پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

بررسی وضعیت حج آینده در شورای عالی حج

بررسی وضعیت حج آینده در شورای عالی حج
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه کمتر از یک ماه به شروع اعزام حجاج باقیمانده ولی همچنان موضع عربستان رسما اعلام نشده است، اظهار داشت: برای بررسی وضعیت حج پیش رو درخواست شده است که جلسه شورای عالی حج تشکیل شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت تشکیل شد، آقای علی رضا رشیدیان اظهار کرد: در جلسه شورای عالی حج احتمالات و سناریوهای مختلف درباره حج آینده مطرح خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه امور اجرایی حج از جمله ثبت نام و معاینات زائران وسازماندهی کاروان ها طبق روال گذشته پیگیری شده است، گفت: عربستان حتی اگر ظرف روزهای آینده اعلام نمایدکه برای پذیرش زايران مشکلی ندارد، آمادگی لازم در سازمان حج وزیارت برای اعزام حجاج کشورمان به سرزمین وحی وجود دارد.

در این جلسه آقایان اکبر رضایی سرپرست معاونت حج و عمره سازمان حج و زیارت و دکتر سیدعلی مرعشی سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت از روند اقدامات صورت گرفته در حوزه های اجرایی و پزشکی حج گزارش دادند.

سرپرست مرکز پزشکی حج و زیارت گفت: با استفاده از کارشناسان خبره وزارت بهداشت دستورالعمل های بهداشتی برای بخش های مختلف تهیه گردیده است.

در ادامه این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه به همت گروه فقه پژوهشکده حج و زیارت، در حضور اعضای استفتائات دفاتر مراجع عظام تقلید مسائل نو پدیده در حج با شرایط خاص در قالب 14 سوال استفتاء شده است ، گفت: این سوالات برای دفتر مقام معظم رهبری هم ارسال شده است تا زائران بتوانند از فتوا و نظرمرجع تقلید خود مطلع شوند.

وی تاکید کرد: در صورت اعلام رسمی موضع عربستان، مجموعه حج و زیارت با ستاد ملی مبارزه با کرونا، در موضوع حج آینده اقدام خواهند کرد.

در پایان این جلسه آقای محمد آزاد سرپرست معاونت امور عتبات عالیات سازمان حج و زیارت در خصوص وضعیت شیوع کرونا در شهرهای زیارتی عراق وسوریه وپیگیریهای صورت گرفته برای تهیه پروتکل های بهداشتی در حوزه اعزام زائران کشورمان و پذیرش زائران خارجی گزارش داد.

وی گفت: این پروتکل ها از طریق وزارت امور خارجه کشورمان در اختیار مسئولان مرتبط عراق و سوریه قرار خواهد گرفت تا در شرایط فروکش کردن کرونا با موافقت طرف های مقابل اعزام زائران مجددا از سرگرفته شود.

بر پایه این گزارش، درآغاز این جلسه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به دلاورمردی ها و خدمات حضرت حمزه در کنار پیامبر اکرم(ص) اشاره کرد و سالگرد وفات حضرت عبدالعظم حسنی (ع) را تسلیت گفت.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان داستان دو غزوه احد و حمراء الاسد تصریح کرد: جنگ احد به مسلمانان آموخت که نتیجه اطاعت از رهبری موفقیت و پیروزی و سرپیچی از او شکست است.

وی تاکید کرد: در سالهای پس از پیروزی انقلاب بارها شاهد بودیم درحالیکه دشمن توهم حمله را تشدید می کرد یاران امام امت و مقام معظم رهبری یکپارچه به صحنه آمدند و با تاسی از یاران پیامبر درغزوه حمره الاسد، در مقابل فشارها می ایستادند و دشمن را از تصمیم توطئه علیه ایران اسلامی پشیمان می کردند.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.