پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت : آمادگی کامل برای اوج عملیات حج و ایام تشریق /استقرار 2 بیمارستان صحرایی ویک آمبولانس مجهز در عرفات و منا

رئیس سازمان حج و زیارت : آمادگی کامل برای اوج عملیات حج و ایام تشریق /استقرار 2 بیمارستان صحرایی ویک  آمبولانس مجهز در عرفات و منا
رئیس سازمان حج و زیارت از آمادگی کامل این مجموعه و تمامی بخشهای اجرایی و دست اندرکار برای ایام تشریق به عنوان اوج عملیات حج و خدمات رسانی به زائران در این موسم خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ علی رضا رشیدیان روز یکشنبه در این رابطه به خبرنگار ما گفت : ایام تشریق اوج عملیات حج است و تمام کسانی که به حج مشرف می شوند هر چند طی ماه های ذیقعده و ذیحجه اعمال مربوط به طواف عمره و تمتع خود را انجام می دهند اما باید همه آنان به یکباره برای وقوف در صحرای عرفات حاضر شوند از این رو بیش از 2.5 میلیون جمعیت حاجی که در این زمان درعربستان حضور یافته اند در این سرزمین وقوف می یابند.
وی اظهارکرد : با توجه به ازدحام ، شلوغی و محدودیت زمانی که طی این ایام در این منطقه ایجاد می شود، کار هماهنگی بسیار مهم است و امسال با توجه به آسیب شناسی که در بحث عملیات ایام تشریق سال گذشته انجام داده ایم ضعف ها و مشکلات شناسایی و نسبت به رفع آن از ماهها قبل اقدام شده است .
وی اظهارکرد : در این راستا هماهنگی های بسیار خوبی بین ما و موسسه مطوفین حجاج ایرانی و مکاتب 9 گانه مربوطه انجام شده و امید است اقدامات و خدمات برنامه ریزی شده برای رفاه زائران ما در وقوف در صحرای عرفات ، مزدلفه و منا و نیز برای رمی جمرات به خوبی در سطحی مناسب به انجام رسد.
رشیدیان تصریح کرد : طی جلسات و مانورهای زمینی که نیروهای اجرایی سازمان با حضور و همکاری پرسنل موسسه مطوفین ایرانی انجام داده اند همه امور برای ارائه خدمات مناسب و در خور شان حجاج ایرانی فراهم شده و امید است در عمل هم بتوانیم این اقدامات را به نحو مناسبی اجرایی کرده و خدمات مطلوبی را به حجاج ایرانی بیت الله الحرام ارائه کنیم.
وی با بیان اینکه نیروهای اجرایی سازمان طی روزهای اخیر درعرفات نشستی دیگربا موسسه مطوفین داشته اند، افزود : در این نشست 40 خدمتی که در مکاتب باید برای زائران انجام شود، بررسی و ارزیابی مجدد شد درعین آنکه گروهی دیگر از پرسنل سازمان جلسه ای در رابطه با نحوه حرکت زائران ایرانیان از مشعر به سمت منا واز منا برای رمی جمرات داشتند که امید است با هماهنگی‌های انجام گرفته این عبادت درحرکت؛ با آرامش ، امنیت و طیب خاطر انجام شود.
رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به رشد 80 درصدی هزینه های حمل و نقل درون عربستان در سال جاری گفت : این موضوع هر چند هزینه زیادی را به حجاج تحمیل کرد اما از دیگر سو ،زمینه ای برای خروج خودروهای قدیمی و از رده خارج از حوزه خدمات دهی گردید و متقاضی خدمات خودروهای جدید و مناسب برای ارائه خمات شدیم.
وی عنوان کرد : هم اکنون در مجموع همه اتوبوسهایی که برای انتقال حجاج در نظر گرفته شده از عمر پایین و کیفیت مناسبی برخوردار بوده و امید است انتقال زائران از مکه به عرفات و از عرفات به مشعر و منا به بویژه در شب 11 ذیحجه به خوبی انجام شود و مشکلی در نقل ترددی زائران روی ندهند.

*استقرار دو بیمارستان صحرایی و یک آمولانس مجهزدرعرافات و منا

رشیدیان در ادامه با اشاره به گرمای هواو ازدحام و شلوغی این منطقه تصریح کرد : د ر حوزه بهداشتی ، هیات پزشکی حج یک بیمارستان درعرفات و یک مورد هم در منا فعال دارد و در این بیمارستان ها، امکانات عمومی و تخصصی هر دو برنامه ریزی شده و یک آمبولانس با تجیهزات کامل در منطقه مزدلفه مستقر است.
وی اظهارکرد : ضمن آنکه در مذاکره روز گذشته با وزیرحج و عمره عربستان برای ارائه خدمات هم مقرر شد از امکانات درمانی و بیمارستانی عربستان در این راستا بهره بگیریم.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود : دراین جلسه با عصام ازهر مسئول مطوفین زائران ایرانی هم برنامه ریزی های های لازم برای حضورمترجم و پزشک عرب زبان برای هماهنگی ها در ارایه خدمات بویژه در ایام تشریق با هدف بهره گیری از ظرفیت های بیمارستان های عربستانی برای بیماران عرفات تدبیر شده است.
وی اظهارکرد : امسال امداد و هلال احمر با آموزش تعدادی از حجاج ، نسبت به برنامه ریزی برای خدمات رسانی به زائرانی که ممکن است دچار گرمازدگی شوند هم اقدام نموده است
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.