پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 12 خرداد 1397

حجاج ایرانی نمایندگان فرهنگ ایران اسلامی هستند/ لزوم تبیین کلی شرایط سفر حج تمتع برای زائران

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز در همایش کارگزاران ، مدیران و عوامل اجرایی استان تهران به تشریح عملیات حج تمتع 97 پرداخت و اظهار کرد: باید با آمادگی بیشتری از سال قبل در این مراسم حضور یابیم و رضایت حداکثری زائران برای ما حائز اهمیت خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری مطلوب حج تمتع 96 خاطرنشان کرد: سال قبل یکی از مهمترین دغدغه های زائران و مردم، بحث امنیت حجاج بود که خوشبختانه با لطف خدا و شراط فراهم شده این مهم به خوبی محقق شد و امسال نیز امنیت حجاج یک اصل مهم است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: دغدغه ها، نظرات و خواسته های حجاج امسال با حجاج سال گذشته متفاوت است بنابراین امسال ضمن برنامه ریزی و اجرای دقیق باید در تمامی مسائلی که احتمال نگرانی و حساسیت حجاج را در بردارد آگاه سازی و اطلاع رسانی صحیحی از هم اکنون صورت گیرد.

محمدی با بیان اینکه از بهمن ماه سال 96 برنامه ریزی ها همانند اسکان حجاج آغاز شده است، گفت: هیئت های مسکن سازمان حج و زیارت دائما در رفت و آمد به کشور عربستان بوده اند تا هیچ مسئله و مشکلی بر سر راه ارائه خدمات مناسب به زائران حج تمتع 97 پیش نیاید.

وی نقش مدیر کاروان را در فرآیند حج تمتع بسیار حیاتی و مهم دانست و تاکید کرد: به طور قطع بخش مهمی از وظایف به عهده مدیر کاروان و بخشی به عهده مدیر مجموعه است چون زائران با مدیران کاروان در ارتباط مستقیم هستند، بنابراین مدیران کاروان ها نقش بسزایی در کسب رضایت زائران در حج تمتع دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: مدیران کاروان ها باید تمامی مطالب مرتبط با سفر حج و وضعیت جاری حج را به شکلی درست و در زمانی مقتضی به زائران منتقل کنند؛ انتقال و تبیین درست شرایط کلی سفر حج موجب می شود تا زائران در زمان حضور خود در مدینه یا مکه و مشاعر دچار مشکل نشوند.

محمدی با تاکید بر این نکته که حج تمتع با عمره کاملا متفاوت است، گفت: حج تمتع با هیچ سفری حتی با عمره قابل قیاس نیست بنابراین باید تمامی برنامه های پیش رو در فرآیند حج تمتع با دقت به زائران منتقل شود.

به گفته محمدی، نقاط حساسیت زا و حتی اعتراض برانگیز باید شناسایی و برای حجاج عزیز کشورمان تبیین شود .

وی موضوع اسکان در مدینه را یکی از مسائل و مشکلات مهم دانست و گفت: مدیران کاروان ها باید در خصوص نامناسب بودن وضعیت مسکن در مدینه، اطلاع رسانی لازم را به زائران انجام دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: تعداد هتل های مدینه به دلیل تخریب هتلهای این شهر، کاهش یافته است بنابراین سطح و فضای هتل ها در مدینه نسبت به مکه پایین تر است و این مسئله برای حجاج همه کشورها صدق می کند.

محمدی تصریح کرد: با وجود تلاش های صورت گرفته برای تامین هتل های مناسب، بازهم کیفیت هتلهای مدینه و میزان فضای آن نسبت به هتل های مکه کمتر است و حجاج باید نسبت به این مهم آگاه باشند.

وی همچنین با اشاره تعطیلی نقل درون شهری در یک بازه زمانی گفت: حجاج از هم اکنون باید بدانند که طبق برنامه وزارت حج عربستان، حمل و نقل درون شهری برای حجاج تمامی کشورها، از تاریخ 5 تا 14 ذی الحجه در شهر مکه مکرمه تعطیل است.

رئیس سازمان حج و زیارت بر زمانبندی لازم تاکید کرد و افزود: زمانبندی برای خروج از عرفات هم یکی از نکات ضروری است که باید مدیران مجموعه ها و کاروان ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند و دقیقا بر طبق آن عمل کنند.

محمدی تاکید کرد: تمامی دستورالعملها، ابلاغیه ها ، جداول زمانبندی و ... که پیش از سفر و در طول فرآیند حج صادر می شود، باید جز به جز مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی اظهار کرد: حج جمهوری اسلامی ایران و حجاج کشورمان به لحاظ نظم و انضباط زبانزد همه حجاج بوده و هستند و به دست آمدن این مهم نیز حاصل لطف خداوند و تلاش مدیران و عوامل اجرایی است که امیدواریم امسال نیز این رویکرد بیش از پیش اجرایی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تاکید بر لزوم توجه به جدول زمانبندی گفت: تمامی کاروان ها باید طبق جدول زمانبندی در روز دهم از چادرها خارج شوند و به سمت جمرات حرکت کنند.

محمدی گفت: باید به سلامت و امنیت زائران توجه شود بنابراین توجه به زمانبندی و همچنین نظم از ضروریات است.

وی افزود: جدول زمانبندی برای قربانی هم مطابق جدول عزیمت به جمرات است که باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان نظم و انضباط حجاج ایرانی باید همانند همیشه زبانزد همه دنیا باشد، گفت: حجاج ایرانی سمبل نظم و نظافت هستند و باید این مهم در منا و زمان حلق نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرد: حجاج ایرانی نماینده فرهنگ ایران اسلامی و سفیران کشور محسوب می شوند بنابراین باید از لحاظ نوع رفتار، پوشش، آراستگی و نظم و نظافت مانند همیشه زبانزد قرار گیرند.

محمدی از آمادگی کامل برای تامین ضروریات حجاج در روز دهم و در منا و جمرات خبرداد و گفت: مجموعه مدیران کاروان ها و مجموعه ها در روز دهم در منا آمادگی کامل را برای خدمات دهی به زائران دارند؛ در مسیر جمرات نیز واحد امداد و راهنمای حجاج به طور کامل به فعالیت می پردازند.

وی افزود: باید آگاهی کامل در خصوص مشاعر و عرفات و منا به زائران منتقل شود تا نسبت به شرایط آن ایام آگاه و روشن باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد: زائران باید بدانند که فضای عرفات و منا چادرهای تعیین شده برای حجاج همه کشورها محدود است و در این شرایط محدود نیز بهترین امکانات برای آنها فراهم شده است که امیدواریم تمامی این نکات حساس و مهم به درستی و به سرعت به زائران منتقل شود.

محمدی در پایان اظهار کرد: امیدواریم با همت و پشتکار همه عزیزان شاهد حجی عزتمندانه ، با امنیت و در کمال آرامش باشیم.

روتیتر: رئیس سازمان حج و زیارت