پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 19 مهر 1393

تقدیر از دست اندرکاران اجرای موفق عملیات حج

مهندس سعید اوحدی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت پس از اتمام ایام تشریق حج تمتع 1393 طی نامه ای از مهندس خدرنژاد مدیر عملیات اجرایی حج و دست اندرکاران ستاد حج 93 تقدیر و تشکر کرد . متن این نامه به شرح ذیل می باشد :

بسم الله الرحمن الرحیم

« و قل رب ادخلنی مدخل صدق و اخرجنی مخرج صدق واجعل لی من لّدنک سلطاناً نصیرا»

 

 برادر گرامی جناب آقای مهندس خدرنژاد

مدیر محترم عملیات اجرایی حج تمتع 1393

 سلام علیکم

بی تردید تحقق شایسته برنامه ها و خدمات گسترده و فشرده ویژه ایام تشریق در میدان عمل بعنوان اوج شکوه عملیات عظیم حج با هدف بسترسازی جهت انجام صحیح فریضه حج ، بهره گیری از فضای معنوی روز عرفه و ایام وقوف منی و تسهیل امور آرزو مندانی که پس از سال ها انتظار مشتاقانه راهی سرزمین وحی شدند، از اهمیت بسزایی برخوردار است.

خدای را سپاسگزاریم که با عنایت و تفضل ائمه معصومین(ع) و دعای خیر خانواده های مومن حجاج شریف بیت الله الحرام شاهد اجرای مناسب تمامی برنامه های مورد نظر سازمان در چارچوب منویات مقام عظمای ولایت و به پشتوانه حمایت و هدایتهای دلسوزانه نماینده معظم له در امور حج و زیارت و حضور پر رنگ و مسئولانه بی شائبه کلیه دست اندرکاران اعم از مرکز پزشکی حج، سفارت ج.ا.ا در عربستان و کنسولگری کشورمان در جده (بالاخص شخص سفیر محترم جناب آقای صادقی که حضور قوی و ملاقات­های متعدد ایشان بسیار کارساز و موثر بود)، دفتر نمایندگی سازمان در عربستان، عناصر ساعی ستادهای حج و تلاش شبانه روزی و بی وقفه و بی منت آشپزخانه های مرکزی، کادر توانمند مجموعه ها و مدیران بی ادعا خصوصاً با استقرار نیروهای زبده و خلاق و مجرب در مکاتب فرعی عرفات و منا در کنار صاحبان مکاتب و موسسه مطوفین حجاج ایران بودیم بگونه ای که نهایتاً ایام تشریق امسال آرام، هماهنگ، منسجم و زیبا با اعمال سبک مدیریتی چابک، سریع، آماده و هوشیار مبتنی بر تعقل و تفکر و انضباط بدور از هرگونه حادثه و بحران برگزار گردید و هم اکنون با کمال افتخار بدون ذره ای غرور و تفاخر می توان اعلام کرد که با استعانت از خداوند سبحان و اعتصام به حبل الله معجزه گر وحدت بین ارکان اجرایی و فرهنگی و بهداشتی حج که از سر صدق و آگاهی و باورمندی صورت می گیرد، نتایج ذیل الذکر حاصل گردید که بعنوان نقطه معتبر و درخشان ثبت خواهد شد.

1- کوچ هزاران زائر ایرانی اعم از سنی و شیعه هریک بر اساس موازین و مناسک خود در میان میلیونها حاجی از سراسر دنیادرظرف زمانی محدود و در قالب طرح نقل ترددی، از مکه به عرفات و جابجایی متعدد در مشاعر مقدس عرفات و مزدلفه و منا بموقع و منظم و بی دغدغهاجرا شد بگونه ای که زائرین عزیز بدون اضطراب و با کمترین نگرانی در کمال آرامش زمان کافی برای بهرهمندی از فضای فرهنگی معنوی ایام وقوف خود داشتند.

2- استقرار 64 هزار زائر ایرانی در هزاران چادر عرفات و منا که از قبل مورد بررسی قرار گرفته و آماده سازی و چیده شده بود و رفع فوری برخی موارد تاسیساتی و همچنین رسیدگی به کلیه امور معیشتی و بهداشتی حجاج در سرزمین مشاعر روی هم رفته مایه کرامت و عزت هموطنان در این زندگی اردویی پنج روزهدر صحرای منی و عرفات بود.

3- تدارکات غذایی مربوط به ایام تشریق بنحو مناسب توسط واحدهای تدارکات و همکاران و مدیران مناطق بین مجموعه ها و هتل ها توزیع و به موقع به عرفات و منا منتقل شد، امسال مشکل تحویل یخ و رسیدن غذا و توزیع بسته های غذایی بین راهی در ایام تشریق وجود نداشت به گونه ای که حتی یک مورد شکایت در این زمینه دریافت نگردید.

4- طرح قربانی بر اساس برنامه تنظیمی با محوریت مدیران مجموعه و نمایندگان زائر و ذابحان حرفه ای با نظارت شرعی و اجرایی در کمال صحت و اطمینان با همکاری بانک توسعه اسلامی قبل از ساعت 2 بعد ازظهر روز عید قربان پایان پذیرفت که این نتیجه در نوع خود بی نظیر است.

5- امداد و همیاری و راهنمایی افراد ناتوان از طریق ساماندهی و تعمیم حس مشارکت و بسط فرهنگ نوع دوستی و همکاری در میان زائران ایرانی موجب پیشگیری از هرگونه آسیب پذیری احتمالی و           یا سرگردانی حجاج گردید که در این میان نصب تابلوها و علائم یکنواخت و استاندارد در معابر اصلی عرفات و منا در کنار بکارگیری سیستم جستجوی سریع مشخصات زائران بسیار کارسازتر واقع شد.

6- تمامی اجزای ستاد عملیات حج برای مقابله با حوادث احتمالی و رسیدگی سریع به مشکلات و گزارشات رسیده و یا مشاهدات میدانی از سوی حوزه بازرسی بعثه مقام معظم رهبری و سایر مجاری آماده بودند و مشکلات با حضور فعال کلیه خادمان مخلص حجاج فوراً مرتفع می گردید که تعمیر و نگهداری کولرها و سرویس ها  و حفظ بهداشت محیط منی با همکاری نیروهای موسسه مطوفی از آن جمله می باشد. به طوری که در موسم حج سال جاری،انتقاد قابل توجهی از سوی کاروان ها در زمینه اعلام ضعف خدمات ایام تشریق منعکس نگردید. ضمن اینکه با پیگیری های سازمان و نصب کولرهای نوع جدید در یکی از مکاتب و احداث سرویس های بهداشتی ویژه جانبازان عزیز بر ارتقاء سطح کیفی خدمات تأثیر غیر قابل انکاری داشت.

7- وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی ارائه شده توسط مرکز پزشکی حج خصوصاً پزشکان خانم در چادرهای حجاج منجر به عدم گرمازدگی و انتشار بیماری در شرایط اردویی و پرمخاطره برای عموم مردم شد که اغلب دارای کهولت سن هستند، به اضافه حفظ بهداشت محیط در میان ملیت ها و آداب و فرهنگ های متنوع با سطوح بهداشتی متفاوت کاملاً رضایت بخش بوده است که جای تشکر از مسئولان و کادر پزشکی حج دارد. نظم چشمگیر در تشکیل کاروان وقوف اضطراری بیماران بدحال از دیگر ممیزات مرکز پزشکی حج بود.

8- مجموعاً احقاق حقوق زائر از طرف های سعودی از طریق تنظیم قراردادهای کارشناسی محکم و پی گیریجدی مطالبات از موسسه مطوفی ایرانیان، به اضافه تعامل سازنده در جهت حفظ حقوق زائران و برخوردهای اخلاقی موجب گردید تا به گواه همکاران و زائرین قدرشناس که بارها به زبان مختلف شکر و قدردانی خود را اعلام نمودند، شاهد تحقق بیش از 90% برنامه های اجرایی فرهنگی در ایام تشریق باشیم.

9- بدیهی است نگاه سازمان بر این است که تلاش ها و هماهنگی های اجرایی نقش بسیار کارآمد و  تأثیر گذاری در انجام مناسب برنامه های فرهنگی و معنوی خواهد داشت، لذا بطور ویژه در ایام تشریق امسال کیفیت بالای اجرای دعای عرفه با شرکت پر نشاط زائران و حضور مشتاقانه مردم در مراسم برائت در صحرای عرفه و همینطور برنامه­های معنوی در سرزمین منا نشان از پشتیبانی و تدارک و بسترسازی مناسب و همه جانبه بخش اجرایی در راستای برگزاری شکوه­مند مراسم پر فیض و به یاد ماندنی و بهره گیری زائران از برکت معنویت و نورانیت سفر و تسهیل در انجام صحیح مناسک حج بیانگر انجام دقیق و باورمندانه رسالت حوزه مدیریت و پیکره اجرایی می باشد.

باید گفت این همه نقاط برجسته که اهم آن ذکر شد، پس از لطف و اتکال خداوند مرهون نیت خیر خدمتگزاران و تلاش مداوم و حساسیت تیم های خدماتی اجرایی و فرهنگی و همکاری حجاج عزیز در طرح ها و برنامه های سازمان باضافه ساختار مناسب و دسترسی سهل به مسئولین ارشد سازمان و بطور کلی ناشی ازکاربرد مدیریت جهادی در همه سطوح می باشد. قطعاً هماهنگی این امور بسیار حائز اهمیت است که بر دوش شما قرار داشت و البته بخوبی از عهده بر آمدید

ضمن عرض خداقوت و تبریک به خاطر این توفیق و آروزی تداوم و تعمیق این امتیازات، امیدوارم بقیه راه نیز تا مراجعت هموطنان به اوطان خود با حجی مقبول به همین ترتیب آبرومندانه و با عزت پیش برود.

مراتب تشکر و قدردانی اینجانب را به تمامی همکاران خدوم اعلام فرمایید.

موفق باشید

سعید اوحدی

معاون وزیر و رئیس سازمان

روتیتر: مهندس اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت :