پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس مرکزپزشکی حج و زیارت : هیچ کمبود دارویی نداریم

رئیس مرکزپزشکی حج و زیارت : هیچ کمبود دارویی نداریم

رئیس هیات پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت : هیچ کمبود دارویی در مراکز درمانی و مطب ها برای خدمت رسانی به حجاج نداریم وحتی مصارف سرم و شربت های تنفسی  که طی این ایام افزایش یافته و نسبت به پیش بینی ها بیشتر بوده ، دوباره نسبت به خرید این اقلام اقدام کردیم.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت گفت : هیچ کمبود دارویی در مراکز درمانی و مطب ها برای خدمت رسانی به حجاج نداریم وحتی مصارف سرم و شربت های تنفسی  که طی این ایام افزایش یافته و نسبت به پیش بینی ها بیشتر بوده ، دوباره نسبت به خرید این اقلام اقدام کردیم.

به گزارش سه شنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، دکتر محمد تقی حلی ساز در گفت و گو با خبرنگار ما ،با تاکید بر اینکه هیچ مشکلی در این حوزه نداریم ، افزود :سیاست ما بر تامین نیازهای دارویی حجاج بوده و مشکل و کمبودی هم تا کنون نداشته ایم ،ضمن آنکه امسال روند خدمت رسانی و درمان بسیار بهتر بوده و شکایت ها به حداقل رسیده است.

 وی در پاسخ به طرح برخی مباحث نسبت به کمبود دارو ،تصریح کرد : یکی از بزرگترین اعتراضات زائران ما در سال گذشته مربوط به این موضوع بود اما امسال از همان روز اول بر تامین داروی مورد نیاز اصرار داشتیم که در این راستا دارو به میزان کافی از کشور به عربستان منتقل کردیم و اگر موردی هم کمبود باشد از همین جا تامین کرده و می کنیم و هیچ مشکلی در این حوزه نداشته و نداریم .

وی اظهار کرد : از ابتدای ایام حج تا کنون 258 هزار و 261 مورد ویزیت در مطب های مجموعه های هتلی و مراکز درمانی مکه و مدینه انجام شده است و ضمن آنکه 32 هزار و 992 مورد از زائران هم ویزیت تخصصی شده اند.

وی افزود : در این میان علی رغم خروج حدود 21 درصد حجاج از مکه هم اکنون آمار مراجعات به مراکز درمانی و مطب ها طی روزهای اخیر افزایش یافته چنانکه روز گذشته بیش از 200 مورد به اورژانس ما  مراجعه داشتند که عموما هم مشکل تنفسی ناشی از سن بالای حجاج و عدم رعایت مباحث بهداشتی و افزایش سرماخوردگی هاست.

رئیس هیات پزشکی حج وزیارت در مکه افزود : همچنین از ابتدای حج تا کنون یک هزار و 576 نفر در بیمارستان مرکز پزشکی ما بستری شده اند و در روز گذشته هم 25 نفر از حجاج با علل محتلف در بیمارستان مرکز پزشکی حج و 3 نفر در بیمارستان سعودی بستری شده اند.

 وی ادامه داد : هم اکنون آمار بیماران بستری در بیمارستان ما در مکه 43 نفر است که تحت درمان های مربوطه هستند.

 

* موردی از فوتی در هفته گذشته نداشته ایم

وی در ادامه با بیان اینکه در هفته گذشته خوشبختانه موردی از فوتی نداشته ایم ، گفت : آمار زائران فوتی ما همان 13 نفری است که عموما به علت بیماری های قلبی جان باخته اند.

 دکتر حلی ساز تصریح کرد : خوشبختانه اقدامی که برای انتقال بیماران و افراد دارای شرایط خاص با نخستین پرواز صورت گرفت در این زمینه موثر بودکه در مرحله نخست 37 بیمار به کشور بازگشتند و هم اکنون 8 مورد بیمار حاد تنفسی داریم که انتقال آنها با شرایط عادی با پرواز ممکن نیست و در حال تهیه امکانات تنفسی و مربوطه برای انتقال آنها هستیم .

 

فاطمه یوسفی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.