پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 05 بهمن 1392

رئیس سازمان حج و زیارت به منظور مذاکره در خصوص حج آتی راهی عربستان شد

رئیس سازمان حج و زیارت صبح امروز بمنظور دیدار با وزیر حج عربستان و مذاکره با وی در خصوص حج سال آتی راهی عربستان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت مهندس اوحدی به همراه جمعی از مسئولین سازمان حج و زیارت صبح امروز شنبه 5 بهمن ماه 92 تهران را به مقصد عربستان ترک کرد تا در سفر یک هفته ای به این کشور با وزیر حج سعودی دیدار و در خصوص حج سال آینده، سهمیه تخصیص یافته به حجاج ایرانی و سایر موارد مرتبط مذاکره نماید.


رئیس سازمان حج و زیارت در این سفر که با همراهی نمایندگان بعثه مقام معظم رهبری ، وزارت امور خارجه، هواپیمایی و هلال احمر صورت می گیرد، جلسات متعددی با وزیرحج سعودی خواهد داشت که منجر به تفاهم لازم در خصوص سفر حجاج ایرانی و  ارائه خدمات به آنان خواهد شد.


هیئت اعزامی در سفر یک هفته‌ای به عربستان با سایر مسئولین حج عربستان و مسئولین مؤسسات مطوفین حجاج ایران و ادلاء دو مؤسسه خدمت رسان به حجاج ایرانی در طول موسم حج و همچنین مسئولین سندیکای اتوبوس‌داران عربستان دیدار و گفتگو خواهند داشت.


گفتنی است مهندس خدرنژاد معاون حج ، عمره و عتبات سازمان حج و زیارت نیز بهمراه نصرالله فرهمند مدیرعامل مؤسسه فرهنگی عمره سعادت  روز پنجشنبه گذشته به عربستان سفر کرده است تا ضمن بازدید از ستاد‌های اجرایی عمره در مدینه و مکه از نزدیک در جریان نحوه خدمات رسانی به عمره‌گزاران ایرانی قرار گیرد و همچنین رئیس سازمان حج و زیارت را در طول مذاکرات در سفر یک هفته‌ای به عربستان همراهی نماید.


شایان ذکر است هرساله وزارت حج عربستان در این محدوده زمانی ملاقات‌هایی را بعثه کشورهای اسلامی ترتیب می‌دهد و طی این ملاقات‌ها در خصوص برگزاری عملیات حج سال آینده و نحوه خدمات رسانی به حجاج کشورهای مسلمان مذاکرات و تفاهمات اساسی صورت می‌گیرد و میزان سهمیه حجاج کشورها مشخص می‌گردد.


لازم بذکر است میزان سهمیه تخصیص یافته به حجاج ایرانی یکی از مهمترین محورهای گفتگوی رئیس سازمان حج و زیارت با وزیر حج سعودی خواهد بود.


احتمالاً با توجه به تداوم ساخت و سازهای مرتبط با طرح توسعه بیت الله الحرام کاهش سهمیه حجاج کشورهای اسلامی تا دو سه سال آینده ادامه خواهد داشت.


در موسم حج گذشته حدود 64 هزار ایرانی به حج تمتع مشرف شدند.


روتیتر