پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: همچنان موضوع شهدای منا را پیگیری می کنیم

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: همچنان موضوع شهدای منا را پیگیری می کنیم
رئیس سازمان حج و زیارت گفت : همچنان موضوع شهدای منا را در مذاکرات و تفاهمنامه های حج با کشور میزبان پیگیری می کنیم.
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ علی رضا رشیدیان در کنگره لاله های سفید به مناسبت بزرگداشت شهدای منا و مسجدالحرام برگزار گردیده بود با گرامیداشت یاد و خاطره این شهدا و شهدای هشت سال دفاع مقدس گفت: با توجه به قطع روابط با عربستان، سازمان حج و زیارت موضوع شهدای منا را در دستور کار خود قرار داده و این موضوع همواره جزو ثابت مذاکرات محسوب می شود.

وی ابراز امیدواری کرد : تشکیل کمیته حقیقت یاب با مشارکت همه کشورهایی که حجاج شان شهید شده اند مورد انتظار است.

وی با بیان اینکه علل این حادثه هنوز در هاله ای از ابهام است، افزود: پاسخ به چرایی این حادثه خواست همه کشورهای اسلامی و کشور ما می باشد و بعد از حادثه در کلیه مذاکرات و تفاهم نامه های حج جمهوری اسلامی ایران با طرف عربستانی همواره یک بند ثابت در خصوص چرایی وقوع حادثه و پیگیری های حقوقی آن وجود داشته و دارد و ما این مهم را تا حصول نتیجه پیگیر خواهیم شد.

وی با بیان اینکه پیگیری های حقوقی نیز از سوی سازمان بعد از وقوع حادثه آغاز شده است، افزود: در کنار پیگیری های سیاسی،مذاکرات،تفاهمنامه های حج، موضوع از طریق حقوقی همان ابتدا با جذب یک وکیل بین المللی و اخذ وکالتنامه از خانواده های شهدا پیگیری شد ،اما با توجه به قطع روابط و نبود دفتر کنسولی عربستان در ایران و عدم پذیرش وکالتنامه وکیل یاد شده در دادگاههای عربستان، امکان پیگیری در مراجع قضایی آنها میسر نشد اما موضوع همچنان با جدیت دنبال می شود.

رییس سازمان حج وزیارت در ادامه به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر عدم فراموشی فاجعه منا اشاره کرد و افزود: ما مسئول هستیم تا اجازه ندهیم یاد و خاطره شهدای منا و مسجدالحرام به فراموشی سپرده شود واینکه دوم مهر ماه در تقویم کشور عزیزمان برای بزرگداشت شهدای منا ثبت گردیده نشان از اهمیت موضوع دارد .

رشیدیان همچنین ابراز امیدواری کرد در سراسر ایران اسلامی برای مهاجران الی الله نشان و نمادی ویژه ساخته شود تا یاد و نام آنها هماره مانا باشد.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته در خصوص شهدا و جانبازان مسجدالحرام گفت:پیگیری ها منتج به صدور چک های دیه و غرامت به خانواده های شهدا و جانبازان گردید اما با توجه تحریم های ظالمانه و غیر قانونی و قطع روابط دیپلماتیک با عربستان مشکلاتی در مسیر وصول چک ها به وجود آمده و با عنایت به اینکه سفارت سوییس بعنوان حافظ منافع عربستان وکالتنامه های مربوط به خانواده معزز شهداو جانبازان را تایید نمود ولی در عربستان تاییدیه سفارت سوییس در ریاض را مطالبه نموده که در کمال تعجب سفارت سوییس در ریاض نیز آن را منوط به تایید وزارت خارجه سوییس دانستند که تاکنون منجر به نتیجه نشده است.

وی در ادامه با اشاره به حضور چندی قبل وزیر خارجه سوییس در ایران و پیگیری موضوع از سوی وزیر امور خارجه کشورمان, ابراز امیدواری کرد که هر چه زودتر رفع مشکل صورت گیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: خانواده های شهدا مکه، منا، فکه، بازی دراز، حاج عمران و ... همه خانواده شهدای انقلاب اسلامی هستند و امیدواریم وظایف خود را در قبال آنها به انجام رسانیم.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.