پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 27 مرداد 1396

ايام تشريق اوج عمليات حج/اطلاع رساني دقيق كليد كاهش مشكلات است

رييس سازمان حج و زيارت گفت: ايام تشريق اوج كار حج به لحاظ مناسك و عمليات اجرايي است چرا كه جمعيتي انبوه در يك نقطه جغرافيايي و در يك زمان خاص استقرار مي يابد كه اين مساله هم به لحاظ خدمات رساني و هم پيشگيري ها با توجه به گرماي هوا، نيازمند يك برنامه ريزي منظم و پيچيده است.

به گزارش خبرنگار اعزامي پايگاه اطلاع رساني حج به مكه مكرمه، حميد محمدي روز جمعه در جلسه هماهنگي امور اجرايي و فرهنگي مربوط به ايام تشريق كه با حضور كميته هاي مختلف سازمان حج و مسئولان بعثه مقام معظم رهبري تشكيل شد، افزود: بر اساس آنچه در جلسات كارشناسي در ايران بررسي كرديم، ساختاري براي ايام تشريق تدوين شده و واحدهاي مشخص اصلي و اجرايي مسئوليت بخش هاي مختلف را براي ارائه خدمات بر عهده دارند .

وي با تشريح وظايف كميته هاي مختلف تعيين شده براي اجراي عمليات حج در ايام تشريق تصريح كرد: مركزپزشكي نقش بسيار مهمي در اين ايام دارد كه نخست انجام وظايف پزشكي و بهداشت و درمان است و نقش دوم هم عمليات امداد و نجات در مواقع مورد نياز به شمار مي رود.

او به نقش اساسي امور راهنمايي حجاج بويژه در منا و مسير جمرات اشاره كرد و گفت: روند صحيح كار در اين دو نقطه خيلي مي تواند به ما در انجام درست اقدامات كمك كنند.

رييس سازمان حج و زيارت با اشاره به پيش بيني هاي صورت گرفته در حوزه تغذيه و تداركات ادامه داد: با توجه به مسدود بودن مسيرها در ايام تشريق فعاليت اين حوزه بايد با دقت انجام و براي تامين غذاي آماده تدارك لازم ديده شود.

محمدي گفت: مسئوليت نقل ترددي، هم در ابتداي و هم در انتهاي كار خيلي حياتي است چرا كه انتقال منظم در شروع كار و حضور زائران در عرفات و همچنين تمهيدات لازم در پايان كار باتوجه به ازدحامي كه وجود دارد، نيازمند يك برنامه ريزي دقيق است كه اقدامات لازم در اين حوزه نيز انجام شده است.

وي با تاكيد بر نقش اطلاع رساني دقيق در دوره زماني قبل و حين ايام تشريق گفت: بايد اطلاعات لازم به موقع و دقيق در اين زمينه ارائه شود تا كاروان ها مطابق برنامه زمانبندي از عرفات به سمت مزدلفه و جمرات حركت كنند.

او اضافه كرد: در خصوص زمانبندي و نحوه توقف حجاج هماهنگي لازم با بعثه مقام معظم رهبري به عمل آمده تا زائران به لحاظ فقهي در انجام اعمال دچار مشكل نشوند .

محمدي با تاكيد بر حساسيت ويژه روي بازرسي ها، گفت: مديران كاروان ها و مجموعه ها بايد طبق ضوابط ابلاغ شده و جدول زمانبندي در بخش هاي مختلف از جمله خروج از عرفات عمل كنند نحوه عملكرد در اين حوزه از سوي بازرسي رصد مي شود.

در اين جلسه پس از معرفي ساختار خاص ايام تشريق از سوي رييس سازمان حج و زيارت، گزارش پيشرفت كار توسط مسئولان مربوطه، پيرامون ابعاد مختلف وظايف و نظارت بر اجراي مصوبات جزئيات و زمان بندي مشخص تبيين و مقرر شد كه تصميمات به عنوان پايه مصوبات رسمي تلقي شود.

عمليات انتقال 86 هزار 500 زائر ايراني به سرزمين وحي براي شركت در مناسك حج تمتع كه از 8 مردادماه آغاز شده است، تا سوم شهريورماه ادامه خواهد يافت.

 

 

روتیتر