پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

اربعین، بهترین مسیر آماده شدن یاران دین در عصر ظهور است

اربعین، بهترین مسیر آماده شدن یاران دین در عصر ظهور است
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درهمایش ملی اربعین پژوهی، گرامیداشت اربعین در شرایط کنونی را ضروری خواند و تصریح کرد: اربعین، بهترین مسیر آماده شدن یاران دین درعصر ظهور است و هرچه در این مسیر کاستی ها کاهش و کمال افزایش یابد قلب امام عصر(عج) خوشحال خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نوربه صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، افزود: اربعین بعنوان یکی از ارزنده ترین نمادها و نماهای ماندگار بهترین و ویژه ترین پیامها را به جامعه منعکس کرده و خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه در سراسر صحن امام علی (ع) در نجف اشرف می توان نماها و سخنان گوهر بار مولای متقیان را مشاهده کرد، به عبارت " أَکْثَرُ مَصَارِعِ الْعُقُولِ تَحْتَ بُرُوقِ الْمَطَامِعِ - بیشترین قربانگاه عقل ها در پرتو طمع هاست" اشاره کرد و گفت: تمام کسانی که عقل و خردشان قربانی شده در آن زمان طمع بر آنها حاکم شده است که ازجمله آنها عمرسعد است که خرد خود را زیرپا گذاشت و به طمع ملک ری خون امام حسین را ریخت.

وی نمونه های دیگری از سخنان حکیمانه امام علی (ع) را یادآور شد و با اشاره به اینکه در کتیبه ورودی حرم امام حسین (ع) نوشته شده است: قال سید الکونین (ص) : حسین منی و انا من حسین - رسول خدا (ص) فرمودند: حسین ازمن است و من از حسین هستم" افزود: این سخنان از باب لطف پدر بزرگ به نوه نیست بلکه از باب عنایت ویژه است یعنی حسین زنده کننده راه پیامبر است و اگر حسین بن علی برای اصلاح کار امت قیام نمی کرد بنی امیه با اقدامات خود این امت و دین را ازبین می برد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با اشاره به اینکه ابوسفیان از بنی امیه خواست که اجازه ندهند حاکمیتی که بدست آنها افتاده است بدست فرد دیگری بیافتد، اظهار داشت: به همین دلیل معاویه فرزند خود را روی کار آورد و در ادامه نیز حاکمیت در اختیار شاخه مروانی بنی امیه قرار گرفت چرا که نمی خواستند حاکمیت در اختیاردیگران قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه امام حسین (ع) بود که با فداکاری دین پیامبر را زنده کرد، گفت: خون حسین بن علی قطاری را که منحرف شده بود به مسیر اصلی خود بازگرداند و با الگوگیری و جهت گیری از پیامبر، جان خود را برای احیای راه نبی اکرم فدا کرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه با اشاره به اینکه امام حسن مجتبی(ع) را افرادی شهید کردند که از ایشان حمایت نکردند، گفت: جبهه خودی همیشه باید تلاش کند در صحنه باشد اما خودی ها امام حسن (ع) را تنها گذاشتند و ایشان یار نداشت.

وی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای ایستادن در مقابل اموی ها همانند پیامبر که در ۱۳ سال مکه کادرسازی و مهاجرین را تربیت کردند؛ به کادرسازی پرداخت، اظهارداشت: حسین بن علی در دوران معاویه و بین سال های 50 تا 60 هجری کادرسازی و یارانی را تربیت کرد که شب عاشورا حاضر نشدند فرزند پیامبر را تنها بگذارند و گفتند اگر هفتاد بار نیز در راه شما شهید شویم دست از یاری شما بر نمی داریم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه امام حسین(ع) میراث دار انبیاء و دعوت و استقامت را با الهام از روش پیامبر در برنامه های خود قرار داد، گفت: پیامبر به صورت های مختلف دعوت خود را به اطلاع مردم می رساند و امام حسین نیز به شیوه های مختلف دعوت خود را انجام داد و در تاریخ داریم جلساتی که آن امام درمکه داشت به نگرانی عبدالله بن زبیر منجر شد.

وی به ماجرای جذب زهیرتوسط امام حسین(ع) اشاره کرد و با برشمردن نمونه هایی از سختی هایی آن امام در راه ابرازعقیده و حاکمیت دین خدا و استقامت دربرابرمحرومیت ها، اظهارداشت: اگر پیامبر هجرت نمود امام حسین نیزهجرت کرد، اگرپیامبردعوت کرد امام حسین نیزدعوت کرد و اگر پیامبر سختی ها، نبردها و دفاع داشت امام حسین نیز همین کار را در سطح خود انجام داد.

نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت یکی از ویژگی های پیامبر را خیرخواهی عنوان کرد و گفت: پیامبر حد کمال و خیرخواهی را برای امت انجام داد، ایشان خیرخواه همه مردم بود و این خیرخواهی را در امام حسین نیز می بینیم.

وی افزود: امام حسین همچون پیامبرخیرخواه است و درحالیکه فرزندان و یاران خود را از دست داده و جنگ کاملا یک طرفه شده بود از خیرخواهی دست بر نداشت و عمر سعد را صدا و با خیرخواهی راهنمایی کرد چرا که می خواست عاقبت به خیر شود.

وی افزود: امام حسین آن قدرخیرخواهی کرد که عذر را از افراد گرفت و نصیحت و خیر خواهی را پیش برد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان نمونه هایی از شجاعت امام علی (ع) اظهار داشت: امیرالمومنین می فرماید وقی که درگیری تند میشد و کوره جنگ فوران می زد ما به پیامبر پناه می بردیم درحالیکه ایشان از همه به دشمن نزدیکتر بود .

وی به نقل از راوی وقایع عاشورا گفت: حسین بن علی که به ظاهر شکست خورده بود و فرزندان، اهل بیت و یاران اش شهید شده بودند قوی و محکم و شجاع در میدان حاضر بود و وقتی حمله می کرد لشکر دشمن پراکنده میشد.

برپایه این گزارش، آقای منصور غلامی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری نیز در پیامی به همایش ملی اربعین پژوهی بر لزوم پیشگامی و روشنگری مشعل داران عالم برای جلوگیری از هجمه های دشمنان در جعل و تحریف اربعین حسینی تاکید کرد.

درمتن پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آمده است: بزرگی و عظمت رخدادهای تاریخی چون اربعین حسینی به این است که محصور در ظرف زمانی و فضایی معینی نبوده و در مسیر تاریخ تبدیل به آیین و فرهنگ ماندگار شده اند؛ و خود تبدیل به ظرف و بستری برای تبلیغ و تبیین فرهنگ ایثار ،شهادت و آزادگی شده اند.

وی افزود: مشعل داران عالم و مومن باید پیشگامی و روشنگری لازم را عهده دار شوند تا از تحریف این حرکت ایمانی، انسانی و اجتماعی جلوگیری نموده و جایگاه عظیم پیاده روی اربعین را در ایجاد همبستگی و هم افزایی امت اسلامی بر پایه ایمان و اعتقاد بیش از پیش، متبلور کنند.

رئیس دانشگاه پیام نور نیز درهمایش ملی اربعین پژوهی در سخنانی با اشاره به رسالت اجتماعی این دانشگاه گفت: امروز میزبان محققانی هستیم که این رسالت دانشگاه را به تصویر کشیده‌اند و برکات این تحقیق و پژوهش از اربعین با ارزش‌ترین واقعیت تاریخ به جامعه برمی‌گردد.

آقای محمدرضا زمانی، افزود: اگر بخواهیم حرکت‌های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و ارزشی در جامعه عمق و تداوم داشته باشد، بهترین روش بازنمایی توسط پژوهشگران و محققان است.

این گزارش حاکیست، محمد هادی امین ناجی معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور نیز هدف از همایش ملی اربعین پژوهی را ترویج میراث معنوی اربعین و فرهنگ ایثار و شهادت دانست که به همت دانشگاه پیام نور و پشتیبانی علمی و معنوی دانشگاه‌های مختلف کشورهمچون دانشگاه فرهنگیان و نهاد‌های مرتبط مانند بعثه مقام معظم رهبری و ستاد ملی اربعین کشور برگزارشد.

گفتنی است ابعاد تربیتی و شناختی اربعین، ابعاد فرهنگی و رسانه ای، ابعاد جامعه شناختی، اربعین و جبهه مقاومت اسلامی و اربعین، اقتصاد و امنیت از جمله محورهای این همایش بود.

برپایه این گزارش، از تعداد ۹۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه همایش، حدود ۶۰ مقاله پذیرفته شده است که به صورت مجموعه مقالات چاپ خواهد شد.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.