پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان حج و زیارت در دیدار با اصحاب رسانه

برای اولین بار؛ تسویه حساب کامل با شرکتهای سعودی همزمان با اتمام عملیات عمره

برای اولین بار؛ تسویه حساب کامل با شرکتهای سعودی همزمان با اتمام عملیات عمره
رييس سازمان حج و زيارت گفت: سهميه عمره دستگاه هاي دولتي صفر شد .
به گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، حجت الاسلام و المسلمین دکترسیداحمدموسوی رئیس سازمان حج و زیارت در نشست صمیمی با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار با بيان اينكه در ابتداي حضورش در سازمان حج، بيش از ۱۰۰ دستگاه و نهاد دولتي سهميه عمره داشته اند گفت: در طول يكسال گذشته، سهميه دستگاه ها و نهادهاي دولتي در عمره صفر شد و به مردم اختصاص يافت.
وی افزود: البته طبق مصوبه شوراي عالي حج، خانواده هاي شاهد و ايثارگر، دانشجويان و طلاب همچنان در عمليات عمره داراي سهميه هستند.
رييس سازمان حج و زيارت تصریح کرد: همچنين اين اختيار به رييس سازمان حج داده شده كه به نخبگان و مدال آوران نيز سهميه اعزام به عمره اختصاص دهد.

حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد موسوي اظهار داشت: هم اكنون هفت ميليون و ۵۰۰ هزار ايراني در نوبت اعزام به عمره مفرده و يك ميليون و ۴۰۰ هزار نفر نيز در نوبت اعزام به حج تمتع قرار دارند.
وی همچنين درباره سهميه عمره زوج هاي جوان گفت: البته اولويت اصلي سازمان حج و زيارت در حج و عمره، اعزام افراد داراي فيش‌هاي اعزام و همچنين كساني كه سال ها در نوبت اعزام بوده اند،‌ البته با آغاز مرحله جديد اعزام هاي عمره از دي ماه امسال، اين مساله مجددا در شوراي عالي حج مورد بررسي قرار مي گيرد.
حجت الاسلام موسوي از پرداخت بدهي ۱۶۰ ميليون دلاري شركت هاي سعودي و عراقي در عتبات و عمره مفرده خبر داد و گفت: از اين مبلغ ۱۰۰ ميليون دلار مربوط به شركت هاي عراقي و ۶۰ ميليون دلار نيز مربوط به شركت هاي سعودي در عمره بود.
وي با بيان اينكه سازمان حج و زيارت در بحث تمتع هيچ بدهي به شركت هاي سعودي ندارد افزود: هم اكنون بدهي سازمان حج به شركت هاي سعودي و عراقي در سه بخش حج، عمره و عتبات صفر است.
حجت الاسلام موسوي همچنين درباره نحوه حضور پزشكان در حج امسال گفت: تعداد پزشكان در حج امسال حدود ۳۰۰ نفر كاهش يافته است و بجاي پزشك كاروان، پزشك مجموعه در حج امسال حضور خواهد داشت.
رييس سازمان حج و زيارت افزود: در سال هاي گذشته هر كاروان در يك منطقه ساكن مي شد اما امسال سيستم اسكان تمامي كاروان ها هتلي شده است به طوري كه هر ۱۲ يا ۱۳ كاروان در يك هتل مستقر هستند.
وي افزود: پيش از اين از اتاق استراحت پزشكان در محل اقامت زائران ايراني به عنوان مطب استفاده مي شد و به همين دليل حجاج اگر هنگام استراحت يا ساعت خواب پزشك مشكلي داشتند به وي مراجعه نمي كردند اما امسال به تناسب تعداد كاروان هاي حاضر در هر هتل، يك تا چند مطب در هتل ها ايجاد شده و چهار تا پنج پزشك نيز به صورت شبانه روزي و نوبتي به زائران خدمت رساني مي كنند.
رييس سازمان حج و زيارت ادامه داد: علاوه بر مطب پزشكان در هتل ها، بيمارستان هاي مركز پزشكي حج و زيارت نيز در صورت لزوم به زائران ايراني خدمت رساني مي كنند و همچنين طبق قراردادهاي امضا شده، بيمارستان هاي سعودي نيز موظف هستند به صورت ۲۴ ساعته به زائران ايراني خدمات لازم را ارايه دهند.
حجت الاسلام موسوي تاكيد كرد: وقتي عربستان سعودي طبق قراردادهاي امضا شده موظف است به زائران ايراني خدمت رساني كند و بابت آن هزينه دريافت مي كند چرا بايد استفاده نكنيم.
رييس سازمان حج و زيارت همچنين درباره كاهش عوامل اجرايي از جمله مديران كاروان ها گفت: پيش از اين تمام بار كاروان ها بر دوش مدير كاروان بود اما امسال وظايف مديران كاروان ها به مديران مجموعه ها كه در هتل ها مستقر هستند گذاشته شده است.
حجت الاسلام موسوي در ادامه به عمليات اعزام زائران ايراني به عمره ۹۲-۹۱ اشاره كرد و گفت: خوشبختانه، عمره امسال با موفقيت انجام و برای اولین بار همزمان با اتمام عملیات عمره با شركت هاي سعودي طرف قرار داد تسويه حساب شد.
وي يادآور شد: در عمره سال گذشته ۶۰ ميليون دلار بدهي به شركت هاي سعودي داشتيم كه در عمره امسال اين بدهي پرداخت و تسويه حساب شد
رييس سازمان حج و زيارت بیان داشت: در ابتداي عمره امسال به دليل مشكلات موجود و نوسانات ارزي پيش بيني مي كرديم بتوانيم حداكثر ۴۰۰ هزار زائر ايراني به عمره اعزام كنيم اما بدون اينكه سامانه صدور رواديد زائران ايراني بسته شود موفق شديم با افزايش ۱۱۵ هزار نفري، ۵۱۵ هزار نفر را به زيارت خانه خدا در قالب عمره مفرده اعزام كنيم.
حجت الاسلام موسوي يادآور شد: در مجموع عمره 92-91، ۴۴ هتل در مدينه منوره و ۳۰ هتل در مكه مكرمه شامل ۱۳ هزار و ۶۰۰ اتاق براي زائران ايراني اجاره شد.
رييس سازمان حج و زيارت در ادامه درباره قيمت حج امسال خاطر نشان کرد: از همان ابتدا سازمان حج و زيارت اعلام كرد كه در قيمت گذاري حج امسال سعي مي كند به رغم وجود تورم هزينه ها از سال گذشته بيشتر نباشد اما وقتي دلار از يك هزار و ۲۵۰ تومان به دو هزار و ۶۰۰ تومان افزايش مي يابد سازمان حج و زيارت چكار مي تواند انجام دهد؟
وي هزينه حج امسال براي هز زائر ايراني را سه هزار و ۹۶۱ دلار عنوان كرد.
حجت الاسلام موسوي ادامه داد: با توجه به كاهش ۲۰ درصدي تعداد زائران بايد قيمت ها نيز حداقل ۲۰ درصد افزايش پيدا مي كرد اما موفق شديم قيمت ها را ثابت نگه داريم.
رييس سازمان حج و زيارت افزود: قول تخفيفي كه به زائران داده بوديم همچنان باقي است و بليط هواپيما را از عربستان سعودي كمتر گرفتيم.
رييس سازمان حج و زيارت در ادامه به مشكلات پيش آمده در برنامه ريزي حج امسال اشاره كرد و گفت: حج امسال سه مرتبه برنامه ريزي و كاروان بندي شد كه بار نخست بر اساس سهميه ۷۵ هزار نفري و مرتبه دوم با افزايش پنج هزار نفري سهميه ايران بر اساس اعزام ۸۰ هزار زائر ايراني به سرزمين وحي برنامه ريزي ها صورت گرفت.
حجت الاسلام موسوي ادامه داد: در هنگام ثبت نام زائران ايراني در كاروان ها بر اساس سهميه ۸۰ هزار نفري، وقتي تعداد ثبت نام كنندگان به يك عدد مشخصي رسيد، خواستم سامانه ثبت‌نام به صورت موقت متوقف شود كه چند روز بعد از توقف ثبت نام، عربستان سعودي اعلام كرد به دليل آماده نشدن پروژه توسعه مسجدالحرام، كشورهاي اسلامي موظف هستند ۲۰ درصد سهميه خود را كاهش دهند.
وي يادآور شد: اگر تمام ۸۰ هزار نفر ثبت نام كرده بودند بايد ۱۵ هزار نفر از ثبت نام كنندگان حذف مي شدند كه مشكلات بسياري را ايجاد مي كرد و خوشبختانه به رغم كاهش صورت گرفته، هيچ يك از ثبت نام كنندگان حج امسال حذف نخواهند شد.
رييس سازمان حج و زيارت افزود: با كاهش ۲۰ درصدي صورت گرفته از سوي عربستان، مجبور هستيم ۲۰ درصد از هتل هاي خود را كه بر اساس سهميه ۸۰ هزار نفري اجاره كرديم حذف كنيم و در اين راستا برخي هتل هاي درجه دوم و سوم حذف شدند.
حجت الاسلام موسوي ادامه داد: با حذف هتل هاي ياد شده، زائراني كه از هتل درجه دوم به درجه سوم انتقال يافتند، مابه التفاوت قيمت هتل را از سازمان حج و زيارت دريافت مي كنند و زائراني كه از هتل هاي درجه سوم به هتل هاي درجه دوم انتقال يافته اند، موظف به پرداخت مابه التفاوت به سازمان حج هستند.
وي با بيان اينكه هنوز ۵ درصد هتل هايي كه بايد كاهش يابد هنوز مشخص نشده افزود: اگر از طريق اين كاهش ها مبلغي اضافه بيايد به حساب زائران واريز يا هزينه هايي مثل قرباني از اين پول كسر مي شود.
رييس سازمان حج و زيارت در ادامه از پرداخت بدهي ۱۰۰ ميليون دلاري شركت هاي عراقي ارايه دهنده خدمات به زائران ايراني عتبات عاليات خبر داد و گفت: در حالي كه در ابتداي امر برخي دوستان به دليل بدهي هاي ياد شده خواستار توقف اعزام زائران ايراني به عتبات بودند اما موفق شديم ضمن پرداخت بدهي ها، يك ميليون و ۱۰۰ هزار زائر ايراني را در طول يكسال گذشته به زيارت عتبات عاليات اعزام كنيم

روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.