پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 07 دی 1393

دخترخردسالی که عکسش در شبکه های اجتماعی منتشر شده، ایرانی نیست

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در خصوص عکسی از دختر خردسال گم شده در عراق که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده ، توضیح داد.

'محسن نظافتی' در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت به متن عربی عکس منتشر شده اشاره کرد که روی آن نوشته شده:  «عثر علی طفله ضائعه من اهلها فی بغداد و الان موجوده فی مرکز شرطه النیل، انشرها علیک العباس و لاتوقفها یمک و لک الاجر و الثواب.» و گفت: در متن عربی مرتبط با این عکس به ایرانی بودن دختربچه هیچ اشاره‌ای نشده، بلکه گفته شده این بچه در بغداد گمشده است.  

وی در خصوص اقدام برای شناسایی هویت این کودک گمشده از سوی سازمان حج و زیارت بیان کرد: برای شناسایی هویت این کودک هیچ درخواستی از طرف هیچ یک از خانواده های ایرانی به این سازمان  اعلام نشده است، البته سازمان حج و زیارت در حد توان و اختیارات خود پیگیر مسائل زائران گمشده در عراق بوده و هست .

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت در پاسخ به این پرسش که آیا شناسایی و رسیدگی به امور گمشدگان در عراق وظیفه سازمان حج یا سفارت ایران در عراق است ، اعلام کرد:  طبیعتا سفارت ایران در بغداد پیگیر اینگونه مسائل است اما سازمان حج و زیارت نیز با توجه به وظیفه انسانی و با تکیه بر تجربیات گذشته این سازمان در اینگونه موارد، پیگیر بحث زائران گمشده است.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت درباره آخرین وضعیت زائران گمشده در ایام اربعین گفت: سازمان حج در طول مراسم اربعین در مسیر حرکت پیاده روی زائران از نجف تا کربلا و همچنین در خود شهرهای نجف و کربلا، پایگاه‌هایی را برای گمشدگان ایجاد کرده بود. روزهای اول تعداد گمشدگان خیلی زیاد بود، آنهایی که خانواده‌ها و یا اعضای گروه‌شان را در عراق پیدا نکردند، در نهایت با یک قطار از کربلا به بصره و از آنجا با اتوبوس به مرز شلمچه منتقل شدند و همچنین گروهی از این زائران با 9 دستگاه اتوبوس به مرز مهران و به شهرهایشان انتقال داده شدند.

وی ادامه داد: ستادهای مربوط به سازمان حج و زیارت و امور گمشدگان همچنان در عراق فعال است و اگر هر ایرانی مراجعه کند، پیگیر کار او خواهد شد. البته فعلا گزارش مکتوب و یا شفاهی از گمشدگان جدید به سازمان حج اعلام نشده است.

نظافتی همچنین اظهار کرد: گروهی از زائران بودند که در عراق فقط از خانواده و یا دیگر اعضای گروه خود جدا افتاده بودند که اینها گمشده محسوب نمی‌شوند و این گروه از زائران یا از طریق سازمان حج و یا شخصا برای بازگشت به کشور اقدام کردند.

او همچنین درباره تعداد زائران ایرانی دستگیر شده در عراق در ایام اربعین گفت: هنوز آمار کاملی از تعداد دستگیر شده‌ها نداریم. تعدادی بودند که پس از تماس با سفارت یا کنسولگری ایران، آزاد شدند و این موضوع نیز همچنان در دست پیگیری است.

مدیرکل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت با بیان این که هنوز تعدادی از زائران ایرانی در عراق حضور دارند، بیان کرد: تعدادی از زائران تصمیم داشتند تا پایان ماه صفر در عراق بمانند، البته آمار مشخصی نداریم که چه تعداد همچنان در عراق مانده‌اند. عده‌ای با سازمان حج تماس گرفتند و نسبت به بازنگشتن زائرشان ابراز نگرانی کرده بودند، بعد هم دوباره تماس گرفتند و اطلاع دادند که زائرشان با آنها تماس گرفته و اعلام کرده که هنوز در عراق است.

وی در این رابطه اضافه کرد: به هر حال برقراری تماس تلفنی با توجه شرایط مخابراتی در عراق، کمی سخت است و بعضی افراد امکان تماس گرفتن با خانواده‌هایشان را ندارند .


روتیتر:  مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اعلام کرد: