پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت
آزمایشات و معاینات پزشکی الزاما باید در آستانه سفر صورت گیرد و استطاعت جسمی مورد تایید واقع شود؛ بنابراین آزمایشات و معاینات باید در آستانه سفر صورت پذیرد.
متقاضیان باید برای پیگیری امور اداری سند مفقودی و صدور المثنی به بانک مربوطه مراجعه و درخواست صدور المثنی را مطرح نمایند ؛ بانک نیز بعد از بررسی سوابق و تکمیل فرم های مربوطه، در صورت وجود سابقه، مبادرت به صدور المثنی می نماید.
متقاضیان برای کسب آگاهی از انتقال اسناد حج تمتع به سامانه tasharof.haj.ir و ضمن ثبت اطلاعات ، دفاتر زیارتی خود را انتخاب نمایند.اما برای نقل و انتقال فیش های حج عمره باید افراد به دفاتر کارگزاری حج و زیارت مراجعه کنند و بدون محدودیت صورتجلسه را تنظیم و نقل و انتقال را انجام دهند.ضمن اینکه برای این موضوعات میز خدمت الکترونیکی نیز در استان ها وجود دارد و متقاضیان می توانند برای کسب اطلاعات لازم مراجعه داشته باشند.
این موضوع نیز بستگی به مذاکرات حج تمتع 1400 و تعیین سهمیه ایران دارد و بعد از آن در صورت ضرورت، تاریخ دقیق اعلام خواهد شد.
آنچه که در سازمان حج و زیارت دنبال می شود و موظف به انجام آن است، بررسی سناریوها و شکل های پیش رو برای حج آینده است اما اینکه اعزام ها به چه صورت و در چه تاریخی خواهد بود منوط به نتیجه مذاکرات آتی حج تمتع دارد؛ سازمان حج و زیارت در حال حاضر تمامی سناریوهای مرتبط با اعزام را بررسی می کند.
با توجه به اینکه تعداد زیادی از متقاضیان دارای فیش حج تمتع در نوبت تشرف به سرزمین وحی هستند و از طرفی به دلیل اینکه ظرفیت کامل در برخی سالها اعزام نشده و افراد دارای نوبت منتظر عزیمت به سرزمین وحی هستند، بنابراین تاریخ دقیق ثبت نام جدید مشخص نیست و این مهم بستگی به اعزام متقاضایان در نوبت دارد.
پاسخ یک
با توجه به اینکه حج یک موضوع مهم در جهان اسلام محسوب می شود، اما تاکنون برگزاری و یا عدم برگزاری آن مشخص نمی باشد.سازمان حج و زیارت برحسب وظیفه ای که نسبت به زائران خود برعهده دارد و با توجه به پیوسته بودن برنامه های حج تمتع، برنامه ریزی های لازم را انجام داده است.از جانب ما برنامه ریزی های لازم انجام شده و آمادگی کامل را داریم و حتی برای فرضیه ها و سناریوهای مختلف برای عملیات حج نیز برنامه ریزی کرده ایم.اما بدیهی است که سلامت حجاج نیز دارای اهمیت است و با لحاظ شرایط منتظر اعلام نظر عربستان در خصوص حج 1399 می باشیم.
متقاضیانی که اسناد تیرماه 1386 را در دست دارند می توانند به سامانه https://reserve.haj.ir مراجعه و بعد از تکمیل اطلاعات و دریافت کد رهگیری، در صورت وجود کاروانهای خالی حج 1399 در استان مربوطه خود نام نویسی نمایند.نام نویسی این افراد مشروط به تکمیل و بروز رسانی اطلاعات و همچنین وجود ظرفیت های خالی در کاروانهای استانی است.