رئیس سازمان حج و زیارت گفت : با پیگیری های جمهوری اسلامی ، در سال های اخیر فرآیند ذبح و قربانی در این ایام ساختار بهداشتی به خود گرفته است.

" />

پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت : با پیگیری های جمهوری اسلامی فرآیند ذبح و قربانی ساختاری بهداشتی به خود گرفته است

رئیس سازمان حج و زیارت : با پیگیری های جمهوری اسلامی فرآیند ذبح و قربانی ساختاری بهداشتی به خود گرفته است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت : با پیگیری های جمهوری اسلامی ، در سال های اخیر فرآیند ذبح و قربانی در این ایام ساختار بهداشتی به خود گرفته است.

علی رضا رشیدیان در همایش دست اندرکاران اجرایی طرح قربانی در مکه مکرمه با بیان اینکه حج یک عبادت ترکیبی است و ذبح بخشی از این عبادت است و در بیان اهمیت کار ذابحین گفت : همین بس که حاجی اگر قربانی نکند، حاجی نخواهد شد.
 وی با بیان اینکه همه ما آماده خدمت به ضیوف الرحمن هستیم، اظهار کرد : ساختار بهداشتی وتخصصی کنونی ذبح وقربانی در این ایام به مدد پیگیری هایی است که جمهوری اسلامی ایران انجام داده و با برنامه‌ریزی بانک توسعه اسلامی این ساختار فعلی شکل گرفته و از سویی این امر از این جهت که گوشت قربانی امروزه هدر نمی‌رود هم خود نکته مثبت و مناسبی است. 
 وی با تاکید بر اینکه امروز کار حجاج ما در این رابطه خیلی راحت شده است ، افزود : ذابحین از استان‌های مختلف کشور انتخاب شده‌اند که به نمایندگی از ضیوف الرحمن  کار ذبح  را انجام خواهند داد.
 وی در ادامه عنوان کرد : ذابحین رهروان ابراهیم خلیل الله هستند و ادامه دهندگان خط حضرت ابراهیم خلیل الرحمان که عمل واجبی را به نیابت از زائران انجام می دهند و در واقع با خدا معامله می کنند اما به طور قطع اجر و پاداش آنها نزد خداوند محفوظ است. 
  رشیدیان در ادامه گفت : یکی از دغدغه های جدی امسال ما گران شدن حج مردم با توجه به برابری نرخ ارز بود که به تبع آن وجه مربوط به قربانی هم افزایش می یافت که با تلاش هایی که انجام شد با کمک گرفتن از دولت و همراهی رئیس جمهور مساعدت های لازم در تعدیل این نرخ ها انجام پذیرفت. 
  وی گفت : برای رعایت ملاحظات شرعی و فقهی در زمینه  ذبح و قربانی نیز از روحانیون کمک گرفته شده و در این رابطه دقت آنان در ذبح به نیابت از زائران بسیار مهم خواهد بود زیرا در واقع هر یک از حجاج در این کار به آنان وکالت داده اند و در حکم وکیل حجاج هستند و از این رو کارشان بسیار با ارزش است.
وی تصریح کرد : در این راستا به یاد خدا بودن ونام خدا را بر زبان آوردن و ذبح کردن به نام حاجی بسیار مهم است و در واقع  تا ذابحین ذبح را انجام ندهند زائرین نمی‌توانند مرحله بعد که حلق و تقصیر است را انجام داده و از احرام خارج شوند. 
وی ابراز امیدواری کرد : عمل ذبح با اهمیتی که در صحت و درستی انجام آن است با دقت به درستی انجام گیرد. 
رئیس سازمان حج و زیارت در نهایت از همکاری ذابحین در امور راهنمایی حجاج و نقل آنان در طول این مدت تشکر کرد و گفت به طور قطع کمک شما از ذهن زائران دور نیست ضمن آنکه اجر و پاداش این عمل خیر نزد خداوند متعال محفوظ خواهد بود.

سازمان حج و زیارت امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.