پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 17 مهر 1394

انتقال پیکرهای مطهر 87 تن دیگر از جان باختگان فاجعه منا به کشور / توضیحات مهندس اوحدی در خصوص احتمال دفن جان باختگان

رئیس سازمان حج و زیارت ضمن اعلام اینکه که  کار تشریفات قانونی برای انتقال 87 پیکر جان باختگان ایرانی فاجعه منا در حال انجام است، در خصوص احتمال دفن جان باختگان حادثه منا توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت از مکه مکرمه، مهندس سعید اوحدی امروز(جمعه) در گفتگو با خبر ساعت 13 شبکه خبر در خصوص آخرین آمار حادثه منا گفت: کار تشریفات قانونی برای انتقال 87 پیکر جان باختگان ایرانی فاجعه منا در حال انجام است و امیدواریم تا ساعت اولیه بامداد احتمالا تا ساعت 3 بامداد شنبه انتقال این پیکرهای مطهر با پروازی از جده به مقصد فرودگاه مهرآباد تهران انجام شود.

وی افزود: پیکر مطهر سید حمیدرضا حسینی خبرنگار محجوب ، متواضع و سخت کوش شبکه خبر نیز با این پرواز به کشور انتقال خواهد یافت.

رئیس سازمان حج ادامه داد: پیکر دو تن دیگر از جان باختگان که روز گذشته تحویل شده بود کار شناسایی آنها در حال انجام است.

وی ادامه داد: تا این لحظه پیکر 397 جان باخته فاجعه منا با حضور کنسولگری جمهوری اسلامی ایران تحویل سازمان حج و زیارت شده است و همچنان از سرنوشت 67 تن از زائران عزیزمان اطلاعی در دست نداریم و همه توانمان را متمرکز کردیم که بتوانیم این عزیزان را نیز تعیین وضعیت کنیم.

وی در خصوص احتمال دفن پیکرهای زائران ایرانی در عربستان توضیح داد: دو روز بعد از فاجعه غمبار منا بدلیل تعداد بالای اجساد و همچنین آشفتگی جدی در سیستم های کشور میزبان که آمادگی پذیرش این تعداد جان باخته حادثه منا را نداشتند سعودی ها بصورت عجولانه اقدام به خاکسپاری حدود یک هزار جسد جان باختگان کردند.

رئیس سازمان حج اظهار داشت: در جلسه ای که وزیر محترم بهداشت کشورمان با مسئولین سعودی داشتند آنها تأکید کردند که از همه این اجساد اثر انگشت گرفته شده و همچنین تأکید کردند که اجازه نمی دهیم عزیزی از جان باختگان ایرانی در عربستان به خاک سپرده شود.

مهندس اوحدی ادامه داد: روز یکشنبه گذشته سعودی ها طی تماسی که با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده داشتند اعلام کردند بدلیل شرایط نامناسب نگهداری برخی از اجساد و بدلیل رعایت مسائل بهداشتی دیگر نمی توانستند این اجساد را بیش از این نگهداری کنند و وضعیت اجساد نیز شرایط نامناسبی بود از این رو  بر اساس صورتجلسه ای 400 پیکر جان باخته این حادثه را مجدداً دفن کرده اند که البته به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در جده باز تأکید کردند که از تمامی این اجساد اثر انگشت گرفته شده و بخشی از ناخن آنها را برداشته اند که در مراحل بعدی اگر نیاز بود برای شناسایی از طریق DNA اقدام کنند که البته امیدواریم همانطور که اینها وعده کردند و اعلام داشته اند ، هیچ پیکری از عزیزان ما را دفن نکرده باشند.

وی خاطر نشان کرد: سعودی ها به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران متعهد شدند که در واقع از همه اجساد دفن شده اثر انگشت گرفته شده و در واقع زمینه برای پیگیری های بعدی وجود دارد که کنسولگری جمهوری اسلامی ایران  حتماً با دریافت DNA  از ایران همانطور که معاون محترم افریقایی عربی وزارت امور خارجه اعلام کردند بتوانند پیگیری های بعدی را انجام دهند.

روتیتر