پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

بازدید رییس سازمان حج و زیارت از فرآیند ثبت نام زایران اربعین و صدور ویزا

بازدید رییس سازمان حج و زیارت از فرآیند ثبت نام زایران اربعین و صدور ویزا
رییس سازمان حج و زیارت به صورت سرزده از فرآیند نام نویسی زایران اربعین حسینی در چند دفتر خدمات زیارتی بازدید به عمل آورد و در جریان روند ثبت نام زایران قرار گرفت.
-پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت – حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت امروز با حضور در چند دفتر خدمات زیارتی در نقاط مختلف تهران بزرگ و شرکت کارگزاران زیارتی استان تهران از فرآیند نام نویسی زایران اربعین حسینی و صدور روادید در استان تهران بازدید به عمل آورد.

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت و مدیرکل حج و زیارت استان تهران در این بازدید ها رییس سازمان را همراهی کردند.

**بازدید متفاوت از دفاتر زیارتی

محمدی ابتدا به یکی از دفاتر ثبت نام زایران در خیابان ایرانشهر تهران رفت.نخستین مقصد رییس سازمان حج و زیارت و تیم همراه، شرکت خدمات زیارتی شاهدان کوثر بود.
رییس سازمان حج و زیارت در این بازدید سرزده با تنی چند از متقاضیان سفر زیارتی اربعین حسینی و دست اندرکاران ثبت نام آنها به گفت و گو پرداخت.

یکی از متقاضیان در بدو ورود حمید محمدی، از خدمات صورت گرفته در دفاتر زیارتی ابراز رضایت کرد و گفت که نام نویسی و دریافت مدارک و ورود اطلاعات به سرعت انجام گرفته و این روند نسبت به سال گذشته شتاب و دقت بیشتری داشته است.

مسئول ورود اطلاعات و نام نویسی نیز از ارتقا سیستم ثبت نام الکترونیکی در سامانه سماح ابراز رضایت کرد و آن را نسبت به سالهای گذشته مناسب تر و با اشکالات کمتر دانست.

رییس سازمان حج و زیارت نیز از دست اندرکاران این شرکت خدمات زیارتی خواست که فرآیند نام نویسی را بدون معطلی و تاخیر انجام دهند تا رضایتمندی زایران افزایش یابد.

محمدی خطاب به کسانی که برای نام نویسی حضور یافته بودند گفت که روند نام نویسی تا صدور روادید حدود 72 ساعت به طول می انجامد و این مدت زمان نیز معقول است.

**بازدید از یکی دفاتر زیارتی شرق تهران

مقصد بعدی رییس سازمان حج و زیارت، شرکت خدمات زیارتی موج زمزم در منطقه پیروزی تهران بود.

زایران در بدو حضور رییس سازمان حج و زیارت سوالات متعددی در خصوص نام نویسی و روادید مطرح کردند و آقای محمدی نیز به تک تک سوالات زایران در حوزه ثبت نام پاسخ داد.

رضایمندی زایران از برخورد دست اندرکاران دفاتر زیارتی، سرعت عمل در نام نویسی و سرعت در صدور روادید از جمله موضوعاتی بود که در این بازدید مطرح شد.

آقای محمدی در این بازدید با تنی چند از زایران از نزدیک گفت و گو کرد و آنها نیز صدور روادید در 48 تا 72 ساعت را مناسب و قابل قبول عنوان کردند.

**بازدید سرزده از یکی از دفاتر زیارتی مرکز تهران

رییس سازمان حج و زیارتی این بار عازم شرکت خدمات زیارتی راهیان سفر طین شد و در این بازدید سرزده نیز از نحوه نام نویسی و تحویل روادید بازدید به عمل آورد.

یکی از زایران در این بازدید، عملکرد سازمان حج و زیارت در نام نویسی و ثبت نام به صورت الکترونیکی را مناسب دانست و خواستار تسریع در صدور روادید شد که حمید
محمدی نیز توضیحاتی را در این باره ارایه کرد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص پرسش متقاضی زیارت اربعین حسینی مبنی بر لغو روادید یا کاهش قیمت آن گفت: در خصوص لغو روادید نیز رایزنی هایی از سوی مسئولان ذیربط صورت گرفته است اما این مهم منوط به نظر کشور عراق است. با این حال قیمت ویزای اربعین امسال بنابر دستور رییس جمهور کاهش یافته است.

**بازدید از شرکت مرکزی کارگزاران استان تهران

حمید محمدی در پایان این بازدیدهای سرزده از نحوه صدور روادید اربعین حسینی، به سراغ شرکت مرکزی کارگزاران استان تهران رفت.

جایی که تمامی گذرنامه های متقاضیان بعد از نام نویسی اولیه در دفاتر خدمات زیارتی استان تهران، به آنجا منتقل می شود و بعد از شرکت مرکزی به سفارت ارسال می شود تا پس از صدور ویزا دوباره توسط شرکت مرکزی کارگزاران به شرکت دفاتر زیارتی بازگردانده شود و سپس به دست زایران برسد.

بنابر گفته دست اندرکاران شرکت مرکزی، این فرآِیند نیز از زمان نام نویسی تا زمان صدور ویزا و ارسال به زایر، حدود 72 ساعت به طول می انجامد.

رییس سازمان حج و زیارت نیز از تلاش دست اندرکاران در این حوزه قدردانی کرد و خواستار تسریع در امور مربوطه شد.

نکته قابل توجه در بازدید های سرزده این بود که متقاضیان سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی امسال از نحوه ثبت نام تا صدور روادید اربعین حسینی ابراز رضایت می کردند و این رضایتمندی را در مواجه با رییس سازمان به زبان می آوردند.

نه تنها زایران بلکه دست اندرکاران ثبت نام و کارمندان نیز از بهبود سامانه سماح و عدم حضور شرکت های مشابه نسبت به سالیان قبل ابراز رضایت می کردند.

رییس سازمان نیز به متقاضیان سفر اربعین حسینی و کسانی که برای نام نویسی مراجعه کرده بودند ، توصیه اکید کردند که نام نویسی و دریافت روادید را به روزهای آخر موکول نکنند.ثبت نام زایران اربعین حسینی از روز چهارم مهر ماه در سراسر کشور آغاز شده است و همچنان با قوت ادامه دارد.

زایران باید برای نام نویسی به سامانه سماح samah.haj.ir یا به یکی از 2 هزار و 500 دفتر زیارتی سراسر کشور مراجعه کنند و ظرف سه روز بعد از ثبت نام ویزای خود را دریافت کنند.

تاکنون بیش از760 هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند و روند نام نویسی و ویزای اربعین در روزهای آتی شتاب بیشتری می گیرد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.