پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 23 بهمن 1395

سازمان حج و زیارت خود را متولی دفاتر زیارتی می داند/افتتاح هتل بزرگ نجف در آینده نزدیک /خدمات کاروان های عتبات استانی می شود

سرپرست سازمان حج و زیارت از برنامه ریزی برای استانی شدن خدمات کاروان های عتبات بر اساس خواسته ها و سلیقه های زائران هر استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، حمید محمدی پیش از ظهر امروز -شنبه 23 بهمن ماه-در همایش یک روزه مدیران ستادی سازمان حج و زیارت و کارگزاران عتبات حج و زیارت استان تهران که با هدف بیان سیاست های سازمان حج در زمینه بهبود سفرهای عتبات برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت فاطمه(س) و گرامیداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی گفت: با تعلیق سفرهای حج و عمره، بمنظور بهبود خدمات رسانی به زائران از ابتدای سال جاری طرح نوین عتبات ارائه شد و بر این اساس سیاست ها و راهکارهای ارائه خدمات بهتر بر مبنای این طرح ابلاغ گردید.

وی با بیان اینکه بر اساس اسناد بالادستی نظام ، مسئولیت اعزام زائران به خارج از کشور بر عهده سازمان حج و زیارت است، افزود: وضعیت امروز عتبات با سال های گذشته متفاوت است. در داخل کشور مجموعه‌هایی غیر مجاز با بی توجهی به قوانین و مقررات، در زمینه جذب و اعزام زائران عتبات فعالیت می کنند، در کشور عراق نیز بدلیل محدودیت زیرساخت های خدماتی از جمله اسکان اگر بدرستی مدیریت نشود، افزایش بی رویه هزینه ها و کاهش خدمات رخ می دهد.

سرپرست سازمان حج و زیارت عنوان کرد: بیش از 2400 دفتر زیارتی با مجوز سازمان حج و زیارت در سراسر کشور فعالیت می کنند که طبق قوانین و مقررات واجد شاخص ها و توانمندی های لازم هستند، هزینه آب و برق و گاز دفاتر و حقوق کارمندانشان را متحمل می شوند و سازمان حج و زیارت خود را متولی این دفاتر می داند و نظام نیز از آنها در خصوص حقوق شان دفاع می کند.

آقای محمدی در دفاع از جایگاه کارگزاران خدوم زیارتی اظهار داشت: در زمینه سفرهای عتبات یک عده بدون مجوز و بدون برخورداری از شرایط لازم در عرصه اعزام زائران عتبات وارد شده اند که ما در هیچ صنفی شاهد این سطح از بی نظمی نیستیم و از مراجع بالاتر و دستگاه های نظارتی می خواهیم که با جدیت بیشتر با این مجموعه ها که حقوق دفاتر زیارتی را تضییع می کنند، برخورد نمایند.

حمید محمدی در جمع مدیران راهنما و مدیران ثابت هتل های عتبات گفت: زائران باید در خصوص محدودیت ها و ضعف زیرساخت های خدماتی در کشور عراق و تاثیر آن در کاهش سطح کیفی خدمات توجیه شوند ضمن آنکه همه تلاش خادمین آنها است که بهترین خدمات را با توجه به امکانات و وضعیت موجود به آنها ارائه دهند که این اقدام بایستی از سوی مدیران کاروان ها صورت گیرد.

سرپرست سازمان حج و زیارت پیرامون سازماندهی سفرهای عتبات در وضعیت موجود خاطر نشان کرد: در سازمان حج و زیارت طی جلسات کارشناسی متعدد ، طرح نوین عتبات تدوین شد. این طرح حاصل جلسات متعدد با خود شما کارگزاران عزیز و نظرات همه صاحبنظران این عرصه است وراهکارهای لازم در خصوص بهبود سفرهای عتبات در آن تبیین شده است.

آقای محمدی در خصوص برنامه ریزی استانی برای برنامه سفر عتبات توضیح داد: با هدف تقویت نقش دفاتر زیارتی، توزیع سهمیه های عتبات به استان ها واگذار شد. همچنین بر اساس طرح نوین عتبات شرکت های مرکزی هر استان بسته های سفر منطبق با سلیقه زائرین استان خود را تعریف می کنند.

وی برنامه های اعزام استانی عتبات را راهکاری کارآمد در زمینه کاهش قیمت کاروان های عتبات برشمرد و گفت: بعضا شنیده می شود که کاروانهای غیر مجاز ارزانتر از کاروان های تحت نظر سازمان حج و زیارت است این در حالی است که این مجموعه ها اغلب یک شب اقامت زائران در کاظمین را از برنامه سفر حذف می کنند و بصورت عبوری به زیارت کاظمین می روند و یا بجای اقامت 7 شبه در عراق، اقامت را به 6 شب کاهش می دهند و یا با کاهش کیفی غذای زائران و کاهش سطح دیگر خدمات اقدام به کاهش قیمت می نمایند و از پوشش امنیتی و بیمه ای لازم برخوردار نیستند که البته با این سطح کاهش خدمات ، کاهش قیمت بیشتری از آنان مورد توقع هست.

سرپرست سازمان حج و زیارت ایجاد تنوع در بسته های سفر و واگذاری بیشتر کار به استان ها را از برنامه های بهبود سفر های عتبات در داخل کشور برشمرد و اقدام برای ارتقای کیفیت خدمات و برنامه ریزی برای توسعه زیرساختها را راهکار ارتقای خدمات رسانی به زائران در کشور عراق توصیف کرد.

وی در ادامه گفت: برنامه ریزی برای توسعه زیر ساختهای خدماتی در عراق از سه سال گذشته در سازمان حج و زیارت آغاز شده که حدود سه ماه گذشته هتل کربلا الدولی در شهر مقدس کربلا افتتاح شده همچنین هتل بزرگ نجف به عنوان بهترین هتل این شهر، چند ماه آینده افتتاح خواهد شد.

سرپرست سازمان حج هدف از ساخت هتل در شهرهای مقدس کربلا و نجف با برنامه ریزی سازمان حج و زیارت را فرهنگسازی در زمینه هتلداری در آن کشور و الگو سازی برای ساخت هتل مناسب برای خدمات رسانی به زائران توصیف و ارزیابی کرد.

سرپرست سازمان حج و زیارت در ادامه تلاش جدی تر دفاتر مجاز زیارتی را در جذب و اعزام زائران عتبات را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز شاهدیم که مجموعه های غیر مجاز با تبلیغات گسترده و فعالیت در فضای مجازی اقدام به جذب زائران می نمایند که لازم است کارگزاران زیارتی در این زمینه فعال تر وارد شوند.

آقای محمدی در ادامه به مشکل عدم توجیه زائران عتبات نسبت به خدمات اشاره کرد و گفت: بخش عمده توجیه زائران به عهده مدیر راهنما است. زائر باید نسبت به سفر عتبات آگاه باشد. سفر عتبات متفاوت از حج و عمره است. در عتبات با ضعف زیرساختها، مشکلات جاده ای، ساختار ضعیف هتل ها مواجه هستیم. این موارد را از ایران به زائر بگوییم تا در عراق مشکلی پیش نیاید و جو رضایتمندی زائر خدشه دار نشود.

سرپرست سازمان حج و زیارت توجه بیشتر مدیران ثابت هتل ها در عراق به دستورالعمل ها را مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه آداب هتلداری در عراق از سوی مالکین و مدیران عراقی هتل ها رعایت نمی شود. در خصوص آموزش خدمه عراقی هتل ها هم با چالش هایی روبرو هستیم از این رو مدیران ثابت هتل ها باید دقت نظر بیشتری داشته باشند تا درخدمات رسانی به زائر با مشکلی روبرو نشویم.

آقای محمدی در ادامه این همایش، ارزشیابی از عوامل سفرهای عتبات اشاره کرد و گفت: از پنج ماه گذشته ارزشیابی از عوامل عتبات را در برنامه داریم و در این برنامه بجای بازرسی از خدمات، عملکرد عوامل انسانی را مورد ارزشیابی قرار می دهیم یعنی اگر مشکلی وجود داشت بررسی می کنیم که چه کسی مسئول بوجود آمدن این مشکل است که این موارد در ارزیابی عوامل و فرآیند انتخاب مجدد آنها لحاظ خواهد شد.

روتیتر: سرپرست سازمان حج و زیارت در جمع مدیران کاروان های عتبات استان تهران: