پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 01 مرداد 1397

سطح خدمات در حج ۹۷ بهبود و ارتقا یافته است/ تاکید بر دریافت ارز همراه زایران از بانک ها توسط مدیران کاروان ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت امروز در نشست فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش های اعضای فراکسیون و در تشریح عملیات حج تمتع 97 اظهار کرد: توافقنامه امسال نیز همانند توافقنامه حج گذشته بر عزت، امنیت و کرامت حجاج ایرانی تاکید دارد.

محمدی در خصوص ارز زائرین که در این روزھا هجمه هایی علیه آن شده است، توضیح داد: ارز مورد نیاز زائرین برای خدمات مسکن و تغذیه، تدارکات، حمل و نقل در اسفند گذشته با وجوهی که خود زائرین در هنگام ثبت نام پرداخت کرده اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است.

 

وی درباره برنامه های صورت گرفته برای زائران اهل سنت گفت: نسبت به سنوات قبل شاهد افزایش سفر حجاج اهل سنت هستیم؛ در حوزه اهل سنت تلاش سازمان حج و زیارت بیش از حد متداول بوده است و نسبت به سال 94 حدود 40 درصد افزایش دارد.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص ارز همراه زائران حج تمتع 97 نیز اظهار کرد: بانک مرکزی برای هر یک از حجاج 200 دلار ارز همراه تعیین کرده است که ما تاکید کرده ایم این مبلغ از طریق مدیران کاروانها و بدون مراجعه حجاج به بانکها، پرداخت شود.

 

محمدی در این ارتباط افزود: برخی از حجاج در روستاها زندگی می کنند یا برخی افراد ناتوان و سالخورده هستند که امکان رفت و آمد به بانک ها را ندارند که باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد.

 

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با بیان اینکه خدمات به حجاج در حج تمتع سال 97 ارتقا یافته است، گفت: خدمات لازم نسبت به سال گذشته بهبود یافته است؛ سطح هتل ها در مکه مکرمه ارتقاء پیدا کرده و در حوزه پزشکی نیز با رایزنی های انجام شده امکان استفاده و بهره مندی از امکانات پزشکی عربستان به وجود آمده است؛ ضمنا در حوزه حمل و نقل نیز اتوبوس هایی که رده پایین بوده اند از چرخه خدمات دهی به زائران ایرانی حذف شده اند.

 

محمدی افزود: یکی دیگر از خدماتی که بهبود یافته به ایام تشریق بازمی گردد که چادرهای عرفات بلندتر و مرتفع تر شده است و اشکالات رفع شده است؛ ضمنا حرکت حجاج در مشاعر نیز بر اساس زمانبندی دقیق خواهد بود.

 

وی در پایان درباره آخرین وضعیت بررسی فاجعه منا و پیگیری های سازمان حج و زیارت گفت: در هر زمان که مذاکره ای با وزارت حج عربستان صورت گرفته است، موضوع پیگیری حقوق خانواده شهدای منا اولین‌ مطالبه ما بوده است.

روتیتر: رییس سازمان حج و زیارت در نشست فراکسیون حج مجلس شورای اسلامی: