پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

خرد و خردورزی از نظر امام موسی کاظم(ع)

خرد و خردورزی از نظر امام موسی کاظم(ع)
مدیر جذب و سازماندهی بعثه مقام معظم رهبری، در جلسه تواصی به حق به نشانه‌های خرد و خردورزی از نظر امام موسی کاظم(ع) پرداخت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت به نقل از بعثه مقام معظم رهبری، حجت الاسلام والمسلمین علی پروانه مدیر جذب و سازماندهی بعثه مقام معظم رهبری، در جلسه تواصی به حق با حضور کارمندان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت در نمازخانه این مجموعه برگزار شد با اشاره به شهادت امام موسی کاظم (ع)، اظهار کرد: در روایت هشام از امام موسی کاظم(ع) نشانه‌های بسیاری برای خردمند بیان شده است. با مراجعه به این حدیث و نشانه‌های آن می‌توان به ارزیابی خود و دیگران در بهره‌مندی از عقل و خرد پرداخت و میزان ‍حماقت و سفاهت و جهالت خود و دیگران را به دست آورد.

وی افزود: چنانکه گفته شد در آیات و روایات آثار و نشانه‌هایی برای تعقل و خردورزی بیان شده است. امام موسی کاظم(ع) نیز برخی از آنها را بیان کرده است. مهم‌ترین روایتی که به نشانه‌های خردورزان و خردمندان‌اشاره دارد، روایت طولانی هشام است که در آن نشانه‌های بسیاری برای خردمند بیان شده است.

حجت الاسلام پروانه خاطرنشان کرد: طبق این روایت برای هر چیزی نشانه‌ای است و نشانه خردورزی تفکر و نشانه تفکر هم سکوت است.

وی تاکید کرد: تواضع در برابر حق، قناعت، شکرگزاری، همراهی عقل و علم، پرهیز از دروغ، همنشینی با دیندار و عاقل خیرخواه، پرهیز از طمع و تکیه بر توکّل و مِهرورزی با مردم از دیگر علائم خردورزی به شمار می‌آید.
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.