پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

در آیین گرامیداشت هفته دفاع مقدس

رییس سازمان حج و زیارت:راه شهدا را در خدمت صادقانه برای تداوم ارزشهای دینی و معنوی ادامه می دهیم

رییس سازمان حج و زیارت:راه شهدا را در خدمت صادقانه برای تداوم ارزشهای دینی و معنوی ادامه می دهیم
آیین گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت و کارکنان این سازمان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در آیین گرامیداشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس با اشاره به آیات قرآن وروایات معصومین اظهار کرد: جهاد و مقاومت در راه دین ارزشمند است و اگر با نگاه و نیت خالص اتفاق بیفتد، ماندگار خواهد بود.
حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ، با بیان اینکه رزمندگانی که در راه خدا جهاد، قتال ودفاع کنند محبوب خداوند هستند، افزود: پایمردی از ویژگی‌های برجسته رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بود، آنها بنیان مرصوص بودند، نمی لرزیدند، نمی ترسیدند و شب عملیات از بهترین شب‌های حضورشان درجبهه بود و چون به تکلیف عمل می‌کردند، محبوب خدا بودند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه پاکی در جبهه ها برای جهاد بود و معنویتی که عطر شهدا در هر کوی برزن پخش می کرد، نتیجه همین جهاد بود، اضافه کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند، دفاع مقدس برای سالیان دراز، کشور را از خدعه دشمنان مصون کرد.
وی افزود: جهاد سپری است که امنیت ایجاد می کند و امنیت امروز کشور، نتیجه فداکاری همان عزیزانی است که آن ها افتادند تا ما نیفتیم، آن ها فداکاری کردند تا امروز ما به خون آن‌ها تکیه کنیم.
سرپرست حجاج ایرانی، شرایط هشت سال دفاع مقدس و مقابله با رژیم صدام را یک جنگ تمام عیار و نابرابر برشمرد و تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، کشورهایی که درمنطقه هراس داشتند انقلاب اسلامی در آن کشورها الگو شود، با شرق و غرب همدست شدند و علیه نظام اسلامی و ملت مسلمان ایران به جنگ برخاستند، اما با هدایت‌های حکیمانه امام راحل، رزمندگان مخلص خدا با توکل به پروردگار این پیروزی بزرگ را برای ایران اسلامی رقم زدند.
وی با اشاره به حمایت مالی و تسلیحاتی ارتجاع عرب از رژیم بعثی درهشت سال دفاع مقدس تاکید کرد: متاسفانه برخی کشورهای به ظاهر اسلامی به جای اینکه به حمایت کشور مظلوم اسلامی برخیزند با دشمنان ما همدست شدند و تمام تلاش آن‌ها این بود که انقلاب اسلامی را با شکست مواجه کنند، این درحالی است که طبق صریح قرآن باید به دنبال حمایت از مظلوم و مبارزه با ظالم می بودند.
وی مقاومت امام خمینی (ره) دربرابر فشارهای جهانی را بسیار ستودنی برشمرد و تصریح کرد: امام امت از سال 1359 تا 1368 در برابر تمام سختی‌ها مقاومت کردند، زیرا به وعده های الهی ایمان داشتند و اعلام کردند در رابطه با عملکردمان درباره جنگ یک لحظه هم پشیمان نیستیم، زیرا ایشان به دستاوردهای جنگ کاری نداشتند، بلکه می‌گفتند ما برای انجام وظیفه جنگیده‌ایم و نتیجه فرع آن است.
سرپرست حجاج ایرانی عمل به دستورات خدا در دوران دفاع مقدس را اصلی‌ترین وظیفه دانست و خاطرنشان کرد: در دفاع مقدس تجربه فراوانی کسب کردیم و به رشد و خلاقیت رسیدیم، استعدادها شکوفا شدند و چهره دوستان و دشمنان افشا و انقلاب اسلامی به جهان صادر شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه امروز مردم در انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: امروز راه روشن است، باید بدانیم برخی دشمنان برای اینکه دستاوردهای بزرگ اسلام و انقلاب را زیر سئوال ببرند، هر روز شبهه‌ای را مطرح می ‌کنند و این شبهات تازگی ندارد، امروز برخی همان نیرنگ زمان امام علی (ع) را به کار می برند تا این پیروزی بزرگ را مکدر کنند و حتی از طریق برخی رسانه های خارجی شبهات را گسترش می دهند.
وی تاکید کرد: دشمن امروز با دشمن دوران دفاع مقدس در دشمنی تفاوت ندارد، همان گونه که دشمن اموی دوران علی (ع) با دشمن امروز نیز که همان خط را دنبال می کنند، یکی است. همچنان که آنان عمار را شهید کردند امروز شاهد تخریب مقبره عمار توسط گروهک داعش در سوریه هستیم، امروز خط بنی امیه و خط علوی تا دامنه حشر وجود دارد، بنابراین باید هوشیار و چشم به فرمان و اشاره دست رهبرمان باشیم تا مشکلی برای کشور بوجود نیاید.
حجت‌الاسلام و المسلمین نواب همچنین سخنرانی روز گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی را حاوی همه محورهای لازم درباره دفاع مقدس دانست و در جملات پایانی خود یادی از شهید شوشتری کرد .

**راه شهدا را در خدمت صادقانه برای تداوم ارزشهای دینی و معنوی ادامه دهیم

رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس، جانبازان، ایثارگران و خانواده های معظم شهدا اظهار کرد: خانواده های معظم شهدا؛ صابرین و پشتیبانان این جهاد مقدس بودند که سالهای سال با صبر و پشتیبانی خود ظرفیت و زمینه‌ای ایجاد کردند که در تاریخ این کشور و حتی دنیا برگ زرینی رقم زده شود که همه به آن مفتخریم.
وی افزود: این دفاع مقدس برای همگان مایه عزت وافتخار است و همگان این افتخار آفرینی و ایثارگری شهدای هشت سال دفاع مقدس را بی نظیر می دانند.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به جامع و کامل بودن بیانات رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس به تبیین موضوع جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: آن زمان ما فقط با عراق نمی جنگیدیم و کلکسیونی از سلاح های غربی و شرقی در اختیار دشمن و نیروها از ملیت های مختلف در میان اسرای عراقی به همراه ظرفیت های بالقوه مالی برخی کشورهای منطقه و تدارکات برای آنها روبرو بودیم و با توجه به چنان شرایط نابرابری، کشورمان توانست به یمن فرزندان برومند و رشادت ها و ایثارگری های مردمانش بر دشمن فائق آید.
وی گفت: امام (ره) و رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند که ریشه انقلاب ما در محرم، صفر و نهضت عاشورا است؛ مشخصه بارز نهضت عاشورا نیز عقلانیت، شعور و شور است و اینها در دفاع مقدس توأمان بودند.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنان خود به خوبی به موضوع عقلانی بودن دفاع مقدس اشاره فرمودند؛ خاطره نویسان، فیلمسازان و هنرمندان نیز باید به این موضوعات در دفاع مقدس اهتمام ویژه ای داشته باشند.
رشیدیان با اشاره به هوش بالا، دقت و ایمان امام راحل در دفاع مقدس گفت: هدایت های پیامبرگونه ایشان در بزنگاه های این کشور و ملت بسیار راهگشا بود؛ چنانکه در جریان تجاوز صدا به خاک کشورمان در 31 شهریور سال 59 امام فرمود :«دزدی آمده است و سنگی انداخته و رفته است و به حول و قوه الهی سیلی به صدام میزنیم که در تاریخ بماند» و همین جملات بسیار در رویحه مردم تاثیرگذار بود.
رئیس سازمان حج و زیارت به عقلانی بودن و داشتن برنامه ریزی در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: نمونه های بسیار بارزی از افراد باهوش، فداکار و ایثارگر را در جنگ داشتیم که یکی از آنها شهید غلامعلی پیچک معلمی ساده بود که از نمونه های بی نظیر جنگ محسوب می شد.
وی در ادامه تصریح کرد: رزمندگان هشت سال دفاع مقدس درس خود را در نهضت امام حسین (ع)آموختند در عین آنکه خود مکلف به انجام تکلیف می دانستند و وقتی این مهم با عقلانیت، شور و شعور همراه گردید نتیجه اش پیروزی و موفقیت شد.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: باید بدانیم جنگ دانشگاهی بود برای آنکه استعدادهای این ملت به منصه ظهور برسد و همه جایگاه خود را می یافتند و هر رزمنده بنا به استعداد، توان خود را به کار می گرفت که نمونه آن شهید برونسی بود که بنا بود اما در جنگ گوهر وجودی خود را جلا داد و به فرمانده جنگ وشهید برونسی تبدیل شد.

رشیدیان با اشاره به مدیریت جهادی در دفاع مقدس گفت: مدیریت جهادی بر اساس تکلیف، شعور، ایمان، صبر، استقامت و تلاش جهادی و خستگی ناپذیر در دفاع مقدس شکل گرفت و جنگ به ما آموخت که خستگی در راه هدف معنا ندارد.
وی با بیان اینکه خدمت بی منت جهاد در راه خدا است،گفت: هشت سال دفاع مقدس به مردمان ما درس های زیادی آموخت که امروز باید از این ظرفیت بهره گیریم و به این درس‌ها در تعاملات خود با انقلاب و ملت توجه کنیم و در کار و تکلیف به کار ببندیم.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه شهدا و ایثارگران درس های زیادی آموختند و برای امنیت و آرامش کشور تلاش کردند، گفت: باید به حفظ نظام اسلامی، تداوم ارزشهای انقلاب، منافع ملی، امنیت ملی و اهداف ملی و انقلابی همچنین به دشمنی دشمنان و ضرورت اتحاد کلمه و وحدت توجه کنیم.
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به طرح واژه زیبای از فکه تا مکه و مقایسه دلاورمردی های رزمندگان در فکه با مناسک حج در مکه مکرمه گفت: همان ارزش‌ها و مبانی الهی که در مناسک حج است و عبادت محسوب می شود در واقع سازنده و آفریننده جلوه های زیبایی در صحنه عملی جهاد است.
وی افزود: اگر در نمایشگاه هشت سال دفاع مقدس غرفه‌ای به نام حج و زیارت برپا می شود باید این اتصال از فکه تا مکه مورد توجه باشد و بر گسترش فرهنگ و ارزش‌های دینی تمرکز کنیم که می تواند در بزنگاه های این کشور زیباییهایی همانند هشت سال دفاع مقدس بسازد.
رشیدیان یادآور شد: در جبهه های جنوب و غرب وقتی ندای کربلا کربلا ما داریم میاییم شنیده می شد, این زیارت کربلا و اتصال ارزش‌های عالی زیارت، می تواند تداوم بخش راه شهدا و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس باشد.
وی تاکید کرد: ما هم با رزمندگان، شهدا، امام راحل و رهبر معظم انقلاب عهد و پیمانی داریم که راه شهدا را در خدمت صادقانه برای تداوم ارزشهای دینی و معنوی ادامه دهیم .
در پایان این جلسه دو نفر از جانبازان هشت سال دفاع مقدس فرزند یکی از شهدا تجلیل شدند.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.