پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 09 خرداد 1396

بیمه حجاج تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است/ مچ بندهای حجاج ساخت داخل است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی نشست این کمیسیون را در خصوص مراسم حج تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ سیدحسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی عنوان کرد: جلسه امروز با هدف بررسی شرایط و امکانات برگزاری مناسک حج امسال با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین قاضی عسکر نماینده محترم مقام معظم رهبری در حج و زیارت، حمید محمدی معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت، جابری انصاری و قشقاوی معاونین وزارت امور خارجه و نمایندگان وزارت اطلاعات برگزار شد.

وی گفت:  در ابتدای بحث حج، دکتر بروجردی با اشاره به شرایط منطقه، نگرانی‌های کمیسیون را مطرح کرد و حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر روند گفت‌و‌گو و توافق برای برگزاری مراسم حج امسال را با جزئیات توضیح داد.

این نماینده مجلس اظهار داشت:  حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر گفت که مذاکره برای جمع‌بندی نهایی مراسم حج بود و ما بر این اساس و در چارچوب تعیین شده مذاکرات را ادامه دادیم و توافق نیز بر اساس همان چارچوب و روند صورت گرفت و جای هیچ نگرانی نیست. اقدامات اجرایی هم اعم از کاروان ها، اجاره هتل‌ها، نحوه استقبال حجاج و پشتیبانی و تدارکات حجاج انجام شده است.

نقوی حسینی افزود: نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت توضیح داد که برخی شایعات کذب موجب نگرانی‌ها می شود در حالی که هیچ مشکلی وجود ندارد، توافق خوبی با سعوی ها شکل گرفته است. مچ بندهایی هم که تدارک دیده شده، ساخت داخلی است و بیانگر یکسری اطلاعات شخصی جهت رفاه خود حجاج است و هیچ ارتباطی با کنترل افراد توسط دیگران ندارد.

حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر تاکید کرد: این اولین بار است که عربستان جدای از ابلاغیه کلی حج با ایران توافق کرده و تاکنون مطابق توافق دقیق عمل شده است، همچنین 10 نفر هم نیروی کنسولی جهت مدیریت حجاج ایرانی از ایران پذیرفته‌اند که اعزام و مستقر شده اند.

به گفته نماینده مقام معظم رهبری در سازمان حج و زیارت ارتباط ایران با سایر کشورهای مسلمان و منطقه در امور حج ارتباط خوبی است و همه آنها خواستار حضور ایران در مراسم حج هستند.

نقوی حسینی گفت: در ادامه نماینده وزارت اطلاعات گفت که برآورد امنیتی ما نیز این است که بنای ناسازگاری از طرف مقابل وجود ندارد.

در ادامه جلسه، آقایان کواکبیان، ذوالنوری، فلاحت پیشه، کریمی قدوسی و جمالی دیدگاه‌ها، دغدغه ها و پیشنهادات خود را مطرح کردند.

این نماینده مجلس افزود: همچنین حجت لاسلام و المسلمین قاضی عسکر گفت در امور اجرایی تلاش شده ، کلیه ضعف‌های گذشته را رفع شود و بیمه حجاج تا دویست میلیون تومان افزایش یافته است و در ادامه جلسه، آقای حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت توضیحاتی پیرامون امور اجرایی حج ارائه کرد.

نقوی حسینی اظهار داشت: بر اساس گفته های رئیس سازمان حج و زیارت تلاش شده مشکلات مطرح در ورودی حجاج هم حل شود و با احترام کامل امور اجرایی صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمجلس شورای اسلامی عنوان کرد:  در پایان حجت الاسلام قاضی عسکر اشاره کرد که مسائل خانواده شهدای مسجدالحرام و منا را هم دنبال کرده و تلاش می شود مسئله دیه هم حل شود، همچنین کمیسیون امنیت بر کاهش ادبیات نامناسب از سوی عربستان در دوران حج تاکید کرد.

روتیتر: نقوی حسینی با تشریح نشست کمیسیون امنیت ملی: