پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 03 اسفند 1399

خلاصه ای از زندگینامه نهمین اختر تابناک امامت و ولایت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، امام جواد علیه السلام نهمین اختر تابناک امامت و ولایت، میوه دل ثامن الحجج علیه السلام در مدینه منوّره دیده به دنیا گشود و بر شاخسار امامت شکوفا گشت.
پدر بزرگوار امام جواد علیه السلام ،حضرت امام رضا علیه السلام و مادرش بانوی گرامی و بافضیلتی به نام «سبیکه» است. ایشان چهار سال بیشتر نداشت که طعم دوری پدر را چشید و هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت مدینه را به قصد خراسان ترک کردند.
امام جواد (ع) دوران کودکی خاصی را سپری کردند بگونه ای که با شهادت پدر بزرگوارشان ، در سن هشت سالگی به مقام امامت نائل آمده و البته در این میان برای ناآگاهان و فرقه های مختلف به روشنگری پرداخته و با علم و دانش الهی خویش پاسخ تمامی شبهات و پرسش های مطرح شده را ارائه نمودند.
امام نهم شیعیان را با القاب تقي، جواد، منتجب، ابوجعفر، مختار، متوكل، متقي، زكي، قانع، نجيب و عالم می شناسند که البته «جواد» و «تقي» مهم ترين و مشهورترين القاب امام نهم است.
در ميان ايرانيان نیز بيشتر لقب جواد رايج است و آن حضرت با عنوان «جوادالائمه» شناخته مي شوند. جود و بخشش و سخاوتمندي فوق العاده امام، عامل اشتهار آن حضرت به جواد است.
امام جواد علیه السلام به دلیل قابلیت و لیاقت و بهره‌مندی از موهبت الهی از جایگاهی رفیع در پیشگاه خداوند، پیامبر اکرم، پدر بزرگوارش و تمام کسانی که بهره‌ای از شناخت امام دارند برخوردار است. اگر چه دشمنان دین و حاکمان معاصر امامان معصوم علیهم السلام همواره در مقام توطئه و سرکوب آنان بوده اند، اما حقانیت و صداقت و نورانیت امامان شیعه پیوسته نقشه‌های دشمنان را خنثی و بی‌تأثیر می‌ساخته و در برخی موارد، حتی دشمنان تحت تاثیر وجود پر برکت آنان قرار می‌گرفته‌اند.
از آن امام همام احادیث زیادی به جای مانده است که راهگشای تمامی عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت به شمار می رود؛
قالَ عليه‌السلام: مَنْ زَارَ قَبْرَ أَبِي بِطُوسَ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ وَ مَا تَأَخَّر. (وسائل‌الشیعه، ج۱۴، ص۵۵۰)
فرمود: هر که قبر پدرم را در طوس زیارت کند خداوند گناهان گذشته و آینده‌اش را می‌آمرزد.

روتیتر