پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت:واکسن کرونای مورد نیاز زائران در صورت برگزاری حج تامین می شود

رئیس سازمان حج و زیارت:واکسن کرونای مورد نیاز زائران در صورت برگزاری حج تامین می شود
رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد : در صورت برگزاری حج تمتع واکسن کرونای مورد نیاز زائران با قول مساعد وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تامین می شود.
به گزارش روز روابط عمومی سازمان حج و زیارت ، علی رضا رشیدیان روز یکشنبه در این رابطه با اشاره به دیدار خود با وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی افزود : با توجه به اینکه برنامه ریزی حج تمتع 1400 در دستور کار سازمان حج و زیارت قرار گرفته است در رابطه با سلامت زائران با دکتر نمکی مذاکره شد و وی برای تامین واکسن‌مورد نیاز قول مساعد داد.
وی با اشاره به اینکه دولت عربستان بعد از لغو حج تمتع سال گذشته ، عمره را به صورت محدود با ظرفیت های مشخص دوباره راه اندازی نموده است ، افزود : ضمن اینکه عربستان با عرضه واکسن کرونا از جمله نخستین کشورهایی است که واکسیناسیون را آغاز کرده و احتمال می رود، حج امسال را برگزار نماید.
وی با تاکید بر اینکه هنوز طرف عربستانی در این زمینه بحثی را مطرح نکرده است ،از سویی ممکن است برای برگزاری شروطی هم ارائه کند ؛ اعلام خبر مشخص و روشن در موضوع برگزاری حج تمتع را به بعد از مذاکره با طرف عربستانی موکول کرد.
وی ادامه داد : در این راستا ما از هم اکنون برای معاینات سلامت زائران حج تمتع برنامه ریزی خود را آغاز کرده ایم و در این رابطه با وزیر بهداشت هم نشستی برگزار و مقرر شد که واکسن مورد نیاز این زائران در صورت برقرار مراسم حج تامین شود.
رشیدیان تصریح کرد: همچنین در این نشست به منظور دقت در معاینات پزشکی زائران و دسترسی به سوابق پزشکی برای ارتقا دقت ، حساسیت و حفظ سلامت آنها درخواست شد که هیات پزشکی حج و زیارت به سامانه پرونده الکترونیک سلامت در این مدت مرتبط شده و از اطلاعات آن برای ارائه خدمات بهتر بهره مند شوند.
وی گفت : در این رابطه وزیر بهداشت و درمان با برقراری این ارتباط و دسترسی به این سامانه موافقت کرد .
وی اظهار داشت : در رابطه با معاینات حجاج اعزامی به حج احتمالی، اتصال به شبکه سلامت امکان خوبی برای تکمیل معاینات حج است ضمن آنکهَ سوابق پزشکی در موسم حج در پرونده سلامت افراد در این سامانه ثبت و ضبط شود.
رشیدیان افزود : با توجه به اینکه نمی توان گفت این ویروس چه زمانی به طور کامل مهار می شود ؛ باید برنامه ریزی های خود را به گونه ای انجام دهیم که فعالیت های فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی مان را با فرض وجود این ویروس با تدوین پروتکل های لازم برای مدیریت این شرایط و حفظ سلامت مردم ادامه دهیم .
وی با اشاره به جلساتی که سازمان حج و زیارت از اوایل امسال با کارشناسان و متخصصان وزارت بهداشت و درمان ،جمعیت هلال احمر و هیات پزشکی خود داشته است ، افزود : طی این نشست ها پروتکل های بهداشتی لازم در مقابله با کرونا و حفظ سلامت زائران برای فرآیندهای مختلف اعم از ثبت نام ، معاینات ، اعزام، حمل و نقل ، اسکان ، تغذیه و تدارکات تا فعالیت فرهنگی و زیارت و بازگشت زائران در قالب دستورالعمل هایی تدوین گردید.
وی با بیان اینکه حج 99 برگزار نشد این اقدامات و دستورالعمل ها بی هیچ کاربردی ماند ، عنوان کرد : ضمن آنکه به دلیل شیوع کرونا کلیه اعزام های زیارتی را نیز تعطیل کردیم از جمله سفرهای زیارتی نوروز گذشته که 40 هزار نفر ثبت نام کرده بودند هم منتفی و مبالغ واریزی مردم برگردانده شد.
وی ابراز امیدواری کرد : در آینده ای نزدیک با مهار و کنترل این ویروس جهانگیر دوباره سفرهای زیارتی از سر گرفته شود.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.