پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 23 تیر 1393

دلايل كاهش تعداد حجاج و عمره‌گزاران اعلام شد

برخي از مسئولان وزارت حج عربستان اعلام كردند كاهش تعداد حجاج و عمره گزاران يك مساله استثنايي بوده و در راستاي منافع عمومي با توجه به اجراي طرح توسعه تاريخي و براي جلوگيري از ازدحام و حفظ سلامتي و امنيت ضيوف الرحمن اعم از حجاج و عمره گزاران صورت گرفته است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني حج، حسين بن ناصر الشريف از معاونان وزارت حج عربستان در گفتگو با روزنامه اليوم گفت: تصميم كاهش تعداد حجاج و عمره گزاران با حمايت تمام مسلمانان در مناطق مختلف جهان روبرو مي‌شود، زيرا به نفع آنهاست و هدف از اين تصميم تنگ شدن عرصه بر آنها نيست، و كساني كه نتوانستند به خاطر شرايط موجود امسال فريضه حج يا عمره را به جا آورند، سال آينده در شرايط مناسب‌تر وبهتري آن ر ابه جا خواهند آورد.

توصيه جدي به ساكنان مكه درباره عمره

اين مقام وزارت حج عربستان اعلام كرد: شيوخ و علماي سعودي از ساكنان مكه و مهاجران درخواست كردند از تكرار عمره در ماه رمضان اجتناب كنند تا فرصت اداي مناسك و راحتي عمره گزاراني كه از خارج آمده اند، فراهم شود.

عبدالله بن محمد مرغلاني مدير وزارت حج عربستان در جده هم گفت: تصميم كاهش تعداد حجاج و عمره گزاران موقت بوده و تا پايان طرح توسعه اعمال مي‌شود.

وي بر اهميت همكاري مسلمانان و تعامل مثبت آنها با اين تصميم سعوديها تاكيد كرد.

وي گفت موسم عمره امسال به سبب همزماني با دوره اجراي طرح توسعه صحن طواف، در شرايط استثنايي برگزار مي‌شود، همچنانكه عدم تكرار عمره در ماه رمضان در درجه نخست راحتي و سلامتي عمره گزاران و فضا را براي ديگران به منظور اداي مناسك عمره فراهم مي‌كند.

امين بن ياسين قطاني رئيس اداره حج مكه مكرمه هم اعلام كرد مسلمانان بايد اين نكته را درك كنند كه اجراي طرحهاي بزرگ توسعه به زمان نياز دارد و تصميم كاهش تعداد حجاج و عمره گزاران به خاطر اين طرحها ضروري بوده است.

وي بر اهميت نقش سران كشورهاي اسلامي و علما در توجيه شهروندان خود در خصوص وضع موجود در حرمين و طرحهاي بزرگ توسعه و ضرورت كاهش تعداد حجاج و عمره گزاران تاكيد كرد.

محمد بن عبدالرحمن البيجاوي يكي ديگر از مسئولان وزارت حج عربستان گفت ظرفيت صحن طواف در هنگام اجراي طرح توسعه در تمام طبقات از ۴۹ هزار طواف كننده در ساعت فراتر نمي‌رود كه هدف از آن ايجاد فضاي مناسب براي راحتي ضيوف الرحمن و تامين سلامت و امنيت آنها است كه البته اين وضعيت موقت بوده و مسلمانان هم بايد آن را درك كنند.

روتیتر: از سوي مقامات سعودي مطرح شد؛