پایگاه اطلاع رسانی

سازمان حج و زیارت

رییس سازمان حج و زیارت

کلیه پروازهای حج ایستگاه تهران از فرودگاه مهرآباد انجام می شود

کلیه پروازهای حج ایستگاه تهران از فرودگاه مهرآباد انجام می شود
نشست خبری مشترک معاون وزیر و رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی از مسئولان صنعت هواپیمایی کشور بعد از ظهر یکشنبه 10 شهریور ماه 92 با حضور اصحاب رسانه در هتل ترانزیت فرودگاه بین المللی مهرآباد برگزار شد.
مهندس اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در این نشست گفت: 99 درصد فعالیتهای برنامه ریزی شده سازمان حج و زیارت با همکاری بعثه مقام معظم رهبری طبق جدول زمان بندی از پیش تعیین شده در حال تحقق است و سازمان حج و بعثه مقام معظم رهبری آمادگی کامل دارند تا پذیرای زائران بیت الله الحرام و ضیوف الرحمن در حج سالجاری باشند.
وی افزود: برای دومین بار در عملیات حج تمتع یک برنامه ساختاری جدید برای خدمات رسانی به حجاج میهن مان در نظر گرفته شده است. پیش از این خدمات رسانی به زوار با نظام مدیر کاروان محوری انجام می گرفت اما امسال برای دومین بار از نظام مدیرمجموعه(هتل) برای خدمات رسانی بهتر به زائران در حج استفاده می شود.
اوحدی در خصوص نظام مدیر مجموعه درخدمات رسانی به زوار توضیح داد: در نظام مدیر مجموعه ای بگونه ای عمل می شود که دیگر مدیر کاروان دغدغه تامین خدمات به زائران را نداشته باشد و بیشتر تمرکزش روی راهنمایی زائران و خدمات رسانی بهتر به ایشان باشد.
رییس سازمان حج و زیارت افزود: در حج سال جاری در مجموع 64 هزار زائر در قالب 499 کاروان به سرزمین وحی مشرف خواهند شد که از این تعداد 250 کاروان حجاج با پروازهای مدینه قبل به عربستان اعزام خواهند شد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از خدمات دو شرکت هواپیمایی کشورمان ایران ایر و ماهان خاطر نشان کرد: امسال مجددا بعد از 6 سال بار دیگر تمام پروازهای مدینه قبل به فرودگاه مدینه و تمام پروازهای مدینه بعد به فرودگاه جده صورت خواهد گرفت و پرواز برگشت زائران مدینه بعد به صورت مستقیم از مدینه انجام خواهد شد و با این کار در وقت و هزینه حجاج صرفه جویی و تسهیل قابل توجهی خواهد شد.
مهندس اوحدی ادامه داد: عملیات حج 92 از 17 ایستگاه پروازی کشور انجام می گیرد و زائران در قالب 190 پرواز به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.
وی بااشاره به اینکه زائران تهرانی حدود 20 درصد از زائران حج تمتع امسال را تشکیل خواهند داد، تصریح کرد: فرودگاه امام خمینی (ره) جزء بهترین فرودگاه‌ها در منطقه است. اما با توجه به آماده نبودن کامل آن برای پروازهای حج، امسال همچنان کلیه پروازهای ایستگاه تهران از فرودگاه بین المللی مهرآباد انجام خواهد شد. اما با توجه به اینکه در عملیات عمره، ایستگاه تهران روزانه حدود 3 پرواز خواهد داشت، ممکن است فرودگاه امام(ره) در موسم عمره مورد بهره برداری قرار گیرد.
اوحدی یادآور شد: پیش از این پرواز حج 12 استان کشور از ایستگاه تهران و فرودگاه مهرآباد صورت می گرفت. اما امسال بگونه ای برنامه ریزی شده است که تنها پروازهای 5 استان همجوار استان تهران از ایستگاه پروازی تهران صورت گیرد که این تصمیم به روان شدن تردد اطراف فرودگاه مهرآباد و کاهش ازدحام محیط فرودگاه کمک خواهد کرد.
رییس سازمان حج و زیارت از زائران گرامی استان تهران بویژه شهر تهران و مدیران محترم کاروان ها خواست تا با توجه به ایجاد مشکلات ترافیکی در مسیرهای منتهی به فرودگاه مهرآباد حداکثر همکاری ممکن را داشته باشند بطوری که جمعیت بدرقه کنندگان حجاج را به حداقل برسد.
مهندس اوحدی ضمن اشاره به خدمات پزشکی به زائران در حج تمتع یادآور شد: خدمات رسانی به زائران ایرانی در حج و عمره با هیچ کشور اسلامی دیگری قابل مقایسه نیست. به گفته وزارت حج عربستان با کیفیت ترین خدمات پزشکی مربوط به زائران جمهوری اسلامی ایران است.
وی عنوان کرد: در حج امسال 520 پزشک برای خدمات رسانی به حجاج عازم عربستان خواهند شد و برای هر 260 تا 300 زائر یک پزشک تخصیص یافته است. امسال با اجرای طرح "پزشک مجموعه" در هر مجموعه یک مطب برای پزشکان در نظر گرفته شده است و در آنجا خدمات پزشکی به حجاج ارائه می شود.
اوحدی افزود: پیش از این در منا و عرفات پزشکان برای معاینه زائران بایستی در خیام آنها حضور پیدا می کردند اما امسال برای اولین بار چادری برای حضور پزشکان در منا و عرفات تعبیه شده است که پزشکان در آنجا به زائران خدمات رسانی خواهند کرد.
رییس سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به آمادگی کامل برای اعزام زائران به سرزمین وحی  اعلام کرد: عوامل ستادی حج امسال با اولین پرواز حج، 18 شهریورماه عازم عربستان خواهند شد و 23 شهریور ماه اولین گروه زائران به سرزمین وحی مشرف خواهند شد.
اوحدی یادآور شد: اولین پرواز برگشت زائران 28 مهرماه انجام خواهد گرفت و آخرین گروه از زائران حج تمتع 18 آبان ماه 92 به میهن اسلامی باز خواهند گشت.
گفتنی است در پایان این نشست مهندس سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت و مهندس رسولی نژاد معاون وزیر و مدیرعامل شرکت فرودگاه های کشور که در این نشست حضور داشت، به پرسشهای خبرنگاران در خصوص اعزام حجاج و مسائل مربوط به پرواز زائران پاسخ گفتند.


روابط عمومی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.