پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت:

130 هزارنفر از متقاضیان اربعین در سماح ثبت نام کرده اند/تشرف بیش از 20 هزار زائر ایرانی به عتبات عالیات در دهه اول محرم

130 هزارنفر از متقاضیان اربعین در سماح ثبت نام کرده اند/تشرف بیش از 20 هزار زائر ایرانی به عتبات عالیات در دهه اول محرم

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت از نام نویسی بیش از یکصد و سی هزار نفر از متقاضیان سفر اربعین حسینی در سامانه سماح خبر داد و گفت: این تعداد از روز یکم شهریور تاکنون به سامانه مراجعه کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ اکبر رضایی با اشاره به استقبال مردم کشورمان از اعزامهای ایام ماه محرم الحرام گفت: در دهه اول ماه محرم روزانه 50 کاروان از مشتاقان زیارت عتبات عالیات از طریق کاروانهای حج و زیارت به عتبات عالیات اعزام می شوند.

وی با بیان اینکه اعزام ها به صورت زمینی و هوایی انجام می گیرد، افزود: امسال تعداد افرادی که در ایام دهه اول محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی از طریق نام نویسی در دفاتر تحت پوشش سازمان حج و زیارت به عتبات مشرف می شوند بیش از 20 هزار نفر است.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت به متقاضیان سفر به عتبات عالیات در دهه اول محرم توصیه کرد: به دلیل ازدحام جمعیت در این ایام افراد توانمند از لحاظ جسمی در این مرحله مشرف شوند و افراد کم توان تر از لحاظ جسمی در دیگر ایام به عتبات عزیمت کنند.

وی تاکید کرد: متقاضیان از طریق دفاتر تحت پوشش سازمان حج و زیارت در کشور به عتبات عالیات مشرف شوند و فریب کاروانهای آزادبر و غیر قانونی را نخورند.

**الزامی بودن نام نویسی در سامانه سماح برای اربعین حسینی

رضایی همچنین در خصوص نام نویسی اربعین حسینی اظهار کرد: سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از کمیته های ستاد مرکزی اربعین حسینی وظیفه ثبت نام را به عهده دارد که این ساماندهی اعزام متقاضیان زیارت اربعین حسینی در سامانه سماح انجام می گیرد.

وی به الزامی بودن نام نویسی در سامانه سماح اشاره کرد و افزود: همه زائران باید رسید بیمه یا کدرهگیری سامانه سماح به همراه گذرنامه را در زمان خروج از مرز به همراه داشته باشند.

رضایی با بیان اینکه درگاه اینترنتی سامانه سماح به آدرس https://samah.haj.ir/ در خدمت متقاضیان است، گفت: متقاضیان می توانند از طریق دفاتر خدمات زیارتی سازمان حج و زیارت در سراسر کشور یا حتی از طریق اینترنت خانگی به این سامانه وصل شوند و عملیات نام نویسی را به سهولت انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه متقاضیان باید ثبت نام خود را در سامانه سماح به صورت کامل انجام دهند، گفت: متقاضیان باید در سامانه سماح نام نویسی را انجام داده و تاریخ خروج و ورود به همراه مرز تعیین شده را انتخاب نمایند چرا که تمامی برنامه ریزی ها بر اساس این نام نویسی صورت می گیرد.

معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متقاضیان نام نویسی را به روزهای آخر و نزدیک موسم اربعین موکول نکنند و هرچه زودتر نام نویسی را انجام دهند.

وی به تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه سماح اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از یکصد و سی هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام کرده اند که این روند در روزهای آتی شتاب بیشتری می گیرد.

رضایی اظهار کرد: آن تعداد از متقاضیان که ثبت نام نهایی را انجام نداده اند هر چه سریعتر نسبت به تکمیل اطلاعات و پرداخت حق بیمه و هزینه های هلال احمر اقدام کرده و نام نویسی خود را نهایی کنند.

رضایی هزینه نام نویسی در سامانه سماح را رایگان دانست و گفت: فقط زائران باید در زمان ثبت نام هزینه های بیمه و خدمات درمانی(هلال احمر) را پرداخت نمایند که این هزینه ها به همراه حق الزحمه دفتر خدمات زیارتی حدود 25 هزار تومان خواهد شد که البته در صورت عدم مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی این هزینه سه هزار تومان تقلیل می یابد و متقاضیان باید 22 هزار تومان پرداخت نمایند.

وی با بیان اینکه متقاضیان باید در این دوره مدارک لازم اعم از گذرنامه و رسید اینترنتی(رسید بیمه) ثبت نام را در طول سفر مراقبت نمایند، گفت: در صورت عدم همراه داشتن مدارک، از خروج متقاضیان جلوگیری خواهد شد.
رضایی با بیان اینکه دوره اعزام اربعین بدون روادید است اما باید گذرنامه در اختیار زائران باشد، گفت: مهر ورود و خروج در گذرنامه ثبت می شود.

وی همچنین با اشاره به خروج زائران عتبات عالیات از کشور گفت: با توجه به توافق به عمل آمده بین جمهوری اسلامی ایران و عراق زائران می توانند از دهم شهریور ماه(یکم محرم الحرام) لغایت هفتم آبان ( 30 صفر 1441) بدون نیاز به اخذ روادید همراه با گذرنامه معتبر جهت زیارت واردعراق شوند.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.