پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 19 بهمن 1394

تقدیر از تلاش های پزشکی قانونی کشور در رسیدگی به امور آسیب دیدگان فاجعه منا

در مراسمی که با حضور رئیس سازمان حج و زیارت و مسئولین این سازمان برگزار شد، از تلاش های سازمان پزشکی قانونی کشور در خصوص شناسایی و احراز هویت پیکرهای مطهر شهدای فاجعه منا تقدیر شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ مهندس سعید اوحدی در دیدار با دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی و همکاران این سازمان که بعد از ظهر امروز  در سازمان حج و زیارت برگزار شد، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: با رهبری حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی و تلاش های دولت خدمتگزار و صبر و شکیبایی و همراهی مردم، امروز در شرایطی سی و هفتمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را در فضایی متفاوت جشن می گیریم که شاهد درخشش جمهوری اسلامی در حوزه های سیاسی و اقتصادی و عرصه بین الملل و پیروزی در میدان مذاکرات هسته ای و تسلیم دشمنان در مقابل حقانیت نظام مقدس جمهوری اسلامی هستیم.

وی در سخنانش به فاجعه غمبار منا در موسم حج تمتع امسال اشاره کرد و اظهار داشت: در این حادثه تلخ با سوء مدیریت و بی تدبیری مسئولین حج کشور میزبان بیش از 7 هزار زائر کشورهای اسلامی جان باختند که 461 زائر ایرانی نیز جزء شهدای این فاجعه بودند.

رئیس سازمان حج و زیارت در این دیدار از تلاش های مسئولین و همکاران سازمان پزشکی قانونی کشور در شناسایی و احراز هویت قطعی پیکرهای مطهر شهدای فاجعه منا که به میهن اسلامی انتقال داده شدند ، تقدیر کرد و بیان داشت: اگر انسجام و تدبیری در مجموعه نظام، قوای مختلف، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت و تلاش‌های دلسوزانه عزیزان در سازمان پزشکی قانونی وجود نداشت، وقوع فاجعه منا می توانست حاشیه های جدی اجتماعی بدنبال داشته باشد.

مهندس اوحدی در ادامه یادآور شد: اعتقاد و پایبندی به ارزش های شرع مقدس و نظام اسلامی باعث شد کارهای بزرگ و خالصانه ای در مجموعه نظام در رابطه با رسیدگی به آسیب دیدگان فاجعه منا و پیگیری مسائل آنان صورت گیرد و از حاشیه سازی های بیرونی جلوگیری بعمل آید و امروز خوشبختانه با تلاش همه دستگاه ها موضوع مدیریت شده است و در این میان نجابت، صبوری و بردباری و همکاری خانواده های محترم شهدای منا قابل تقدیر بوده است.

رئیس سازمان حج در سخنانش گفت: در حج امسال کمتر از 5 درصد از عوامل ستادی که حج اولی بودند محرم شدند و اگر این تدبیر اندیشیده نشده بود قطعا در پیگیری امور آسیب دیدگان و شناسایی پیکرهای شهدای منا با مشکلات جدی مواجه می شدیم بهرحال شناسایی پیکرهای 461 زائر ایرانی در میان بیش از هفت هزار جسد زائران کار آسانی نبود.

رئیس سازمان حج و زیارت به سفر هیئت ایرانی به ریاست دکتر هاشمی وزیر بهداشت کشورمان در روزهای ابتدایی وقوع فاجعه منا به عربستان اشاره کرد و گفت: در آن زمان 114 پیکر زائران ایرانی در سردخانه های عربستان شناسایی شده بودند اما حتی یک جسد به ما تحویل داده نشده بود.

مهندس اوحدی به موضع گیری مقتدرانه رهبر معظم  انقلاب اسلامی در خصوص فاجعه منا و دفاع از حقوق شهروندان وحجاج ایرانی و تأثیر آن در روند تحویل پیکرهای شهدا اشاره و عنوان کرد: در حالی که تشریفات قانونی انتقال اجساد جان باختگان در عربستان بطور معمول حدود 20 روز زمان لازم دارد، با پیگیری های صورت گرفته بخش اعظم این تشریفات قانونی برای انتقال پیکرهای مطهر زائران جمهوری اسلامی برداشته شد.

رئیس سازمان حج در سخنانش ادامه داد: تا به امروز به 28 شهر کشور سفر داشته ایم و از نزدیک با خانواده های شهدای فاجعه منا دیدار و در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفته ایم.

مهندس اوحدی با توجه به دیدارهای صورت گرفته با خانواد های داغدار به سجایای اخلاقی و ویژگی های شهدای فاجعه منا اشاره کرد و گفت: تلاش ها و زحمات شما عزیزان در حق چنین انسان های با عظمتی انجام گرفته است.

دکتر احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی نیز در این دیدار از تلاش های سازمان حج و زیارت در رسیدگی به آسیب دیدگان فاجعه غمبار منا بخصوص در موسم حج و در کشوری دیگر تقدیر کرد و گفت: آنچه توسط پزشکی قانونی در خصوص تعیین هویت  پیکرهای مطهر جان باختگان فاجعه منا صورت گرفته ، انجام وظیفه بوده و همکاران من بعد از انتقال اجساد به ایران تلاش های خالصانه و شبانه روزی برای امر تعیین هویت اجساد داشته اند.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: در این مسیر بعضاً بایستی با فشارهای روحی خانواده های داغدیده شهدای منا مواجه می شدیم که واکنش آن عزیزان نیز طبیعی بود و ما بر اساس وظیفه انسانی خود با سعه صدر با خانواده ها برخورد داشتیم .

در این مراسم همچنین بر لزوم تهیه بانک DNA از زائران اعزامی به حج تأکید شد.

در مراسم تقدیر از تلاش های سازمان پزشکی قانونی کشور که با حضور دکتر شهریاری معاون دادستان و رئیس دادسرای جنایی تهران، حجت الاسلام حسینی بوشهری مشاور شهردار تهران و جمعی از مسئولین ، متخصصین و همکاران سازمان پزشکی قانونی و دادسراهای کشور انجام گرفت، در پایان تقدیرنامه ای به حاضران تقدیم شد.

روتیتر: در مراسم دیدار رئیس سازمان حج و رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور انجام گرفت؛