پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 27 اسفند 1392

حضور قوی بانکهای کشور به منظور حمایت از توسعه امکانات رفاهی زائران عتبات

عصر یکشنبه 25 اسفند 92 جمعی از نمایندگان بازار سرمایه کشور و شرکت های سرمایه گذاری از بانک‌های مختلف به اتفاق مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات و همچنین ستاد توسعه اقتصادی عراق با حضور مدیران ارشد سازمان حج و زیارت و نماینده بعثه مقام معظم رهبری در جلسه ای به ریاست مهندس اوحدی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت در محل این سازمان گرد آمدند تا راه های ورود سرمایه‌گذاران به عرصه اقتصاد زیارت در راستای تسهیل امور زائران را با نگاه اقتصادی مورد بررسی قرار دهند.

مهندس اوحدی با اشاره به اینکه از هنگام پذیرش مسئولیت در سازمان حج و زیارت نسبت به مسأله اقتصادی کردن فعالیت‌های زیارتی در جهت تأمین منافع زائران و توسعه و ارتقای کمی و کیفی خدمات قابل ارائه به مشتاقان زیارت تأکید کرده است و گفت : این مهم را یک نقیصه و کوتاهی جدی در چرخه خدمات رسانی به زوار می دانم لذا رفع آنرا با حساسیت تمام تحت نظارت و حمایت بعثه مقام معظم رهبری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال خواهم کرد.

سعید اوحدی افزود: امروز شتاب توسعه و افزایش ظرفیت در عربستان و عراق بسیار چشمگیر و خیره کننده است و آینده نگری حکم می کند که از رهگذر سرمایه‌گذاری منظم با سود اقتصادی متقن از افزایش هزینه‌های اقامت و پذیرایی زائران پیشگیری شود.

وی ادامه داد: مطالعات نشان می دهد که حضور اقتصادی در صحنه زیارت برای سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی از جذابیت ویژه ای برخوردار است ، خصوصاً که سطح اشغال هتل ها توسط زوار ایرانی در طول سال چه در ایام عادی و چه در مناسبت ها بسیار و تضمینی است به طوری که برای حضور هر سرمایه‌گذاری به سبب خیل عظیم هموطنان مشتاق سفرهای زیارتی کاملاً مقرون به صرفه و امیدوارکننده می باشد. از این رو سیستم بانکی کشور و سرمایه‌گذاران معتبر سعودی و ایرانی از این زاویه استقبال و اعلام آمادگی کرده‌اند. بدین ترتیب رقابت سنگینی در بازار امکانات اقامتی و بین راهی عراق وجود دارد که حضور منضبط شرکت‌ها و بانک‌های ایرانی در چارچوب اصول و برنامه مورد توافق می تواند در این زمینه راهگشا و تعیین کننده باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت همچنین موضوع وجود تضییقات فراوان در کیفیت امکانات در مرزهای زمینی کشورمان با عراق بخصوص در ایام اربعین و سایر مناسبت‌ها و هنگام ازدحام زائران را یک واقعیت و آسیب تلخ خواند که راه چاره عمده آن حضور فعالان اقتصادی در احداث زیرساخت‌های ضروری به ویژه در پروژه های تعریف شده در نقاط مرزی و مسیرهای بین راهی می‌باشد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شرکت جدیدی تحت عنوان «عمران و توسعه امید زائر» را به عنوان یک راهکار و حرکت منطقی برای تعریف و کنترل پروژه‌های مرتبط و مشارکت و مدیریت پروژه‌ها ذکر کرد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همینطور بعثه مقام معظم رهبری نیز بر این گام اساسی و تحول بخش پافشاری می‌کنند. قطعاً این اقدام به عنوان یکی از مصادیق و برکات تحقق اقتصاد مقاومتی قابل طرح است.

مهندس اوحدی استقبال فزاینده سرمایه گذاران قوی از ورود به این چرخه را نشانه توجیه اقتصادی بالای طرح های مربوط به حوزه زیارت دانست که سودآوری آن قطعاً جواب خواهد داد، کما اینکه سرمایه‌گذاران بزرگ سعودی و عراقی و غیره اهمیت این حوزه را بخوبی درک کرده و اشتیاق فراوان نشان می دهند.

وی در این جلسه به چند نمونه از این دست پروژه‌ها اشاره کرد که همه آنها اقتصادی و توجیه پذیر هستند.

در ادامه این جلسه مقرر شد بزودی کنسرسیومی متشکل از شرکت‌ها و تعدادی از بانک‌ها به عنوان شرکت پروژه با سرمایه و برنامه مشخص شکل گیرد تا زمینه ورود به عرصه سرمایه‌گذاری بخصوص در امکانات عتبات عالیات فراهم آید.

مهندس پلارک مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز در این جلسه گفت : امکانات و تجربه ما در عراق در خدمت این تفکر مقدس مطرح شده از سوی سازمان حج و زیارت قرار دارد و از این بابت جا دارد به مدیریت سازمان حج و زیارت تبریک بگوییم که بالاخره وارد این عرصه مقدس شدند و به مقوله مهم و جامانده اقتصاد زیارت اهتمام علمی و منطقی ورزیدند. قطعاً این بازار هم سودآور است و هم ثواب دارد و نفع زائران امام حسین(ع) در آن است.

وی ادامه داد: سازمان حج و زیارت با تأسیس «شرکت توسعه و عمران امید زائر» می تواند جایگاه و ارزش و کرامت زائرین ایرانی را ارتقاء دهد، بنابر این ما هم آماده همکاری در این چارچوب هستیم.

قائم مقام مهندس رستم قاسمی نیز در این جلسه اظهار داشت : ما به عنوان یک گروه بزرگ اقتصادی هم نسبت به ضرورت قضیه و هم جنبه اقتصادی آن واقف هستیم و تردیدی در اهمیت اولویت آن نداریم. لذا علاوه بر مالکیت سهام این شرکت پروژه می توانیم در اجرا و مدیریت طرح ها نیز مشارکت کنیم تا این حلقه مفقوده در جهت حمایت از زائران خانه خدا و عتبات عالیات تکمیل گردد.

نماینده بانک ملت نیز سرمایه گذاری در حوزه زیارتی عراق را امری اقتصادی خواند و از سازمان حج و زیارت خواست تا طرح‌های خود را مشخصاً با یک برنامه کسب و کار دقیق اعلام کند تا شرایط حضور سرمایه‌گذاران و تأمین سرمایه با توجه به شناختی که سازمان حج و زیارت از حوزه زیارتی دارد، هرچه بهتر و پخته تر فراهم آید.

آقای سید حامد واحدی از بانک گردشگری اعلام کرد : این گروه در سطوح مختلف از جمله تأمین سرمایه می تواند با سازمان حج و زیارت همکاری کند و حضور قوی بانکها را به عنوان یک اتفاق مهم در جهت توسعه خدمات به زائران عزیز برشمرد.

مهندس مهدی جهانگیری از گروه مالی بانک گردشگری نیز تصریح کرد: علاوه بر احساس پاک و معنوی نسبت به زائران عزیز، زیر بنا و چارچوب و سازوکار و گام‌های بعدی این حرکت باید برای سرمایه‌گذار معلوم و جذابیت داشته باشد که با نگاه اقتصادی وارد شود، زیرا قرار نیست سرمایه‌گذار حرفه ای خلأ دولت و حاکمیت را پر کند بلکه رویکرد اقتصادی طرح‌ها، ضامن و انگیزه فعالیت او خواهد بود که خوشبختانه اگر حتی فارغ از هدف و احساسات مذهبی بجا و شایسته و ارادت و عشق ما به اهل بیت(ع) هم نگاه کنیم، بازار مناسبی در زیارت وجود دارد.

در پایان این جلسه مهندس اوحدی ظرفیت اقتصاد زیارت را یک مقوله مهم و قابل توجه در سرفصل‌های سازمان جهانی جهانگردی توصیف کرد که به عنوان محصول انبوه (Mass Product) مطرح است و اعلام کرد : علاوه بر این ما دیدگاه اعتقادی هم به موضوع داریم ضمن اینکه یک رسالت ملی برای خودمان قائل هستیم بنابر این از هر زاویه‌ای که نگاه کنید می‌توان گفت جذب سرمایه در طرح‌های اقتصادی زیارت در راستای تسهیل امور زائران اعزامی یک امر عقیدتی، عقلانی، علمی و اقتصادی است که موجب فعالسازی و اعتماد بخش خصوصی هم خواهد شد.

روتیتر: با محوریت سازمان حج و زیارت انجام گرفت ؛