پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مؤلفه های نهضت عاشورا در گفتمان و سیره امام راحل

مؤلفه های نهضت عاشورا در گفتمان و سیره امام راحل
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به مؤلفه های نهضت عاشورا در گفتمان و سیره امام راحل گفت: روشنگری نسبت به راه و افشاگری نسبت به دشمن و دشمنی هایش یکی از اندیشه های امام راحل بود که آن را از امام حسین(ع) به ارث برده بود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب عصر روز دوشنبه(12 خرداد ماه) در همایش مجازی «نهضت عاشورا در اندیشه امام خمینی(ره)» که در حرم مطهر امام راحل برگزار شد، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در مورد شناخت دشمنان و هوشیاری و استقامت در برابر آنها اظهار داشت: ایشان تأکید دارند بر خلاف کسانی که کوتاه آمدن در مقابل دشمنان را اقتضای عقل می‌ دانند، امام با تکیه بر خرد پخته خود، عقب نشینی و نرمش در قبال دشمنان را، دادن فرصت پیشروی به آنان می‌ دانست.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان این که امام راحل در تمام حیات پربرکت خود، همچون کوه در مقابل دشمنان ایستاد، افزود: روشنگری نسبت به راه و افشاگری نسبت به دشمن و دشمنی هایش یکی از اندیشه های امام راحل بود که آن را از امام حسین(ع) به ارث برده بود.

وی در ادامه عنوان کرد: امام حسین(ع) با جدیت تمام و بدون کوچکترین عقب نشینی به مروان جواب داد که «انا لله و انا الیه راجعون» و بعد فرمودند: باید فاتحه اسلام را خواند زمانی که امت به حاکمی همچون یزید گرفتار شود در حالی که او مردی فاسق است.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به پذیرفتن سختی ها و شهادت و نپذیرفتن ذلت در سیره امام حسین(ع) خاطرنشان ساخت: ایشان در پاسخ به محمد حنفیه فرمودند: اگر من در دنیا هیچ ملجأ و مأوایی هم نداشته باشم باز هم با یزید بن معاویه بیعت نخواهم کرد.

وی بیان داشت: امام راحل بعد از اخراج اجباری از عراق و ممانعت از ورود به کویت، فرمودند: مسأله مهم عمل به تکلیف الهی است و مهمترین امر، مصالح اسلام و مسلمین است؛ در جای دیگر نیز فرمودند: من هرکجا بروم حرفم را می‌ زنم و از فرودگاهی به فرودگاه دیگر و از شهری به شهر دیگر سفر می‌ کنم تا به دنیا اعلام کنم که تمام ظالمان دنیا دستشان را دست یکدیگر گذاشته اند تا مردم جهان صدای مظلومان را نشنوند.

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امام راحل به تبعیت از امام حسین(ع) عقیده داشتند ملتی که شهادت دارد، اسارت ندارد همچنانکه سید الشهداء فرموده بودند: «هیهات من الذله»؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز با اشاره به کلامی از امام بزرگوار تأکید کردند ملتی که به استقبال خطر رفتن در راه خدا و شهادت در راه او را، سعادت و یک موفقیت بزرگ می‌ داند، هیچ نیرویی توانایی ایستادگی در مقابل آن را ندارد و آن ملت همواره برنده است و پیش خواهد رفت.

وی خیرخواهی، نجات بخشی و اتمام حجت را از دیگر شاخصه های سیره امام حسین(ع) دانست و گفت: امام حسین(ع) پیش از جریان عاشورا و حتی در میدان نبرد هم نصیحت می‌ کردند؛ حال شما ببینید که امام حسین(ع) نیز شاه را نصیحت کرده و به او اخطار می‌ دهد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.