردارند.

محیط و زمانه ای که حضرت فاطمه (س) در آن متولد شد برمدار جاهلیت و آداب و رسوم قبیله‌ای قرار داشت و بر انسانیت زن خط بطلان می‌کشید. اعراب بدوی حتی بعضاً آنانی که اسلام را پذیرفته بودند، هنوز براین باور بودند که نوزاد دختر مایه ننگ و سرشکستگی است. 

این باور گاهی محرک کسانی بود تا دست به جنایت هولناکی ببرند و نوزاد خود را تنها به جرم دختر بودن زنده به گور کنند. اینان وقتی رفتار درس آموز پیامبر خدا(ص) در تکریم نوزاد دخترش را دیدند بتدریج دیدگاه و رفتار خود را تصحیح کردند و با الگو قرار دادن سیره نبوی از خشونت و تحقیر جاهلی نسبت به نوع زن فاصله گرفتند.

به روایت مورخین وقتی خبر ولادت حضرت فاطمه (س) را به پیامبر اکرم (ص) دادند آن حضرت از این خبر بسیارخشنود شده و نوزاد را به گرمی در آغوش کشیدند و فرمودند: «دختران حسنه و مایه برکت اند».

آن حضرت (ص) در پاسداری از حرمت حضرت فاطمه (س) که همان حرمت نوع زن است آشکارا همت می‌گمارد و در مقابل چشم همگان به احترام دخترش از جای برمی‌خاست، دست دخترش را می‌بوسید و او را بر جای خود می‌نشاند.

کلام وحی نیز به مدد پیامبر اسلام آمده و در تکریم حضرت فاطمه(س)، آن حضرت را «کوثر» - خیرکثیر- نامیده و راه را برای تجلی کمال انسانی و دستیابی به مقام عصمت در نوع زن گشوده است.

وجود گرانقدر حضرت فاطمه (س) زندگی معنوی و موقعیت اجتماعی زنان را تحت تأثیر قرار داد و جایگاه شایسته و والای زنان را ارتقا بخشید و موضع اسلام نسبت به نوع زن آشکارا در سیره رسول خدا (ص) بیان شد. 

حضرت زهرا(س) به‌ عنوان برترین نمونه فضیلت و کرامت پیش روی زنان و دختران قرار دارد و از آنچنان موقعیتی برخوردار است که شخصیت تحسین ‌برانگیزش، ملاک ومعیارراستین شریعت اسلامی شمرده می‌شود و مفاهیم مکتب را بدون درک فرازهای زندگی آن حضرت نمی‌توان به ‌طور کامل دریافت. 

در پرتو سیره عملی حضرت فاطمه (س) زن دارای جایگاه محوری در خانواده بوده و تربیت فرزندانی متعهد، برومند، دلیر و با فضیلت وهمچنین برپایی اجتماعی با مناسبات اخلاقی، خیرخواهانه و حساس نسبت به سرنوشت دیگران، در سایه اهتمام زنان عفیف و باتقوا ممکن است. ولادت با سعادت دخت گرامی رسول خدا (ص) حضرت فاطمه مرضیه(س) در آستانه سال نو بر عموم مسلمانان به ویژه هموطنان عزیزمان مبارک باد.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.