پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

روند اجاره هتلها برای حجاج حج تمتع 98/جزییات قوانین اسکان در مکه و مدینه/سرانه و سقف تعیین شده در هتلها

روند اجاره هتلها برای حجاج حج تمتع 98/جزییات قوانین اسکان در مکه و مدینه/سرانه و سقف تعیین شده در هتلها
سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت توضیحاتی را راجع به روند اجاره هتلها برای حجاج حج تمتع 98 و فرایند اسکان در حج پیش رو بیان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ مرتضی اسدزاده سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت درباره روند اجاره مسکن برای حجاج حج تمتع 98 اظهار کرد: همه ساله بعد از موسم حج تمتع، فرایند شناسایی هتلهای جدید و ارزیابی خدمات و سپس انتخاب برای حجاج انجام می گیرد.

وی افزود: فرایند ذکر شده از سوی کارشناسان اداره اسکان و از طریق کمیسیون اجاره انجام می گیرد که بعد از تشخیص شرایط و بررسی های لازم، کار عقد قرار داد با مالک هتل صورت می گیرد.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت در خصوص درجه بندی هتلهای مکه مکرمه و مدینه منوره توضیح داد: هتلهای موجود در شهرهای مکه و مدینه بر اساس قوانین خاص آن کشور رتبه بندی شده و با شرایط خاص کشورهای زیارتی درجه بندی می گردد.

اسدزاده افزود: با وجود درجه بندی ذکر شده در شهرهای مکه و مدینه، فرایند اجاره هتلهای موجود توسط کارشناسان با تجربه مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی به تعیین گروههای قیمتی بر اساس کیفیت هتلها اشاره کرد و گفت: گروه های قیمتی بر اساس شاخصهای در نظر گرفته شده از سوی کارشناسان تعیین می شود؛ امسال نیز همانند سنوات گذشته هتلهای مکه مکرمه از لحاظ کیفیت و قدمت به 7 گروه قیمتی و هتلهای مدینه منوره به 5 گروه قیمتی تقسیم بندی شده اند.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه رعایت قوانین و مقررات کشور میزبان در استفاده از هتلها ضروری است، گفت: در موسم حج تمتع حدود 3 میلیون زائر در شهرهای مکه و مدینه حضور می یابند که این بار جمعیتی موجب تعیین قوانین و مقرراتی در نحوه استفاده از هتلها خواهد شد که همه حجاج باید به قوانین در نظر گرفته شده پایبند باشند.

به گفته اسدزاده، طبق قوانین تعیین شده در عربستان سعودی سرانه متراژی هر زائر حدود 4 متر مربع تعیین شده است که البته کشورها فقط می توانند از هتلها یا ساختمانهایی برای اسکان استفاده کنند که دارای مجوز و تاییدیه اسکان حجاج از مبادی رسمی باشد.

وی همچنین به محدودیتهای تامین مسکن در مدینه منوره اشاره کرد و افزود: به علت محدودیت های شدید در تامین محل مسکن در مدینه منوره، مدت اقامت در این شهر از 5 لغایت 6 روز تعیین شده و تاریخ های ورود و خروج هر ساختمان و هتل نیز از قبل بر اساس اجاره هتلها تعیین گردیده است.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به وضعیت اسکان در مدینه منوره توضیح داد: بدلیل عدم ساخت و ساز هتلهای جدید در مدینه منوره و محدودیتهای موجود در این رابطه، کیفیت هتلهای مکه مکرمه بالاتر از مدینه منوره است.

اسدزاده به موضوع رقابتی بودن اجاره هتلها و سرعت عمل در این خصوص اشاره کرد و گفت: برای انتخاب بهترین هتلها در شهرهای مکه و مدینه یک نوع رقابت بین کشورهای مختلف وجود دارد؛ کشورهایی همانند ترکیه و عراق که هم ردیف ما هستند و فرهنگ مشابه ای با ما دارند در این رابطه با ما رقابت می کنند که از این حیث نیز توانستیم امسال هتلهای مناسبی را در زمان مناسب تهیه کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در سال جاری به دلیل اقدام و اعزام بموقع و مذاکرات ثمر بخش اعضا کمیسیون اجاره هتلها، شاهد روند مناسب تری در انعقاد قرادادها بودیم.

سرپرست اداره کل اسکان حج و عمره و عتبات سازمان حج و زیارت اضافه کرد: هتلهایی که امسال برای حجاج اجاره شده است در سال گذشته با قیمت بالاتری اجاره شده بود و این به سبب اقدامات و اعزام بموقع اعضا کمیسیون بوده است.

به گفته اسدزاده، اقدامات صورت گرفته در اجاره هتلها موجب تخفیف مناسبی در هزینه ها شده است.

وی در خصوص تعداد هتلها و سرانه اسکان حجاج اظهار کرد: برای حج تمتع 98 جمعا 101 هتل تهیه شده که 79 هتل در مکه و 22 هتل در مدینه منوره اجاره شده است؛ البته در صورت افزایش احتمالی ویزای حج و تعداد زائران، به تناسب به تعداد هتلهای ما اضافه خواهد شد.

اسدزاده با بیان اینکه سرانه اسکان در مکه و مدینه هرکدام در حدود 4 متر مربع است تصریح کرد: سقف اسکان در هر اتاق در مکه مکرمه حداکثر 4 نفر و در مدینه منوره حداکثر 5 نفر تعیین شده است.
وی در پایان به تعداد حجاج مدینه قبل و مدینه بعد اشاره کرد و افزود: در حج تمتع امسال 53.5درصد مدینه قبل و 46.5درصد مدینه بعد هستند.

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.