پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

مسئولان حج ایران و عراق در راستای برگزاری بهترحج و خدمات دهی مطلوبتر تبادل نظر کردند

مسئولان حج ایران و عراق در راستای برگزاری بهترحج و خدمات دهی مطلوبتر تبادل نظر کردند
مسئولان حج جمهوری اسلامی ایران و عراق در راستای برگزاری هر چه بهتر حج و ارائه خدمات مناسب تر به زائران در ارتباطی ویدئوکنفرانسی رایزنی و تبادل نظر کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان حج وزیارت ؛ این وبینار با حضور آقای دکتر علی رضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت و حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی و نیز حجت الاسلام والمسلمین سامی مسعودی و حجت الاسلام والمسلمین سید راضی الحسینی رئیس و معاون شورای عالی حج و عمره عراق برگزار شد.

رئیس سازمان حج و زیارت در این نشست مجازی با بیان اینکه حج بزرگترین همایش جهان اسلام و دارای برکات فراوان است، با اشاره به رایزنی های صورت گرفته با کشور میزبان در خصوص برگزاری حج در شرایط بحران کرونا گفت: پیش تر آمادگی خود را درباره تعاملات در برگزاری حج با کشورهای اسلامی در شرایط جدید به مسئولان حج عربستان اعلام کرده ایم.

علی رضا رشیدیان با بیان اینکه هنوز تکلیف حج تمتع سال آینده از سوی کشور میزبان مشخص نشده است، افزود : با وجود اینکه تزریق واکسن کرونا در کشورهای مختلف دنیا و عربستان در دست انجام است و مراسم عمره نیز با کاهش عمره گذار انجام شده ، هنوز تاریخ مذاکرات حج تعیین نشده است.
وی عنوان کرد : این بلاتکلیفی مشکلاتی را در برنامه ریزی ها ایجاد می کند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با توجه به شرایط بحران کرونا و اخباری که در خصوص دستورالعمل های احتمالی توسط عربستان مطرح است و نیز شنیده ها در مورد تغییرات قیمتی خدمات کشور میزبان؛ تعیین تکلیف سریعتر حج تمتع سال آینده یک ضرورت انکار ناپذیر است.

وی در ادامه به آمادگی سازمان متبوع خود در انتقال تجارب در زمینه های اجرایی با شورای حج و عمره عراق اشاره کرد و افزود: در خصوص دستورالعمل های بهداشتی نیز کار مشترکی میان سازمان حج و زیارت ، وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر کشورمان انجام شده و دستورالعمل های بهداشتی برای حوزه های مختلف اعم از اسکان ، تغذیه ، حمل و نقل و غیره تهیه شده و آمادگی داریم تا به طرف عراقی نیز ارائه نماییم.

دکتر رشیدیان همچنین به موضوع محدودیت های پروازی در فرودگاههای عربستان در حج گذشته اشاره کرد و ایده سفر زمینی به سرزمین وحی از طریق کشور عراق و علاقه ایرانیان به زیارت عتبات را پس از تشرف به سرزمین وحی امری مطلوب زائران دانست.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه بیان کرد : از نقطه نظرات همکاران در شورای عالی حج و عمره عراق در خصوص این ایده استقبال می کنیم.

** نماینده ولی فقیه در حج و زیارت : ایران آمادگی همکاری در این حوزه را باعراق دارد

نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی هم در این جلسه بر آمادگی کامل جمهوری اسلامی ایران برای همکاری و تبادل تجربیات درمسایل مختلف حوزه های حج و عمره با سایر کشورها بویژه عراق تاکید و ابراز امیدواری کرد: این همکاری ها به فعالیت های منظم و امضای تفاهم نامه بین دو کشور منجر شود.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب تصریح کرد: ما برای برگزاری همایش های مختلف در حوزه های حج ، عمره و عتبات در فضای مجازی با حضور اندیشمندان و علمای کشورهای اسلامی آمادگی داریم.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با توجه به شرایطی که شیوع ویروس کرونا ایجاد کرده است، داشتن اطلاعات درباره برنامه های حج آینده را بسیارمهم دانست و با اشاره به اینکه عربستان دراین زمینه تاکنون اطلاع رسانی نکرده است، افزود: تعاون وهمکاری بین کشورهای اسلامی ثمرات ارزشمندی در پی دارد و در صورتی که دولت عربستان ابرازآمادگی کند ما می توانیم ضمن ارتباط و گفتگو با متفکران و شخصیت های جهان اسلام ، نکات مورد نظر آن را به کشور میزبان زائران سرزمین وحی منتقل کنیم.

**رئیس شورای عالی حج عراق: باید حج موجب حرکت امت اسلامی به سمت یکپارچگی باشد
در این نشست، رئیس شورای عالی حج و عمره عراق نیز برگزاری اینگونه نشست ها را در آگاهی از افکار و ایده هایی که می تواند به وحدت بخشی و افزایش اطلاعات مسئولان و زائران حج منجر شود، مفید ارزیابی کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سامی مسعودی گفت: باید کنگره عظیم حج را به یک تجمع هدفمند و مردمی تبدیل کنیم تا امت اسلامی به سمت یک امت یکپارچه سوق یابد.

وی از تبادل تجربیات دو کشور در حوزه های حج و عمره استقبال کرد و لزوم ارتباط با دیگر کشورهای اسلامی را درمورد حج آینده یادآور شد و فضای مجازی را بستر مناسبی در این ارتباط دانست.

رئیس شورای عالی حج و عمره عراق همچنین از ایده سفر زمینی حج برای زائران ایرانی از طریق عراق استقبال کرد و گفت: در صورت موافقت عربستان، ما آماده ایم که زمینه های این سفر را در عراق پیگیری کنیم.

معاون رئیس شورای عالی حج و عمره عراق هم در ادامه جلسه اظهار کرد: ما آمادگی داریم که با شما در ارتباط با نحوه ارائه خدمات بهتر به زائران سرزمین وحی همکاری کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین سید راضی الحسینی استمرار رایزنی ها و برگزاری همایش ها میان مجموعه های حج دو کشور و همچنین با مشارکت دیگر کشورها را در راستای گسترش آگاهی ها درخصوص برگزاری حج خواستار شد و گفت: با توجه به شرایط کنونی باید برای برگزاری درست این فریضه الهی برنامه ریزی مناسب انجام شود.

بر پایه این گزارش، نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت در پایان این ارتباط تصویری پیشنهاد کرد که کمیسیون مشترکی از خبرگان و کارشناسان حج دو کشور تشکیل شود و ازتجربیات طرفین برای برگزاری بهترحج آینده و ارائه خدمات مطلوب به زائران استفاده شود.

گفتنی است، در این ارتباط تصویری طرفین از خدمات آیت الله محمد محمدی ری شهری و حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نمایندگان سابق ولی فقیه در امور حج و زیارت تقدیر کردند وبا قرائت فاتحه یاد و خاطره حجج الاسلام والمسلمین سید جواد مظلومی معاون فقید امور بین الملل و مرحوم نجف نجفی روحانی مسئول سابق دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در مدینه وعتبات عالیات را گرامی داشتند.
امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.