پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت

تاریخ: 27 آذر 1397

باید کاری کنیم مردم به اسلام گرایش پیدا کنند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت؛ حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر امروزدرجلسه تواصی به حق درجمع کارکنان سازمان حج و زیارت وبعثه مقام معظم رهبری به بیان فرازدیگری از حدیث امام صادق (ع) که فرموده اند: "عَلَیْکَ بِتَقْوَى اَللَّهِ وَ اَلْوَرَعِ وَ اَلاِجْتِهَادِ وَ صِدْقِ اَلْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ اَلْأَمَانَةِ وَ حُسْنِ اَلْخُلُقِ وَ حُسْنِ اَلْجِوَارِ" پرداخت و حسن الجوار را برخورد نیکو و رعایت حق همسایه توصیف کرد.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت با اشاره به اینکه خشونت و اضطراب در خانه و محیط جامعه آرامش را از مردم گرفته و امید به آینده را از بین می برد ، اظهار داشت: دستورهای قرآن ، رسول اکرم و ائمه معصومین همه بگونه ای است که مردم در یک فضای معنوی و عاطفی زندگی کنند.

وی درادامه به چند حدیث درموضوع نیکی به همسایه اشاره کرد و با بیان اینکه رسول خدا می فرمایند: " احسن مجاورة من جاورک، تکن مؤمنا - با همسایه خود به نیکى رفتار کن تا مؤمن باشى " ، گفت: دراین حدیث یکی از شروط ایمان و مومن بودن درست رفتار کردن با همسایه ذکر شده است.

نماینده ولی فقیه با اشاره به حدیث " مَا زَالَ جَبْرَئِیلُ یُوصِینِی بِالْجَارِحَتَّى ظَنَنْتُ أَنَّهُ سَیُوَرِّثُهُ " افزود: رسول خدا (ص) فرموده اند: جبرئیل پیوسته بر من نازل می شد و مرا نسبت به تعامل صحیح با همسایه سفارش می کرد و آنقدر این توصیه تکرار شد که گمان کردم بزودی حکم صادرخواهد شد که همسایه از همسایه ارث می برد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکربا تاکید براینکه این تعابیر بسیار مهم است ، اضافه کرد: ازپیامبر اکرم روایت شده است: " حرمة الجارعلى الانسان کحرمة امه - احترام همسایه برانسان همچون احترام مادراست.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه دربیان امیر مومنان آمده است: " من حسن الجوار تفقّد الجار" اظهارداشت: یکی از علائم و نشانه های همنشینی و رفتار صحیح با همسایه تفقد و احوالپرسی از همسایه است.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر گفت: درغرب همسایه از همسایه خود خبر ندارد و حتی برخی اوقات همسایه از دنیا می رود و چند روز کسی خبردار نمی شود و متاسفانه اینگونه رفتاربدلیل زندگی در مجموعه های بزرگ مسکونی به جامعه امروز ما هم کشیده شده است.

وی تصریح کرد: گسترش عواطف درجامعه موجب می شود مردم به آینده امیدوار شوند و بدنبال تلاش ، کوشش ، عمران و آبادی باشند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه امام صادق می فرمایند: حُسْنُ اَلْجِوَارِ یَعْمُرُ اَلدِّیَارَ وَ یَزِیدُ فِی اَلْأَعْمَارِ" گفت: سلوک صحیح با همسایه موجب عمران و آبادی و طولانی شدن عمرمی شود زیرا مردم بدلیل خشونت کمتردر جامعه ، اعصاب شان آرام تر و عمرشان طولانی ترخواهد بود و با کمک یکدیگر شهرها را آباد خواهند کرد.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه ازمطرح کردن موضوع شلاق زدن مجرمان در مصلاهای نمازجمعه انتقاد کرد و با اشاره به اینکه نمازجمعه محل توصیه به تقوی و توسعه و گسترش محبت وعواطف دینی است، گفت: مشکل امروز جامعه شلاق زدن به مجرمان در محل اقامه نمازهای جمعه نیست بلکه مشکل عقلانی حرکت نکردن است.

وی با اشاره به اینکه دراین رابطه زمان پیامبر(ص) را نمی توان با شرایط امروز مقایسه کرد ، گفت: درآن زمان دستگاهها و نهادهای مختلف وجود نداشت و اگر امروز ضرورت داشته باشد کسی را شلاق بزنند درمیدان های شهر این کار را انجام می دهند و نیازی نیست به نماز جمعه بیاورند.

نماینده ولی فقیه بر لزوم حفظ قداست نمازهای جمعه تاکید کرد وافزود: خطبای جمعه و سخنرانان باید از این تریبون محبت و عواطف و بنیه دینی مردم را ارتقاء بخشیده و آنان را به تقوی ، اخلاق و فضایل اخلاقی دعوت کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در ادامه باب عقل و جهل در اصول کافی را یادآور شد و با اشاره به اینکه جبرئیل به فرموده باریتعالی، آدم را مخیر کرد ازمیان عقل، دین و حیا یکی را انتخاب کند ، گفت: آدم عقل را برگزید و سپس جبرئیل به دین و حیا گفت بروید. آنها گفتند هرکجا عقل باشد ما هم هستیم.

وی گفت: اسلام دین عاطفه است و در قرآن به پیامبر گفته شده " فَبِما رَحمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم وَلَو کُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِکَ - چون شما با مردم نرم خو هستید مردم در اطراف شما هستند و اگر خشن بودید، از اطراف شما، پراکنده می‌شدند".

نماینده ولی فقیه با اشاره به اینکه جامعه امروزبه قاطعیت و انعطاف همراه با عقلانیت نیاز دارد، برضرورت بکارگرفتن تدبیر، عقلانیت و توجه به مبانی دینی برای حل مشکلات کشور تاکید کرد و افزود: چهل سال از انقلاب می گذرد و باید مردم را آرام و به آینده امیدوار کرد و اجازه داد استعدادها رشد یابد و همه چیز با منطق و استدلال جلو برود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکرهمچنین درپایان به حدیث " لیسَ حُسنُ الجِوارِ کَفَّ الأذى ، و لکنْ حُسنُ الجِوارِ الصّبرُ على الأذى " از امام کاظم اشاره کرد و گفت : امام می فرمایند حسن معاشرت و رفتار خوب با همسایه این نیست که همسایه ات را اذیت نکنی بلکه اگر زمانی نیزهمسایه تو را اذیت کرد باید صبور باشی و خود را کنترل کنی.
وی افزود: پیامبرهم فرموده اند: "مَنْ کَانَ یُؤْمِنُ باللَّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ، فَلا یُؤْذِ جَارَه – هرکس به خدا و روز قیامت باور دارد هرگز همسایه خود را اذیت نخواهد کرد ".

نماینده ولی فقیه با تاکید براینکه حرف زدن ، رفتار وعملکردمان باید به نحوی باشد که مردم از اسلام دورنشوند، تصریح کرد: این از آموزه های اهل بیت (علیهم السلام) است که باید کاری کنیم مردم بیش از گذشته به دین و آموزه های دینی علاقمند شوند و خاندان رسالت را دوست داشته باشند.

روتیتر